Pytanie:
Hamulce okresowo wydają odgłos „paznokci na tablicy kredowej”
carl
2011-02-06 15:56:57 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Oba moje hamulce szczękowe - przód i tył - zaczęły wydawać okresowe dźwięki, kiedy je włączam. Będą przez chwilę milczeć, a potem stopniowo zaczną hałasować. Kiedy hamuję, hałas wzrośnie i ostatecznie zakończy się bardzo głośnym hałasem, a następnie znów się wyciszy, aby ponownie uruchomić cykl. Jest to zdecydowanie niezależne od prędkości i tego, jak dużo jeździłem tego dnia. Cykl wydaje się powtarzać co 1-3 dni.

Hałas najlepiej opisać jako paznokcie na tablicy. To zdecydowanie nie jest pisk.

Dlaczego tak się dzieje? Podejrzewam, że moje ochraniacze są zużyte, ale nie są jeszcze poza liniami wskaźnika. Rower ma nieco ponad rok i był używany „średnio”.

Czy możesz opublikować nagranie dźwięku wydawanego przez Twoje hamulce? To może pomóc zdiagnozować problem.
@neilfein, tak, mogę spróbować z moim telefonem. Zaktualizuję pytanie, kiedy to zrobię (kilka następnych dni).
Trzy odpowiedzi:
#1
+7
freiheit
2011-02-07 02:32:02 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Dźwięki wydawane przez rowery są trudne do opisania. „Paznokcie na tablicy kredowej”, czyli coś w rodzaju wysokiego, suchego odgłosu skrobania, a nie pisk, pisk czy krzyk?

Dla mnie to brzmi jak coś ceramicznego, kamiennego lub metalowego ocierającego się o metalową obręcz. Ostatnim głośnym hałasem, w którym następnie cichnie, może być cokolwiek, co jest obracane tuż przed całkowitym przemieszczeniem. Czy to brzmi dobrze?

Nie jestem ekspertem, ale przypuszczam, że:

  1. Słabo wykonane klocki hamulcowe z kawałkami czegoś w nich.
  2. Zbierasz jakieś zanieczyszczenia, które utknęły w klockach hamulcowych.

Spójny wzór wskazuje znacznie więcej na wytwarzanie klocków w ten sposób. Ale miałem podobne dźwięki, gdy zbierałem trochę piasku na felgach.

Klocki hamulcowe nie są solidną gumą / poli-cokolwiek, to właściwie mieszanka, zwykle z rodzaj materiału ceramicznego lub metalicznego osadzonego w materiale gumopodobnym. Źle wykonane klocki hamulcowe mogą zawierać duże kawałki tego materiału zamiast stałych drobnych cząstek.

Tak czy inaczej, gdy zacznie się hałas, sprawdź klocki hamulcowe. Prawdopodobnie zobaczysz coś osadzonego w podkładce, co możesz podważyć czymś ostrym (śrubokręt, czubek noża) lub zeskrobać żyletką. Całkiem możliwe, że jest to coś wielkości ziarenka piasku, a nie dużego kawałka.

A jeśli na pewno wygląda na to, że jest to coś, z czego padła w nim wyprodukowana, rozważ wymianę klocków na inną markę ; Prawdopodobnie Twoje felgi zużywają się szybciej.

niezła odpowiedź; Dodam, że jeśli na podkładce znajduje się dużo kamieni / żwiru, czasem łatwiej jest zeskrobać je żyletką niż je podważyć.
#2
+3
Daniel R Hicks
2011-08-02 22:15:45 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Jestem dość przekonany, że to tylko kolejna odmiana dźwięków hamulców. Klocki są generalnie „zagięte” tak, że przód klocka styka się z obręczą jako pierwszy, ale gdy noszą, efekt „zbieżności” jest tracony i słychać dzwonienie (może to być wszystko, od wysokiego pisku do zgrzytliwy dźwięk). Trzaskanie jest spowodowane chwytaniem „pięty” klocka, wychylaniem ramienia hamulca do przodu, a następnie puszczaniem.

Oczywiście sprawdź, czy na felgach nie ma żadnych śladów wyżłobienia i czy klocki nie są zabrudzone, itp. (I oczywiście sprawdź, czy klocki nie są zużyte). Ale prawdopodobnie nie znajdziesz nic poza zwykłym zużyciem.

Możesz zignorować dźwięk lub wyregulować klocki hamulcowe, aby przywrócić stopień palca -w. Staraj się jednak unikać zbyt dużo, ponieważ zwiększa (nierównomierne) zużycie klocków i zmniejsza skuteczność hamulca.

#3
+1
STW
2011-08-02 21:51:56 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Potencjalną przyczyną jest wyrównanie klocków hamulcowych. Klocki należy wyregulować i wyrównać w taki sposób, aby przednia krawędź klocka uderzała lekko w obręcz, zanim uderzy tylną krawędź klocka - nazywa się to „zbieżnością”. Nieprawidłowe zbieżność powoduje, że hamulce bardzo szybko chwytają się i ześlizgują z obręczy; dzieje się to dostatecznie szybko, słychać tylko efekt - i brzmi to okropnie.

Sztuczka, jaką mi pokazano, jak regulować zbieżność, polega na poluzowaniu klocka hamulcowego; włóż coś o grubości ~ 0,5-1,0 mm pod tylną krawędź hamulca, przytrzymując hamulce, a następnie ponownie dokręć. Drugi zestaw rąk może być do tego świetny - ale możesz też po prostu założyć gumkę wokół podkładki i zawiązać w niej węzeł, aby utrzymać go na miejscu. Twoim celem jest, aby tył padu był nieco dalej od obręczy od przodu.

Możesz także użyć „trzeciej ręki”.


To pytanie i odpowiedź zostało automatycznie przetłumaczone z języka angielskiego.Oryginalna treść jest dostępna na stackexchange, za co dziękujemy za licencję cc by-sa 2.0, w ramach której jest rozpowszechniana.
Loading...