Pytanie:
Nowy, tani rower górski: co najprawdopodobniej się zepsuje?
MGOwen
2010-09-09 09:31:35 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Mam bardzo tani (poniżej 100 USD) nowy rower górski, do którego mam się włamać podczas 2-4 godzinnej przejażdżki górskim szlakiem. Chciałbym być przygotowany na awarie lub problemy ze sprzętem - czy ktoś może najpierw zasugerować co najprawdopodobniej się zepsuje (lub będzie mieć problemy)?

Mam już zapasową dętkę ( i pompka!), żeby poradzić sobie z przebiciami i spodziewam się obolałego tylnego końca, cokolwiek innego?

(dzięki za artykuły z ostrzeżeniem o tanich rowerach - chyba dodam, że z tego skorzystam rower najwyżej raz w roku, a i tak nie stać go na lepszy - gdyby nie tanie rowery, po prostu chodziłbym. Każdy, kto zetknie się z tym pytaniem i rozważa zakup bardzo taniego roweru, zobacz link zamieszczony w komentarzach i upewnij się, że wiesz, w co się pakujesz!)

Aktualizacja:
Dziękujemy za dotychczasowe odpowiedzi. Pomyślałem, że zrobię szybką sekcję zwłok dla wszystkich zainteresowanych. Pojechałem na przejażdżkę (szlak przeciwpożarowy Oaks, bardzo widokowy, dobra zabawa - Blue Mountains, NSW, Australia).

Udało mi się uciec bez zauważalnych awarii na rowerze, chociaż wydaje mi się, że tani widelec amortyzowany już się zatarł, a przerzutka zmieniała biegi tylko w odpowiednim nastroju.

W naszej 15-osobowej grupie mieliśmy 3 przebite opony i zerwany łańcuch (wszystko na rowerach za 1000 $ +, co dziwne - może po prostu jechali mocniej).

Najbardziej nieoczekiwanym problemem była wymiana przebitych dętek w drogich rowerach. Otwór na zawór rurki w fantazyjnych felgach nie pasowałby do większego zaworu zapasowej dętki (standardowy rozmiar samochodu), a wiele pomp nie pasowało do fantazyjnych rur (aby ponownie je napompować po załataniu).

Trudno odpowiedzieć na to pytanie bez dodatkowych informacji; więcej informacji o swoim rowerze pomogłoby. Jaki masz rower? Pomógłby link do zdjęcia. Najlepsze byłyby specyfikacje twojego roweru.
Oto przydatny artykuł na temat tanich rowerów: http://www.southcoastbikes.co.uk/articles.asp?article=NO_BSO
Chciałbym powtórzyć, że na to pytanie tak naprawdę nie można odpowiedzieć w obecnej formie. To fascynujące pytanie i chciałbym zobaczyć właściwe zestawienie tego, co może się najpierw załamać, a nie kontynuację w stylu dyskusji po Twojej stronie tego, co się stało, lub po prostu otwartą spekulację. Czy możesz podać nam więcej szczegółów na temat roweru? (Widelec amortyzowany to krok we właściwym kierunku, dzięki!)
Tylko uwaga na temat różnych typów zaworów: zobacz Indeks terminologii, aby uzyskać więcej informacji na temat zaworów Schrader i Presta: http://bicycles.stackexchange.com/questions/244/terminology-index/283#283
Trochę trudno uwierzyć, że ktoś, kto kupił rower za 1000 $, nie znałby różnicy między wentylami Presta i Schrader.
@Daniel, Widziałem wielu ludzi na rowerach szosowych za 1000 $ +, którzy prawdopodobnie nie mieli pojęcia o różnych zaworach, a jeśli tak, nie mogliby zmienić opony. Mimo że obecnie przeżywamy recesję, wciąż jest wystarczająco dużo ludzi, którzy mają więcej pieniędzy niż mózgów, by sprawić, że jest to zbyt powszechne.
@MGOwen,, dobry mechanik w sklepie rowerowym może prawdopodobnie wyregulować twoje przerzutki, aby przesuwały się dość dobrze. Możesz też nauczyć się to robić samodzielnie. Nawet „wysokiej jakości” rowery wymagają regulacji przerzutki po krótkim okresie docierania.
Cztery odpowiedzi:
#1
+6
Geoff
2010-09-09 12:14:54 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Pomocne byłyby informacje o konkretnych składnikach. Nie jestem pewien, co się zepsuje najpierw, ale przerzutki będą prawdopodobnie pierwszym elementem wymagającym serwisu - zwłaszcza jeśli kupiłeś ten rower w sklepie z artykułami sportowymi, a nie w sklepie rowerowym. Hamulce prawdopodobnie będą potrzebować trochę miłości w najbliższej przyszłości. Jeśli w ogóle jeździsz po szlakach, widelec prawdopodobnie szybko będzie wymagał konserwacji. Koła prawdopodobnie również szybko wypadną z prawdziwego zdarzenia.

