Pytanie:
Właściwości z łańcuchami napędzanymi paskiem?
user652
2011-02-21 01:06:02 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Ta odpowiedź dotycząca paska napędzanego paskiem wzbudziła moje zainteresowanie tutaj. Zdaniem osoby udzielającej odpowiedzi wcale nie wymaga smarowania. Jakie są inne właściwości łańcucha z napędem pasowym? Skąd pomysł? Czy łańcuchy napędzane paskiem są używane w samochodach lub niektórych maszynach? Czy są trwałe? Czy wytrzymują przy każdej pogodzie? Jak mroźna zima do słonecznego lata? Czy rozciągają się jak stalowe łańcuchy? Kiedy powinieneś je zmienić?

Pięć odpowiedzi:
#1
+8
Мסž
2011-02-21 06:18:44 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Główną różnicą w przypadku napędu pasowego jest to, że nie można zerwać paska, dlatego potrzebna jest specjalnie zbudowana rama, która umożliwia montaż paska. W rowerach z napędem łańcuchowym łańcuch przeważnie przebiega przez ramę między rurą tylną i tylną. To uniemożliwia doposażenie w napęd pasowy w większości rowerów. Podobnie ograniczasz się do długości pasków dostępnych u producenta.

Widziałem rowery z odsłoniętymi napędami pasowymi, ale nie wydaje mi się to dobrym pomysłem. Kiedy dostaniesz się tam błoto lub kurz, zetrze pasek i koła pasowe, a części są zwykle drogie (ponieważ są rzadkie). Nie wiem zbyt wiele o tym, jak się noszą, ponieważ nigdy nie widziałem takiego, który miałby dużo przydatności (co samo w sobie powinno ci coś powiedzieć).

Gdy pasek jest całkowicie zamknięty, staje się jak zamknięty napęd łańcuchowy, poza tym, że nie może go serwisować w sklepach rowerowych. Podejrzewam, że to jest prawdziwy przełom dla większości ludzi.

Pasy mają zwykle większe straty niż napędy łańcuchowe, co czyni je nieatrakcyjnymi dla rowerów o wysokich osiągach i utrudnia ich zastosowanie w innych rowerach (ponieważ duża część zysków dla sklepów rowerowych jest w droższych rowerach).

W niektórych drogich rowerach pojawiają się teraz paski. Na przykład: [Trek District Carbon] (http://www.trekbikes.com/us/en/bikes/urban/district/districtcarbon/), [Most Spot Brand Bikes] (http://spotbrand.com/bikes/ strona produktu / rocker-ss-ti /)
@moz: masz na myśli, że istnieje wyraźna korzyść z używania zamkniętych łańcuchów napędzanych paskiem zamiast używania zamkniętych łańcuchów napędzanych metalem (standardowych)? Nie lubię lub, ale nie jestem pewien, czy istnieje jakiś czynnik do rozważenia w zamkniętym łańcuszku do paska.
@hhh: Chodziło mi o to, że kiedy masz całkowicie zamknięty napęd, nie ma realnej korzyści z paska, ponieważ w pełni zamknięty łańcuch wytrzyma podobną długość, ale będzie łatwiejszy w utrzymaniu, ponieważ jest bardziej powszechny.
@freiheit: interesujący. Z chęcią zobaczę, jak nowe, błyszczące motocykle z napędem paskowym sprawdzają się w terenie. Uwielbiam sposób, w jaki Trek ma „chainguard” (na liście dodatków)
@moz:, ale czy nie potrzebujesz smarowania zamkniętych metalowych (standardowych) łańcuchów? Myślę, że jest pewne tarcie, więc potrzebujesz smarowania. Czy to nie jest wyraźna zaleta dla łańcuchów napędzanych paskiem?
@hhh: tak, brak konieczności smarowania to mała zaleta. Dla większości ludzi to nic nie oszczędza, ponieważ odbywa się to podczas corocznego przeglądu w sklepie rowerowym. Może jestem po prostu cyniczny, pracując w sklepie rowerowym, ale myślę, że większość zamkniętych łańcuchów jest serwisowana tylko w sklepach rowerowych.
@moz:, czy to w 100% prawda, że ​​łańcuchy napędzane paskiem nie wymagają smarowania? Musi być jakieś tarcie. Być może nie jest to duży przypadek.
@hhh: Nie wiem, widziałem tylko napęd pasowy używany w zabawkowych rowerach, które nie wymagają konserwacji. W jednym miejscu pasy są świetne - są lepsze niż łańcuchy o podziałce 1/4 ". Które trzeba napędzać koła 10" lub mniejsze, ponieważ przełożenie jest tak wysokie, że aby utrzymać tarczę w rozsądnym rozmiarze, naprawdę mała tylna zębatka jest potrzebne - z łańcuchem o podziałce 1/2 "będzie to 6 lub 7 zębów. Co by nie działało.
#2
+6
alesplin
2011-02-21 02:23:02 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Nigdy nie jeździłem na rowerze z napędem paskowym, ale jeździłem zarówno na motocyklach z napędem paskowym, jak i łańcuchowym, a napęd pasowy jest znacznie płynniejszy i cichszy.

