Pytanie:
Dlaczego sterowanie jest takie chwiejne? Stalowy widelec MTB z lat 90
gamgam
2020-05-08 08:34:10 UTC
view on stackexchange narkive permalink

EDYCJA / AKTUALIZACJA: Usunąłem widelec i nie widzę żadnego znaku po uderzeniu / uszkodzeniu. Mali ludzie tutaj mogą dostrzec coś, czego ja nie mogę? Myślę, że założę nowy widelec, ponieważ nie widzę żadnych śladów uszkodzenia sterów ani ramy. Wciąż nie rozumiem, dlaczego tak się wygięło. Wydaje mi się, że zauważyłem to w zeszłym roku, kiedy to budowałem ..

enter image description here enter image description here enter image description here enter image description here

W zeszłym roku przebudowałem tego Peugeota z nowoczesnym układem napędowym. Nigdy tak naprawdę nie jeździłem i nie miałem go w piwnicy - niedawno go wyciągnąłem i coś wydaje się nie działać. Kierownica jest bardzo chwiejna i wcale nie jestem w stanie jeździć bez rąk bez szybkiego przechylenia.

Wizualnie widelec wydaje się być w znacznie bardziej rozluźnionej pozycji. Czytałem o trailu i rake'u , ale nie mogę tego całkowicie ogarnąć.

Co tu się dzieje? Czy mój widelec jest wygięty lub coś innego nie działa? Wyszukałem inne zdjęcia tego samego modelu ramy i zauważyłem, że moje zdecydowanie wydają się nie mieć sensu.

Zdjęcie poniżej:

ve

Widelec wygląda na trochę wygięty, ale nie mogę powiedzieć z całą pewnością, ponieważ może to być tylko kąt kamery.
Pieniądze na nim widelec jest wygięty. Motocykl z lat 90. ma geometrię przypominającą szosę ze stromymi kątami główki ramy. Ciekawe, czy ktoś wygiął widelec, próbując naiwnie odtworzyć luźniejszy kąt główki ramy współczesnych rowerów.
Moim zdaniem jest to bardziej „jestem zaskoczony, że wciąż jest w jednym kawałku” niż „trochę wygięty”. MTB z lat 90. z pewnością nie wyglądały jak nowe.
Przestań jeździć na tym rowerze i przynajmniej kup nowy widelec. To jest niebezpieczne i może pęknąć.
Czy masz coś przeciwko, gdybyśmy zapytali o historię widelca? Wygląda na bardzo rozbieżną. Gdyby to był oryginalny widelec, nie wyszedłby tak z fabryki. Najprawdopodobniej tak się stało podczas wypadku, a to również spowodowałoby zniekształcenie ramy, tj. Wygiąłby i / lub zapiął główkę ramy i / lub rurę podsiodłową i być może inne. Jeśli w ten sposób wybiłeś rurę ramy, prawdopodobnie wkrótce potem wystąpi pęknięcie naprężeniowe. Chyba że ma już pęknięcie i po prostu jeszcze go nie widziałeś.
@WeiwenNg tak, jego niezwykłe uszkodzenie. Domyślam się, że albo ktoś przejechał przez widelec podczas jego demontażu, albo może poprzedni właściciel próbował zrobić rower w stylu lowrider. Nie widzę, jak wyglądałby ten zakręt podczas jazdy, gdyby nie zderzenie czołowe z widelcem obróconym o 180 stopni?
Nie wiem zbyt wiele o historii - ramę dostałem za nic dzięki Craigslist. Wydawało mi się to w porządku, więc poszedłem z głową i zbudowałem go, a potem jakby odłożyłem rower i zapomniałem o nim. Zabrałem go tej wiosny, pomyślałem, że wygląda dziwnie, a potem pedałowałem i na pewno wiedziałem, że coś jest nie tak. Zdecydowanie nie doszło do uszkodzenia, gdy rama była w moim posiadaniu. Musiałem po prostu tego nie zauważyć, kiedy pierwszy raz go podniosłem.
Zamierzam zdjąć widelec i stery i zbadać dalej. Zacznie się rozglądać za zamiennym widelcem - lub po prostu przeniesie ten układ napędowy do nowej wersji.
Może to być po prostu kwestia umieszczenia zbyt dużego ciężaru na rowerze.
Jeden odpowiedź:
#1
+31
Criggie
2020-05-08 17:59:15 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Krótka odpowiedź - Twój widelec jest wypchany. Przestań na nim jeździć.

