Pytanie:
kolarstwo górskie - zadania po jeździe
Peanut
2010-11-24 04:26:37 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Po pokonaniu długiego szlaku rowerowego (z dużą ilością błota i wody itp.) - jakie kontrole / zadania po jeździe powinienem wykonać?

Pytam o to, ponieważ nie chcę brać mój rower do sklepu na naprawę tylko dlatego, że nie konserwowałem go właściwie po jeździe.

Dzięki.

Trzy odpowiedzi:
#1
+4
dee-see
2010-11-24 04:32:24 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Oczyść wszystko i nasmaruj łańcuch. Umyj zawieszenie i upewnij się, że uszczelki są w porządku. Jeśli masz tylne zawieszenie, zwróć uwagę na czopy. Jeśli chodzi o resztę, zajmiemy się nim w dużej mierze podczas kontroli przed jazdą.

Zapoznaj się z pytaniami oznaczonymi czyszczenie tutaj w Bicycles SE, aby przeczytać kilka ciekawe informacje na temat czyszczenia różnych części roweru.

#2
+4
Chris Betterton
2010-11-25 16:54:12 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Jeżdżę na rowerze górskim od 20 lat w Wielkiej Brytanii, gdzie wiemy wszystko o błocie, więc to właśnie robię.

Jeśli rower nie jest zbyt brudny, nie daję tego pełne mycie. Wydaje mi się, że myjąc go cały czas, narażasz go na więcej wody i detergentu, co prawdopodobnie przyspieszy zużycie. Po prostu strzepuję błoto i brud, spryskuję trochę GT85 na przednim i tylnym mechu i SPD (używając szmatki, aby upewnić się, że mgła nie dostanie się na tarcze) i smaruję łańcuch.

Jeśli potrzebuje porządnego czyszczenia, to moja rutyna

  • Umieść go na stojaku rowerowym (chwytając za sztycę)
  • Wyczyść go, aby usunąć najgorsze błoto zwracając szczególną uwagę na miejsce pod siodełkiem i dookoła suportu, ale uważając, aby nie spryskać łożysk kół i osi suportu z boku (spryskuję te miejsca od przodu i tyłu)
  • Zdejmij koła i daj im porządny peeling gorącą wodą z mydłem (ja używam płynu do prania Ecover). Szczotka do szorowania jest świetna do opon, biegania po felgach i szybkiego czyszczenia między szprychami. Szmatka jest dobra dla samych szprych i korpusu piasty, a szczotka do szorowania jest również dobra do wykonania bloku. Ponieważ używam całkiem czystego lubrykantu (Lifeline Race Oil), nie psuje to zbytnio rzeczy.
  • Z samym rowerem zaczynam czyszczenie pod siodłem (szczoteczka jest tutaj dobra) i idę tył roweru. Następnie zaczynam od kierownicy i opuszczam widelce, a następnie przesuwam się po górnej rurze i w dół rury. Łatwe do przeoczenia to tył wspornika widelca i wokół zacisków tarczowych.
  • Kończę na układzie napędowym, ponownie z gorącą wodą z mydłem, ponieważ używam czystego lubrykantu, przesuwam szczotką po mechanizm korbowy (po obu stronach), przeprowadź łańcuch przez szczotkę szorującą i wyczyść przednie i tylne mechy szczoteczką do zębów.
  • Następnie spryskuję cały rower i koła, obracam korbą, aby usunąć wodę z łańcucha, i wycieram rower szmatką, aby wyschnął równomiernie.
  • Następnie smaruję łańcuch, tylny mech, przedni mech, przednie i tylne linki przerzutki, koła kopiujące i SPD z GT85, które również pomagają w usuwaniu wody. Gdy GT 85 wyparuje, smaruję łańcuch, obracając korby i nakładając olej wyścigowy na wnętrze łańcucha. Następnie biegnę zewnętrzną część łańcucha przez szmatkę, aby usunąć nadmiar.

Wydaje mi się, że ta procedura działa dobrze i oznacza, że ​​mogę zrobić cały rower w 30 minut. Moją największą radą byłoby upewnienie się, że używasz stosunkowo czystego lubrykantu. Jeśli używasz suchego smaru na bazie wosku lub smaru zimowego do ekstremalnych warunków, cały proces jest o wiele bardziej czasochłonny i bałagan, ponieważ musisz wszystko odtłuścić lub po prostu nie dotykać układu napędowego.

#3
+3
Idntnw
2010-11-24 10:10:42 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Wypłucz rower. Zwykle w pobliżu początku / końca szlaku znajduje się wąż, którego można użyć. Uważaj, jak kierujesz spray wokół zawieszenia. Nie chcesz w nich celować.

Upewnij się, że wyczyściłeś kasetę i łańcuch. To był kosztowny błąd, który popełniłem, nie robiąc tego. Zwykle robię to w domu, ponieważ usuwam cały olej i brud za pomocą odtłuszczacza w sprayu i narzędzia typu szczoteczka do zębów. Pamiętaj jednak, aby po wyschnięciu łańcucha naoliwić. Wyczyść również hamulce alkoholem (jeśli masz hamulce tarczowe). Kupuję odtłuszczacz w sprayu w lokalnym sklepie z częściami samochodowymi.

Jeśli ktoś „celuje w zawieszenie w dół”, co można zrobić, aby to naprawić? (tu na rowerze nowość;)) ... czy WD-40 pomoże? Suszenie odwrócone?
@drachenstern Nie jestem pewien, co można zrobić, aby to naprawić. Jestem jednak pewien, że popełniłem ten błąd kilka razy i na razie dobrze. Ale zdecydowanie nie używaj WD-40, ponieważ jest żrący. Używam oleju do broni, który można kupić w wielu różnych miejscach. Kupuję w lokalnym Wal-Mart. Suszenie - czasami zostawiam go na stojaku na rowery, czasami podaję go za przednią oponę, a czasami zostawiam oparty o ścianę. Po prostu zostaw to w miejscu, w którym nie przeszkadza ci kapanie dodatkowego oleju z pistoletu.


To pytanie i odpowiedź zostało automatycznie przetłumaczone z języka angielskiego.Oryginalna treść jest dostępna na stackexchange, za co dziękujemy za licencję cc by-sa 2.0, w ramach której jest rozpowszechniana.
Loading...