Jedną z cech, których używa się do reklamowania rowery z napędem pasowym są takie, że nie wymagają smarowania, więc to byłby plus. Oprócz tego, że nie trzeba poświęcać czasu na prawidłowe smarowanie układu napędowego, brak smaru oznaczałby mniej środka wabiącego brud / kurz itp.

Każdy producent prawdopodobnie miałby własne zalecenia dotyczące zakresu temperatur roboczych i jak często je zmieniać.

czy wiesz na pewno, że motocykle z napędem pasowym nie wymagają smarowania? W rzeczywistości jest to trochę dziwne stwierdzenie, oczywiście, jest pewne tarcie. Czy to po prostu taka mała skrzynka?
Zupełnie jak (głównie jak) serpentynowy pasek w samochodzie. Może bardzo rzadko potrzebować odrobiny lubrykantu, ale nie na tyle, aby pozostawić go „mokrego” jak łańcuch na rowerze.
@alespin: Czy wiesz, jak wiedzieć, kiedy smarować pasek? Czy jest jakiś dźwięk jak w przypadku łańcucha?
Nie mam pojęcia, ale myślę, że pewnie zostałoby to odnotowane w instrukcji obsługi roweru z napędem paskowym, gdyby to miało się wydarzyć.
Napędy pasowe nie wymagają smarowania, bo co smarujesz? Na łańcuchu rowerowym smarujesz sworznie łańcucha, ale pasek nie ma połączeń. Nie smarujesz połączeń łańcuch-zębatka lub pasek-zębatka.
#3
+6
mgb
2011-02-21 04:05:56 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Napędy pasowe nie mogą być używane z przerzutkami, więc rower będzie miał jedną prędkość lub będzie wymagał (drogiej) przekładni w piaście.

Było kilka samochodów, które korzystały z napędu paskowego, zwykle z pas i dzielone koła pasowe zapewniające płynną zmianę biegów - nie słyszałem o żadnym rowerze, który to robi.

#4
+6
sleske
2011-02-21 17:32:49 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Jakie są inne właściwości łańcucha z napędem pasowym?

Główne różnice w porównaniu z użyciem łańcucha:

  • pasek nie wymaga smarowania (mniej konserwacji)
  • ponieważ nie jest smarowany, przyciąga mniej brudu i jest czystszy, nawet jeśli jest odsłonięty (mniejsze niebezpieczeństwo zepsucia odzieży)
  • ma większe tarcie / utrata mocy niż łańcuch (ale mniej niż łańcuch źle naoliwiony)
  • rozciąga się bardziej niż łańcuch pod dużym obciążeniem (więc mniej nadaje się do jazdy na rowerze o wysokich osiągach)
  • to potrzebuje ramy, którą można podzielić, ponieważ paska nie można rozłupać
  • nie można go połączyć z przerzutką

Skąd pomysł?

