Pytanie:
Wygięta zębatka przednia
carl
2010-10-12 11:00:17 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Mój łańcuch właśnie zaczął zsuwać się z moich przednich kół zębatych i dzieje się to w ciągu minuty od jazdy. Odkryłem, że środkowa zębatka jest wygięta. To prowadzi mnie do moich pytań:

  1. Ile należy pobrać LBS, aby to naprawić / wymienić? Nie chcę zostać oszukany.
  2. Co mogłoby spowodować wygięcie koła zębatego? Myślę, że jedyne zdarzenie, które mogło to spowodować, to fakt, że ostatnio bardzo szybko jechałem ulicą. Światło zmieniło się na żółte, więc szybko się zatrzymałem, próbując jednocześnie obniżyć prędkość. Musiałem się zatrzymać, zanim mogłem przesunąć się w dół w czasie, co spowodowało przesunięcie łańcucha. Kiedy ponownie uruchomiłem, łańcuch spadł po raz pierwszy.

Dzięki,

Cztery odpowiedzi:
#1
+5
tplunket
2010-10-12 15:56:00 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Zanim odpowiem na Twoje pytanie, dodam zastrzeżenie, że nie widząc Twojego problemu i nie znając dokładnej specyfikacji roweru, ten „cytat” może być błędny. Po pierwsze, możesz nie mieć wymiennych tarcz. Ale zakładając, że masz wymienne tarcze, koszt wyniósłby około 30-35 $ (10 $ robocizny, 20-25 $ za tarczę) w zależności od jakości tarczy (zmiana ramp / obróbka / materiał). Mogłoby być znacznie więcej, gdybyś używał czegoś takiego jak Shimano XTR lub SRAM XX.

Sposobem na sprawdzenie, czy można je wymienić, jest sprawdzenie mechanizmu korbowego i znalezienie śrub tarczy przytrzymujących tarcze na lub nitach trzymających go razem.

Jeśli jest nitowany, sklep może użyć płaskiego śrubokręta lub zestawu blokad kanałowych, jeśli to możliwe, aby zgiąć tarczę z powrotem na miejsce. Zależy to od luzu zapewnianego przez inne tarcze. Jeśli nie jest to możliwe, być może będą musieli zdjąć ramię korby i wbić je prosto młotkiem. Mając na uwadze te możliwości, naprawa może kosztować 10-20 $.

Idąc do LBS, upewnij się, że zidentyfikowałeś problem, który chcesz rozwiązać, i wyraź, że chcesz po prostu rozwiązać ten jeden problem. Często powodem, dla którego naprawiony problem wydaje się droższy niż powinien, jest to, że mechanik musi poświęcić czas na identyfikację problemu. W każdym biznesie czas to pieniądz. Dzięki natychmiastowej identyfikacji problemu zaoszczędziłeś czas, a tym samym pieniądze. Pamiętaj, aby uzyskać wycenę przed opuszczeniem roweru.

Myślę, że przyczyna twojej wygiętej tarczy została już rozwiązana. Może to spowodować rozpoczęcie od połowy zmiany lub zmianę biegów pod obciążeniem. Im tańszy układ napędowy, tym większe prawdopodobieństwo, że tak się stanie. Nitowany mechanizm korbowy z wytłoczonymi tarczami będzie się dość łatwo wyginać, podczas gdy droższy mechanizm korbowy z wymiennymi tarczami, które nie są tłoczone, będzie bardziej odporny na zginanie.

Uwaga: jestem w Kanadzie ... dlatego te ceny mogą nie odzwierciedlać całkowicie cen w Twoim regionie.

Pomyślałem, że podążę za tym, co się stało: zabrałem go do sklepu rowerowego i po prostu wygięli go z powrotem na miejsce. Nie naliczyli mi żadnych opłat i od kilku miesięcy działa dobrze.
#2
+3
Jonny Cundall
2010-10-12 11:40:11 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Przyznam, że nigdy wcześniej tego nie robiłem, ale zmiana przedniej zębatki powinna być łatwa do zrobienia. Możesz kupić nowy lub używany na swojej ulubionej aukcji internetowej / stronie aukcyjnej, wtedy wystarczy odpiąć łańcuch i odkręcić śruby mocujące pierścienie. A może coś mi brakuje?

W zależności od konstrukcji ramienia korby i wielkości pająka, może być również konieczne zdjęcie ramienia z suportu.
#3
+2
Anthony K
2010-10-12 13:21:51 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Już wcześniej wygiąłem zęby przedniej tarczy, przypadkowo upuszczając rower na ziemię i uderzył w kamień tuż na końcu zęba. Udało mi się go powoli zgiąć za pomocą szczypiec, ale poleciłbym wymianę całego pierścienia. Nie jestem obecnie pewien co do ceny, ale przy zamawianiu musisz wiedzieć, że jest to BCD - średnica środka śruby.
Wymiana pierścieni jest bardzo prosta. Wszystko, czego potrzebujesz, to klucz imbusowy (zwykle 5 mm) i duży śrubokręt płaski. Używasz klucza imbusowego, aby usunąć śruby. Następnie możesz zdjąć dużą tarczę z ramienia korby, a następnie środkową. Być może będziesz musiał najpierw zdjąć pedały, aby zdjąć środkowy pierścień, jeśli ma on małą średnicę. Podczas zakładania nowego pierścienia może być konieczne użycie dużego śrubokręta płaskiego, aby zapobiec obracaniu się śruby, gdy jest prawie dokręcona. Z tyłu „nakrętki” znajdują się szczeliny, w które można włożyć szczelinę. Lubię też nakładać WD-40 na śruby i nakrętki przed ponownym ich złożeniem, co ułatwia późniejszy demontaż.

Chociaż pomocna odpowiedź, nie zrozum mnie źle, tak naprawdę nie odnosiła się do konkretnego pytania zadanego przez członka. Może to być dobry „dodatek” po odpowiedzi na dwa pierwsze pytania.
#4
+1
zigdon
2010-10-12 11:34:03 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Tak, wygląda na to, że urządzenie mogło się wygiąć, gdy zaczynasz, będąc w połowie przesuniętym, w zasadzie przesuniętym pod ekstremalnym obciążeniem. Nie mam pojęcia, ile kosztowałoby naprawienie, ale aby uniknąć czegoś takiego w przyszłości, należy przyzwyczaić się do zmiany biegów podczas zatrzymania.

Zasadniczo, zmieniasz bieg (tylko jeden bieg na raz!), a następnie wstajesz, podnosisz koło odczytu i pedałujesz (zwykle wystarczy pół obrotu). Łatwiej jest to zrobić z noskami / pedałami zatrzaskowymi, ale z pewnością jest to wykonalne nawet na platformach.

Często muszę to zrobić, gdy próbuję złapać światło i nie udaje mi się to. ostry przystanek przed skrzyżowaniem, na naprawdę wysokim biegu. Po chwili zmiana biegów staje się naprawdę łatwa i upewnij się, że zaczynasz na rozsądnym biegu.To pytanie i odpowiedź zostało automatycznie przetłumaczone z języka angielskiego.Oryginalna treść jest dostępna na stackexchange, za co dziękujemy za licencję cc by-sa 2.0, w ramach której jest rozpowszechniana.
Loading...