Pytanie:
Rowery górskie z włókna węglowego
helloworlder
2010-10-03 01:37:00 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Czy ktoś miał doświadczenie z rowerami górskimi z włókna węglowego? Nadal jestem sceptyczny co do tego, jak solidne są. Czy to prawda, że ​​rysa sprawi, że rama będzie bezużyteczna? Trek ma ten proces zwany OCLV ... czy to tylko szum, czy proces odkładania dwutlenku węgla naprawdę przynosi znaczące korzyści?

To jest raczej niejasne ... ogólnie. Nie jestem pewien, o co dokładnie chodzi. Szukasz świadectwa solidności węgla? Porównania? W każdym razie chciałbym pomóc, ale obawiam się, że to pytanie stworzy chaotycznie nieprecyzyjne odpowiedzi ... od czego zacząłem.
Wydaje mi się, że nie powinienem był próbować zgniatać 3 pytań, ale wyobrażałem sobie, że są wystarczająco szczegółowe :-) Były: 1. Czy miałeś (osobiście) jakieś problemy z wytrzymałością rowerów górskich z włókna węglowego? Czy rysa naprawdę sprawia, że ​​rama jest bezużyteczna? 3. Czy technika OCLV jest głównie hype, czy ma znaczące zalety? W tym momencie próbuję się dowiedzieć absolutnie wszystkiego, więc tak :-)
co to jest solidny mtb?
Zadrapania są złe, jeśli tną nawet jedno włókno, ale małe rysy mogą często występować tylko w lakierze / matrycy. Myślę też, że można załatać zarysowanie, po prostu kładąc kilka warstw włókna węglowego powyżej i wokół niego. Chyba niewiele sklepów jest do tego przygotowanych.
Dwa odpowiedzi:
#1
+9
tplunket
2010-10-04 16:12:32 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Osobiście nie, nie miałem żadnych problemów z rowerami górskimi z włókna węglowego. Jestem obecnie na moim 5 takim rumaku (Trek Fuel EX 9.8) i idzie całkiem nieźle. Mój kciuk ... nie za dobrze. Ale to nie ma znaczenia. Uwaga ... ważę 145 funtów i jeżdżę na rowerze tak, jak to ma na myśli. Widziałem wiele zepsutych ram karbonowych. Jeśli chodzi o rozsądek, widziałem też wiele połamanych ram aluminiowych. Zazwyczaj gdy widzę zepsutą ramkę, jest to spowodowane wieloma tymi samymi przyczynami.

a) Jazda na rowerze poza zakresem komfortu. Jeśli masz 26-calowy hardtail z włókna węglowego, nie myśl, że nadawałby się do skoków lub jazdy all mountain. Zepsujesz go. Nie zabieraj też swojego 4-calowego roweru wyścigowego z włókna węglowego na trasę zjazdową. Użyj rozumu.

b) Utrzymuj swój rower. Użyj klucza dynamometrycznego i materiału węglowego. Sprawdź powiązania. Utrzymywać w czystości. Ci, którzy nie mają tendencji do widzenia (lub pomijania rzeczy ...), przerywają z większą częstotliwością.

Głębokość rysowania ma z tym wiele wspólnego. Prosta rysa ... nie, to nie czyni go bezużytecznym. Mam wiele rys na wielu rowerach z włókna węglowego. Mam odpryski farby itp ... i nadal są w porządku. To, czego byłbym świadomy, to „zadrapanie” na kierownicy, które mogłoby spowodować naprężenia i ewentualne pęknięcie. Ponownie, wraca to do moich powyższych punktów dotyczących konserwacji. Regularna konserwacja (każdego roweru) to podstawa. Istnieją również postępy w dziedzinie węgla, które firmy wskazują, że stworzyły znacznie mocniejszą ramę. Oto dwa, które znam, ale jestem PEWNY, że jest ich więcej.

http://origin.trekbikes.com/us/en/story/fuel_ex/technology

Cannondale ma węgiel „Ballistec Hi-Mod”, który Myślę, że powinno być podobnie.

OCLV to po prostu kolejny sposób na „odkładanie” dwutlenku węgla. Miałem wiele rowerów OCLV i bardzo mi się podobały. Jestem pewien, że spodobałaby mi się również rama monocoque lub rama skośna. Moim zdaniem najważniejsza jest gwarancja firm. Czy staną za tobą, jeśli rama zawiedzie podczas rozsądnej jazdy? Z mojego doświadczenia wynika, że ​​Trek tak. Ale nie jestem tutaj, aby naciskać Treka. Kupując dobrze znaną ramę, z silną gwarancją ze sklepu, o którym wiesz, że trafi za Ciebie, polecam. Jeśli chodzi o odkładanie się węgla, tak, to ma znaczenie. Zdolność do strategicznego ułożenia włókna węglowego (lub w sensie nowego splotu włókna węglowego BMC Impec) umożliwia inżynierom tworzenie wytrzymałości tam, gdzie potrzebna jest wytrzymałość, i zmniejszenie ciężaru, gdy potrzeba mniej materiału. Można to porównać do „cieniowania” ram stalowych, aluminiowych i tytanowych.

Przepraszam za cały ten wątek Trek, ale ponieważ pytanie dotyczyło OCLV i mam doświadczenie z obydwoma, było to nieuniknione.

#2
+1
GvS
2010-10-04 15:47:59 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Z własnego doświadczenia:

  • Kolega motocyklista złamał sztycę z włókna węglowego, głównie dlatego, że bardzo trudno jest ją zamocować z odpowiednim naciskiem (nie każdy nosi w terenie klucz dynamometryczny).
  • Na moim rowerze szosowym nie mam problemu, chociaż jestem trochę duży i ciężki (105 kg).


To pytanie i odpowiedź zostało automatycznie przetłumaczone z języka angielskiego.Oryginalna treść jest dostępna na stackexchange, za co dziękujemy za licencję cc by-sa 2.0, w ramach której jest rozpowszechniana.
Loading...