Jedną z rzeczy, które możesz zrobić, aby pomóc w utrzymaniu roweru w dobrym stanie, jest częste nakładanie smaru do łańcucha na łańcuch, aby utrzymać go, przerzutki i kasetę w dobrym stanie.

#2
+6
Ian
2010-09-09 17:27:49 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Tanie rowery „górskie” nie nadają się na górskie trasy! Jeśli nie rozważasz chodzenia po torze w sandałach, rower prawdopodobnie wkrótce się zepsuje, jeśli użyjesz go na torze.

Jednak tanie rowery „górskie” sprawdzają się dobrze na drogach z dziurami i większości ludzi jeździ łatwiej niż na rowerze szosowym (ale dużo wolniej). Pozwalają również na jazdę po ścieżkach, które są pokryte błotem lub w kilku nierównych miejscach.

Jeśli jesteś miły dla swojego roweru i nie oczekujesz, że poradzi sobie z trudnym użytkowaniem na drodze, nie zrobiłbym tego spodziewaj się, że wszystko szybko się zepsuje. Będziesz jednak musiał wyregulować przerzutkę i hamulce, przyciąć koła i dokręcić poluzowane śruby i nakrętki znacznie częściej niż w przypadku dobrego roweru.

Może się okazać, że pierwszą myślą o przełamaniu jest chęć pogodzenia się z tanim rowerem!

#3
+5
Daniel R Hicks
2011-08-26 16:19:01 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Kiedy naprawiałem rowery na Boże Narodzenie Anonymous, otrzymaliśmy sporo „rowerów górskich” klasy Wally World.

Najczęstszą awarią były prawdopodobnie manetki. Manetki obrotowe były złe w około połowie motocykli, które je miały.

W przeciwnym razie uszkodzone koła były prawdopodobnie największym problemem. (Choć może się zdarzyć, że niektóre z nich były wypadkami w garażu, a nie podczas jazdy).

Oczywiście łożyska zawsze wymagały dostrojenia, a koła wymagały naprawy, ale nie jest to rzadkie w przypadku każdego roweru, który nie był konserwowany odkąd został rozpakowany.

Wydaje się, że rowery wytrzymują znaczne nadużycia. Jedynymi problemami strukturalnymi, które widzieliśmy, były naprawdę stare, zardzewiałe motocykle lub rowery, które najwyraźniej zostały uszkodzone w garażu. Domyślam się, że problemy z oponą, układem napędowym i zmianą biegów są znacznie częstsze niż jakiekolwiek uszkodzenia konstrukcyjne.

#4
+2
wonea
2011-08-26 13:49:04 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Uwaga, słyszałem od innych rowerzystów o dzieciach pokonujących walijskie tory (zwłaszcza Marin Trail w północnej Walii), a widelec amortyzowany odrywał się od przedniej części ramy. Podział nastąpił w miejscu, gdzie poprzeczka i dolna belka (prawda?) Spotykają się z zestawem słuchawkowym. Najwyraźniej dzieciak dostał rower na święta i przejechał kilka szlaków, a dosłownie spoiny nie były wystarczająco mocne, rama rozerwała się. To przerażająca historia, nie wspominając o koszmarze rodziców! Słyszałem, że dzieciak miał szczęście i uciekł z skaleczeniami i siniakami.

Osobiście wziąłem Raleigh Activator (około 200 funtów nowy, 15 lat temu) wzdłuż tej samej ścieżki i udało mi się zgiąć przód widelce dość znacznie. Pamiętaj, że to stalowa rama, a wspomniana historia prawdopodobnie została wykonana na ramie aluminiowej. Oczywiście wszystko zależy od spawania, ponieważ rozbiłem stary stalowy rower szosowy i spawanie pękło na tylnych widełkach.

Więc bądź ostrożny, a jeśli zobaczysz jakąś linię włosów pęknięcia pojawiające się na ramie. Wysiądź i wepchnij go do domu.

„Korona widelca” to prawdopodobnie obszar, o którym mówisz, gdzie dwie nogi (zęby?) Widelca są przymocowane do korony widelca, a następnie do rury sterowej, która biegnie przez środek rury sterowej do kierownicy. .


To pytanie i odpowiedź zostało automatycznie przetłumaczone z języka angielskiego.Oryginalna treść jest dostępna na stackexchange, za co dziękujemy za licencję cc by-sa 2.0, w ramach której jest rozpowszechniana.
Loading...