Pytanie:
Czy można założyć łańcuch bez zdejmowania tylnego koła?
Goodbye Stack Exchange
2010-10-22 21:19:10 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Mam rower z pojedynczą tarczą z przodu i piastą wewnętrzną oraz hamulcem nożnym z tyłu. (Dla tych, którzy nie są zaznajomieni z tą konfiguracją, zasadniczo przypomina to posiadanie roweru jednobiegowego, ponieważ łańcuch jest dokładnie tak długi, jak to konieczne, a napięcie łańcucha jest regulowane, przesuwając tylne koło w tylnych hakach przed zaciśnięciem go.)

Moją ulubioną procedurą czyszczenia układu napędowego jest całkowite zdjęcie łańcucha. Oczywistym sposobem byłoby poluzowanie tylnego koła w tylnym widelcu i zdjęcie łańcucha. (Pamiętaj, nie ma tylnej przerzutki ani napinacza łańcucha). Jednak umieszczenie tylnego koła z piastą wewnętrzną może być trudne.

Gdybym miał zamontować łańcuch z ogniwem głównym, czy byłbym w stanie zdjąć łańcuch bez luzowania tylnego koła, czy też naprężenie łańcucha spowodowałoby tę operację trudny?

FYI, nie mogłem ponownie założyć łańcucha bez zdejmowania tylnego koła - ale sklepowi się to udało. Myślę, że jest to w równym stopniu kwestia praktyki i doświadczenia, jak i kwestii mechanicznej.
Pięć odpowiedzi:
#1
+7
darkcanuck
2010-10-22 21:46:43 UTC
view on stackexchange narkive permalink

To zależy od stylu głównego ogniwa i od tego, jak duże jest napięcie łańcucha w twojej konfiguracji. Ogniwo zasilające SRAM wymaga około 1-2 mm luzu łańcucha, aby odczepić ogniwo. Jeśli możesz znaleźć taką ilość wolnego miejsca, powinno działać z większością typów łączy głównych. Jeśli twój łańcuch nie ma 2 mm luzu, ale nie jest zbyt napięty, ogniwo główne, które odłamuje się z boku (jak pierwsze pokazane w indeksie terminologii) powinno działać.

Im mocniejszy łańcuch, tym trudniej będzie go z powrotem połączyć. Zależy od tego, czy wolisz majstrować przy głównym ogniwie na napiętym łańcuchu, niż przy ponownym ustawianiu tylnej piasty.

Właśnie o tym pomyślałem. Mam zamiar w przyszłości uzyskać dłuższy łańcuch i napinacz łańcucha. Ale to taki ładny, elegancki system, że niechętnie dodam do niego złożoność.
#2
+2
Ian
2010-10-23 20:36:35 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Pełna osłona łańcucha może być lepszym rozwiązaniem problemu. Ponieważ podczas zmiany biegów łańcuch nie porusza się, osłona łańcucha może ciasno przylegać i całkowicie zakryć łańcuch. Zakładając, że nie płyniesz w głębokiej wodzie, potrzeba czyszczenia łańcucha zostanie znacznie zmniejszona.

Z codziennym użytkowaniem (po drogach) jeździłem grubo ponad rok na rowerze z pełną osłoną łańcucha bez konieczności czyszczenia łańcucha. Łańcuch wymaga smarowania tylko co kilka miesięcy, ponieważ nie jest chroniony przez osłonę.

Rower ma już pełną osłonę łańcucha i po raz pierwszy od ponad roku czyściłem układ napędowy roweru. Chciałbym móc je założyć na inne moje rowery!
#3
+1
curtismchale
2010-10-22 22:46:02 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Zgadzam się z powyższą odpowiedzią, ale jedną uwagę na inne sposoby.

Udało mi się również usunąć łańcuch za pomocą standardowego zrywacza łańcucha w rowerach BMX, co zasadniczo powiela konfigurację, o której mówisz. Trudniej je założyć z powrotem niż rower z przerzutką tylną (ponieważ można łatwo poluzować łańcuch, ściskając dolne koło pasowe), ale jest to całkowicie możliwe. Wystarczy trochę praktyki.

#4
+1
heltonbiker
2011-11-23 08:51:38 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Czasami jest możliwe zamknięcie ogniwa głównego, gdy łańcuch jest odłączony od tarczy, tak że jest luźny.

Następnie włącza się od spodu tarczy i pedałuje do tyłu, tak aby łańcuch " zatrzaśnie się ”.

#5
-1
dotjoe
2010-10-23 01:06:54 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Nie wiem, dlaczego po prostu nie zdjąłbyś kierownicy? Słyszałem tylko, że ludzie to robią, kiedy chcą trzasnąć tylnym kołem jak najdalej do przodu. Do tej pory jedynym sposobem na zdjęcie tylnego koła jest zerwanie łańcucha.

och ... przeczytaj ponownie swoje pytanie ... nie widziałem, że całkowicie zdejmujesz łańcuch z ramy. Tak długo, jak poluzujesz tylne koło, nie powinno być problemu, aby zdjąć / założyć łańcuch, gdy koło jest nadal tam. Jednak prawdopodobnie będzie łatwiej (bardziej luźno), jeśli zdejmiesz kierownicę.

Jak mówi pytanie, wolałbym nie poluzowywać ani nie zdejmować tylnego koła. Chciałbym wiedzieć, czy jest to możliwe.
Ale dlaczego jesteś tak przeciwny poluzowaniu koła? Czasami pytania nie mają sensu. Myślę, że jest to możliwe, jeśli lubisz luźny łańcuch. Chodzi mi o to, że jeśli to wszystko, czego chciałeś w odpowiedzi, czy nie mógłbyś po prostu tego spróbować?
Ponieważ naprężenie łańcucha i linki piasty w tym rowerze jest dość drobne, a ponowna regulacja jest trudna.


To pytanie i odpowiedź zostało automatycznie przetłumaczone z języka angielskiego.Oryginalna treść jest dostępna na stackexchange, za co dziękujemy za licencję cc by-sa 2.0, w ramach której jest rozpowszechniana.
Loading...