Dłuższa odpowiedź - oto Twój rower z narysowanymi głównymi liniami na górze

enter image description here

I porównaj to z tym przybliżonym odpowiednikiem roweru Peugeot. Znajdź różnice i porównaj z poniższą listą ...

enter image description here

 1. Kąt główki ramy jest bardziej stromy - bliżej pionu
 2. Negatywny szlak -

  • Linia poprowadzona prosto w dół z przedniej piasty uderza w ziemię w pewnym punkcie. W tym miejscu opona styka się z ziemią.
  • Linia poprowadzona w dół środkowej linii główki ramy uderza w ziemię za pierwszą linią.
  • Ta różnica nazywa się szlakiem , ponieważ powierzchnia styku opony „ślizga się” za osią główki ramy. Zwykle im większy szlak, tym stabilniejsza jest Twoja jazda i tym więcej wysiłku wymaga skręcanie. Szlak jest tym, co domyślnie pomaga rowerowi jechać prosto.
  • Twój rower nie ma pozytywnej ścieżki… ma ujemny szlak lub „prowadzi”, jeśli chcesz. Kąt główki Twojego roweru nieustannie popycha przednie koło na bok i musisz to aktywnie korygować.
 3. Dodatkowo zwróć uwagę, że górna rura opada. Nie miało to miejsca na MTB, w których górna rura była pozioma lub nachylona do główki ramy. Ponieważ widelec jest wysunięty do przodu na końcu, przód jest teraz niższy. W ramach kompromisu ktoś włożył małą kierownicę z roweru dziecięcego do trzpienia pióra. Ten dziwny zestaw kątów utrudni również prowadzenie - w rzeczywistości masz ponad 20 centymetrów mostka, a kierownica jest zauważalnie wyższa niż siodełko.


Upshot - jeździsz na motocyklu klauna, który próbuje cię zabić i może zawieść w każdej chwili bez ostrzeżenia.


Widelec to Twój problem - należy go natychmiast wymienić. Gdy to zrobisz, istniejące koło i hamulce powinny pasować normalnie. Zdecydowanie sugerowałbym, aby kierownica była płaska, a nie podwójna - po zamocowaniu widelca dodatkowa wysokość będzie większym utrudnieniem i nie będziesz chciał siedzieć jak holenderski rower z rękami wyprostowanymi. / p>

Sprawdź też łożyska sterów - istnieje szansa, że ​​zostały uszkodzone.

Wygląda na to, że jest tam zbyt duże zagięcie, aby można było go bezpiecznie nie zgiąć. Stal jest ładnie elastyczna, ale ma granice zginania i prawdopodobnie przekroczyłeś je przy takim poziomie zniekształceń. Jeśli nadal będziesz na tym jeździć, widelec jest dodatkowo obciążany z tyłu pod główką ramy i wtedy najpierw zawiedzie.

Prosimy jeździć bezpiecznymi rowerami. W tej chwili to nie jest bezpieczny rower. Ten rower może być znowu bezpieczny, z pracą.

Dziękuję Ci! potwierdziłeś dokładnie to, co podejrzewałem. Sprzedawałem go tylko po okolicy i wiedziałem, że coś jest nie tak i od tego czasu nie jeździłem.
Sprawdź moją aktualizację z większą liczbą zdjęć - Czy wygląda na to, że są jakieś uszkodzenia na główce / goglach?
@gamgam ze zdjęć wygląda dobrze, ale znakiem rozpoznawczym jest rdza. Zwróć uwagę na ślady rdzy na tylnej części widelca (poza zakrętem na rurze sterowej i na dwóch „barkach”) i możesz stwierdzić, że coś jest nie tak. Zajrzyj do główki ramy i dookoła, w jasnym świetle, aby znaleźć wzory i skupiska śladów rdzy. Potrzebujesz zamiennego sztywnego widelca 26 ", z wypustkami na wsporniku / hamulcu v i gwintowaną 1" rurę sterową. Unikaj amortyzowanych widelców. Do Ciebie, jeśli chcesz wymienić zestaw słuchawkowy - dobrze wyczyść je rozpuszczalnikiem i szukaj wgnieceń / uszkodzeń podczas wyścigów. Zamontuj nowe łożyska.


To pytanie i odpowiedź zostało automatycznie przetłumaczone z języka angielskiego.Oryginalna treść jest dostępna na stackexchange, za co dziękujemy za licencję cc by-sa 4.0, w ramach której jest rozpowszechniana.
Loading...