Pytanie:
Dlaczego ważne jest, aby usunąć nadmiar smaru z łańcucha?
user652
2011-02-19 09:44:36 UTC
view on stackexchange narkive permalink

To pytanie dotyczące konserwacji łańcucha podczas tras koncertowych wywołało to pytanie.

Ta wskazówka brzmi nieintuicyjnie, oczywiście, wiem, że dodatkowy lubrykant będzie przyciągać kurz (nie nadaje się do łańcucha), ale zapłaciłem za lubrykant. Mój stronniczy pogląd jest taki, że kiedy jadę wystarczająco szybko, po prostu odpadnie, ponieważ używam płynnego lubrykantu teflonowego, ale nie chcę ograniczać tego pytania tylko do lubrykantu teflonowego.

Proszę, powiedz mi, czy powinieneś naprawdę zetrzyj dodatkowy smar z łańcuchów?

Jak należy go wytrzeć? Czy wystarczy kawałek papieru toaletowego?

Co naprawdę oznacza termin do wytrzeć ?

Czy w podobny sposób czyścisz rzeczy wszystkimi rodzajami lubrykantów?

Należy pamiętać, że istnieje ogromna różnorodność lubrykantów, więcej tutaj.

n.b. przypadkowych spacerowiczów. Może być bardzo trudno zrozumieć, co oznacza nawet * brud * w łańcuchu. Istnieją dwa rodzaje zabrudzeń: * wewnątrz * i * na zewnątrz *. Ze względu na freiheit i sugestię [1] w końcu zrozumiałem, jak ogromna ilość brudu może zebrać się w łańcuchu! Proszę zauważyć, że brud na łańcuchu jest raczej bez znaczenia, ale brud wewnątrz części może uszkodzić łańcuch, powodując dodatkowe tarcie. Wskazówka [1] to tani sposób sprawdzenia, ile brudu może mieć łańcuch. [1] http://bicycles.stackexchange.com/questions/2903/how-to-maintain-chains-during-touring/3037#3037
Dwa odpowiedzi:
#1
+11
freiheit
2011-02-19 23:55:26 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Głównym celem smaru do łańcuchów jest smarowanie rolek i innych wewnętrznych części każdego ogniwa, a nie smarowanie strony zewnętrznej. Nadmiar smaru na zewnętrznej stronie łańcucha spowoduje, że przylgnie do niego brud, ten brud powoli przedostanie się do rolek, które próbujesz chronić, a brud wewnątrz będzie ścierał się na wewnętrznych częściach i szybciej zużyje łańcuch.

Nie używałbym papieru toaletowego (papieru toaletowego), ponieważ jest on zwykle dość słaby i pozostawia resztki siebie. Nie chcesz wycierać czymś, co pozostawi coś po sobie. Użyj jakiejś niestrzępiącej się szmatki. Używam albo zużytej ścierki do naczyń albo wytartej skarpetki. Solidny ręcznik papierowy prawdopodobnie byłby w porządku.

Interpretuję „wytarcie” jako oznaczające pocieranie chłonnej szmatki o wszystkie 4 strony na całej długości łańcucha, tak że jest tylko cienka warstwa smaru pozostawiony (bez widocznych kropli). Zwykle czekałem kilka minut i jeździłem na rowerze, aby smar miał szansę wniknąć do wewnętrznych części łańcucha, a następnie wytarłem łańcuch z zewnątrz.

czy na pewno wycieranie jest konieczne w przypadku wszelkiego rodzaju lubrykantów? Nawet z płynnymi? Jestem trochę podejrzliwy, czy odpowiedź jest taka sama dla wszystkich rodzajów lubrykantów. Co myślisz? W każdym razie dobre uwagi z papieru toaletowego, doceniam to, dzięki.
czy możesz podać przykład „a brud wewnątrz ściera się z wewnętrznych części i szybciej zużywa łańcuch”? Jak to wygląda?
@hhh: zużyty łańcuch wygląda jak rozciągnięty. Nie widać części wewnętrznych, więc nie wygląda to zbyt wiele.
Ta rada dotyczy wszystkich rodzajów lubrykantów. Smar musi nasmarować, ale musi mieć również wystarczającą lepkość, aby przylegać do powierzchni łańcucha. To właśnie ta lepkość sprawia, że ​​nieuszkodzony łańcuch jest podatny na zbieranie brudu. Gdy smar dotrze do ogniw, jakikolwiek smar na zewnątrz jest zbędny i będzie zbierał brud, który przedostanie się do łańcucha.
#2
+1
ddri
2011-11-17 09:43:08 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Udzielenie ogólnej odpowiedzi na tak szeroką kategorię środków smarnych byłoby niemożliwe. Istnieją biooleje, oleje mineralne, suche smary itp. Skład związku decyduje o charakterze substancji, która ulega degradacji i jest wystawiona na działanie temperatury, użytkowania, brudu, kurzu, wody itp.

Technika wycierania, której zwykle używam z jakąkolwiek formą smaru, polega na użyciu szmatki przeznaczonej do tego rodzaju smaru i zamknięciu nią części łańcucha, gdy obracam kołem, aż cały widoczny płyn (i brud) jest usunięty. Użyłem smaru Rock'n'Roll Absolute Dry od czasu, gdy spotkałem go podczas wycieczki rowerowej po Wietnamie i Kambodży. Tańszy „olej mineralny”, którego używaliśmy, zmieniał się w lepki polimer w upale, wystawieniu na działanie słońca i brudu. Przechodząc na suchy lubrykant przeszliśmy do koncepcji „czystego łańcucha” i nie mieliśmy żadnych problemów.

Zwróć uwagę, że jest to smar „woskowy”, którego substancja czynna jest zawieszona w cieczy nośnej. Wosk jest w rzeczywistości bardzo dobry w wiązaniu z metalem jako suchy smar, ale płyn nośnikowy musi zostać usunięty. Jeżdżę na łańcuchu raz w tygodniu, jeśli dużo jeździłem (codzienne dojazdy lub treningi), zarówno przed, jak i po zjazdach.To pytanie i odpowiedź zostało automatycznie przetłumaczone z języka angielskiego.Oryginalna treść jest dostępna na stackexchange, za co dziękujemy za licencję cc by-sa 2.0, w ramach której jest rozpowszechniana.
Loading...