Pomysł jest bardzo stary. Był używany w pierwszych silnikach parowych (i prawdopodobnie nawet wcześniej).

Czy łańcuchy napędzane paskiem są używane w samochodach lub niektórych maszynach?

Tak, są dość powszechne. W szczególności alternator w samochodzie jest zwykle napędzany paskiem.

Czy są trwałe? Czy wytrzymują przy każdej pogodzie? Jak mroźna zima do słonecznego lata?

Nie znam konkretnych liczb, ale powinny wystarczyć na co najmniej łańcuch, a nowoczesne paski nie powinny mieć problemu z wysokimi / niskimi temperaturami (są stosowane w samochodach jako no cóż).

Czy rozciągają się jak stalowe łańcuchy?

Właściwie to stalowe łańcuchy nie rozciągają się (zauważalnie), po prostu się wydłużają od zużycia. Pasy natomiast rozciągają się pod obciążeniem (patrz wyżej).

Kiedy należy je zmieniać?

Nie mam pojęcia, ale powinny wytrzymać znacznie dłużej niż łańcuch (mniejsze zużycie).

W rzeczywistości paski z włókna węglowego Gates _ nie_ rozciągają się pod obciążeniem. Włókno węglowe jest „stabilne pod względem długości”, patrz http://www.carbondrivesystems.com/tech/overview
#5
+6
Popup
2014-05-15 20:03:51 UTC
view on stackexchange narkive permalink

(Wiem, że to stare pytanie, ale nikt nie odpowiedział na nie z prawdziwym doświadczeniem.)

Od dwóch lat mam „Scott Venture 10” jako podmiejski rower użytkowy. Nie jeżdżę na nim tak często, jak na rowerze szosowym, ale był używany.

Ma wzmocniony włóknem węglowym pasek napędowy i przerzutki w piaście Shimano Alfine.

Jest kilka zalet, które przychodzą mi do głowy:

  • Nie wymaga żadnej konserwacji. (A przynajmniej znacznie mniej niż zwykły łańcuch. Zwłaszcza podczas jazdy w deszczu).
  • Nie muszę wkładać spodni do skarpet, aby były czyste / w całości.
  • Przechodząc obok roweru w szopie nie ryzykuję zniszczenia spodni przez ocieranie się o brudny łańcuch.
  • Według producentów szacowana żywotność paska jest znacznie dłuższa niż łańcucha.

Główną wadą jest (jak wspomniano powyżej) to, że wymaga podzielonej ramy, co naiwnie można by pomyśleć, zmniejszyłoby sztywność. Producenci twierdzą, że tak nie jest, jednak ... Wymiana jest również nieco droższa (i wyspecjalizowana).

Idealny łańcuch jest bardziej wydajny niż pasek, ale w większości przypadków- światowych scenariuszy nie ma żadnej różnicy.

Wygląda na to, że wiele problemów w tym przypadku można by rozwiązać, zakładając osłonę łańcucha na łańcuchową wersję tego roweru. Drastycznie skróciłyby się okresy smarowania.
Bardzo drobna uwaga: czasami jest to * porzucenie *, które jest podzielone. Tak czy inaczej, myślę, że unikają zmniejszenia sztywności, zasadniczo dodając więcej materiału w tym obszarze.
@freiheit - Słuszna uwaga. Porzucenie Alternatora Salsy robi to i wygląda całkiem niesamowicie.


To pytanie i odpowiedź zostało automatycznie przetłumaczone z języka angielskiego.Oryginalna treść jest dostępna na stackexchange, za co dziękujemy za licencję cc by-sa 2.0, w ramach której jest rozpowszechniana.
Loading...