Pytanie:
Jak duży dystans mogę umieścić na elementach układu napędowego?
Drew Stephens
2010-09-17 21:27:19 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Wydaje mi się, że koła kopiujące mojej przerzutki będą działać prawie wiecznie, ale co z resztą: kaseta, tarcze i łańcuch? Ile mil, kilometrów lub stadiów zwykle trwają?

Wiem, że istnieją wyraźne oznaki zużytych kół zębatych - jaki rodzaj przebiegu jest typowe przed momentem, w którym zużycie jest na tyle duże, że wymaga wymiany?

To jest dla roweru dojeżdżającego / turystycznego z komponentami Shimano 105, który jest w miarę dobrze utrzymany. Czyszczę &, smaruję łańcuch co kilka tygodni.

Jaki typ roweru? A jaki rodzaj jazdy? Moje części do rowerów dojeżdżających do pracy i szosowych mają bardzo różną żywotność.
Ponadto, jakiego rodzaju konserwację zapewniasz tym komponentom w jakim harmonogramie?
Jak wspomniano powyżej, nie można odpowiedzieć na to pytanie, nie wiedząc, jak ciężko jeździsz na rowerze i jak dobrze jest on utrzymany. Szczególnie interesujące jest to, czy regularnie wymieniasz łańcuch.
Starałem się zachować ten ogólny pogląd, aby być użytecznym dla innych; Nie zdawałem sobie sprawy, że tak wiele będzie zależało od stylu komponentów.
Cztery odpowiedzi:
#1
+10
user313
2010-09-17 22:12:59 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Przebieg będzie się znacznie różnić w zależności od warunków jazdy i konserwacji podzespołów. Osobiście nigdy nie śledziłem przebiegu moich elementów układu napędowego. Ale wiem, że wymieniam łańcuchy znacznie częściej w rowerze dojeżdżającym do pracy niż na rowerze szosowym.

Ok, wyciągnąłem kopię Zinn and the Art of Road Bike Maintenance ...

Żywotność łańcucha: 1000 - 1500 mil w brudnych warunkach lub sporadycznym smarowaniu. Lżejsi rowerzyści jadący po czystych, suchych drogach mogą spodziewać się 2000 - 3000 mil przy złej konserwacji i do 5000 mil przy codziennym smarowaniu wysokiej jakości.

Zinn mówi również, że ma prawie nieskończone życie ze swoich tarcz. i trybiki! Powiedział to w sekcji dotyczącej sprawdzania wydłużenia łańcucha.

Tutaj, w Portland, dojeżdżając przez cały rok, prawdopodobnie jestem blisko dolnego końca mojego roweru dojeżdżającego do pracy.

wdy

Dodam, że zmieniam swoją sieć przynajmniej raz w roku.
Kluczem do „nieskończonego życia” tarcz i kół zębatych jest częste sprawdzanie naciągu i wymiana łańcucha przy pierwszym znaku. Praca z rozciągniętym łańcuchem powoduje odkształcenie zębów pierścienia i powoduje, że wszystkie elementy muszą być wymieniane w tym samym czasie.
@Gary.Ray - W książce Zinn jedyny indeks dotyczący żywotności tarczy i zębów znajduje się na stronie / sekcji poświęconej wydłużeniu łańcucha. Tak więc wydłużenie łańcucha jest zdecydowanie kluczem do żywotności tarczy / zębów.
#2
+10
darkcanuck
2010-09-18 08:25:25 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Elementy układu napędowego zużywają się w następującej kolejności:

 1. Łańcuch
 2. Tylna kaseta / zębatki
 3. Przednie tarcze
 4. ol >

  (a zęby kółek przerzutki mogą wytrzymać, ale łożyska nie)

  Zwykle przyczyną zużycia pozostałych dwóch jest łańcuch. W miarę zużywania się, odległość między ogniwami skutecznie rośnie, a niedopasowanie między ogniwami a zębami będzie zgrzytać zębatkami. Tak więc kluczem do tego, aby kaseta i tarcze były ostatnie, to wymiana łańcucha, zanim zużyje się zbyt mocno. Używam urządzenia do pomiaru łańcucha Park Tool - wsuwa się między szpilki na łańcuchu, więc jest nieco dokładniejszy niż linijka.

  Utrzymywanie łańcucha w czystości pomoże wydłużyć jego żywotność. Należy również pamiętać, że łańcuchy 9- i 10-biegowe (a może również 8?) Są węższe niż inne łańcuchy. Ich konstrukcja pozwala zmieścić więcej biegów w tej samej przestrzeni, ale oznacza to również, że zużywają się znacznie szybciej.

  Zostałem na 9-biegowych, a mój łańcuch wytrzymuje co najmniej 1500 km z dużą ilością jazdy wilgotna pogoda. Za każdym razem, gdy go naciskałem (i ignorowałem rady mojego narzędzia do łańcucha), musiałem potem skoczyć po nową kasetę. Pamiętam, że łańcuchy w moich starszych rowerach (7-biegowe) trwały znacznie dłużej.

Czy łańcuchy 9 i 10 biegów naprawdę zużywają się szybciej? Widzę, jak można je zaprojektować pod kątem wagi i wydajności przez długi czas, ale czy myślisz, że to tylko wąskie gardło?
@shabbychef: Pasuje do mojego doświadczenia z prędkością 7 na 9 i jest również czymś, na co zwrócił uwagę mój LBS. Może to być spowodowane węższym łańcuchem, mniejszą ilością materiału lub być może węższymi zębatkami skupiają nacisk na mniejszym obszarze.
#3
+5
Jay
2010-09-18 01:30:44 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Słyszałem różne praktyczne zasady (zasada kciuka?) na temat tego, ile możesz uzyskać, i nie pamiętam żadnej z nich. Wiem tylko, że niewystarczające smarowanie łańcucha - a właściwie czyszczenie i smarowanie - spowoduje, że zużyje się on tak, że „rozciąga się”. Nie rozciągają się jak taffy, ale zyskują całkowitą długość dzięki zużyciu sworzni i tulei w ogniwach, uzyskując nieco więcej miejsca na ich połączenie. Gdy łańcuch się rozciągnie, bardzo szybko zużywa zęby kasety i tarcze.Lina dolna: smaruj i czyść łańcuch wystarczająco często, a wszystko inne będzie trwać dłużej.

i możesz zmierzyć łańcuch zwykłą linijką 12 ". Piny powinny znajdować się w linii 0" i 12 "
Praktyczne zasady = więcej niż jedna reguła typu kciuka. Zasada praktyczna = jedna zasada dotycząca więcej niż jednego kciuka. Pierwsza jest poprawna. (Drugi prawdopodobnie nigdzie nie będzie poprawny).
Słyszałem praktyczną zasadę - nie, czekaj, było ich 2.
#4
  0
Amos
2010-09-18 12:35:31 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Jak wspomina darkcanuck, sprawdź, czy łańcuch nie jest zużyty, a gdy znajdzie się poza dopuszczalnymi limitami, zmień go. Jeśli tego nie zrobisz, będziesz musiał zmienić również inne komponenty.

Zostawiłem swoją za długo (dużo, dużo za długo) i ostatecznie musiałem kupić nową kasetę i tarczę. Reszta układu napędowego może przetrwać lata, ale tylko wtedy, gdy odpowiednio dbasz o łańcuch i wymieniasz go w razie potrzeby.To pytanie i odpowiedź zostało automatycznie przetłumaczone z języka angielskiego.Oryginalna treść jest dostępna na stackexchange, za co dziękujemy za licencję cc by-sa 2.0, w ramach której jest rozpowszechniana.
Loading...