Pytanie:
Zawieszenie mrożone zimą
sixtyfootersdude
2010-12-10 20:10:35 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Nadchodzi zima! W zeszłym sezonie zostawiłem swój rower szosowy w garażu i jeździłem na nim całą zimę. Stało się coś dziwnego: mój amortyzowany widelec zamarł. Gdy nadeszła wiosna, wszystko odmarzło i było ok. Pytania:

 • Czy widelec powinien zamarznąć, gdy na zewnątrz jest zimno?
 • Czy lubisz zawieszanie się, gdy jest poniżej zera? Przeważnie robię tylko drogi / drogi do wyrębu. Tak naprawdę nie ma żadnych szlaków, na których jestem. Nie widzę zbytniej wartości zawieszenia zimą. Komentarze?
 • Jeśli chcesz używać zawieszenia zimą, potrzebujesz specjalnego widelca, czy możesz jakoś naprawić swój widelec?
Twój widelec nie „zamarza” - nic nie zamienia się w lód. Raczej olej staje się tak lepki, że szok staje się wyjątkowo sztywny. Dodatkowo uszczelki mogą przyklejać się do momentu „wytrenowania”.
Czasami jazda na pełnym gniocie zimą na śniegu i lodzie ma tę zaletę, że utrzymuje koła w lepszym kontakcie z podłożem, poprawiając ogólną przyczepność i sprawiając, że jazda jest przyjemniejsza, gdy rośnie moja pewność siebie. Naprawdę, kontakt z podłożem i lepsza przyczepność to główne powody, dla których zawieszenie roweru zostało stworzone i zbadane tak intensywnie.
Pięć odpowiedzi:
#1
+9
Callum Wilson
2012-11-28 19:05:18 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Zastrzeżenie: kiedyś projektowałem i sprzedawałem po sprzedaży części zawieszenia do rowerów typu proflex

Istnieją trzy główne strategie „sprężyny” w zawieszeniu widelca

 1. sprężyna śrubowa
 2. stos elastomeru
 3. gaz obojętny, np powietrze lub czasami coś bardziej wyszukanego.

Obecnie wszystkie sprężyny są w jakiś sposób tłumione przez

 1. olej,
 2. powietrze ujemne (siła przeciwna na sprężynie)
 3. tarcie (często stosowane w tańszych widelcach z elastomeru)

Niskie temperatury wpływają na olej i elastomery, ale nie mają rzeczywistego wpływu na inne typy sprężyn i amortyzatory.

W temperaturach poniżej 0'C olej może stać się znacznie bardziej lepki i nie może odpowiednio tłumić amortyzatora (olej jest wtłaczany przez małe otwory, aby spowolnić sprężynowanie widelca) i tym samym sprawić, że widelec czuję, że nie reaguje. Jeśli będziesz dalej jeździć, tarcie może trochę podgrzać olej.

Elastomery są trudniejsze do podgrzania. Wiem, że zawodnicy Proflex w latach dziewięćdziesiątych polewali elastomery wrzącą wodą przed wyruszeniem na przejażdżkę.

#2
+3
Genius
2010-12-12 16:14:23 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Pytanie bardzo na czasie.

Mroźna zima (mamy tutaj najniższe -28 ° C) to wielki test dla każdego widelca. Trzeciej zimy jeździłem na rowerze, ponieważ mój widelec nie jest tani, postanowiłem tymczasowo zmienić go na tani sztywny widelec (można go nawet użyć). Zeszłej zimy mój widelec zamarzał podczas każdej jazdy, więc mogę sobie wyobrazić, jak bardzo widelec doświadcza każdego zamarznięcia-odblokowania-zamrożenia-odblokowania -...

Jaka jest zaleta używania sztywnego w porównaniu z zamrożonym widelcem? Czy to tylko oszczędność wagi?
#3
+2
dee-see
2010-12-11 02:02:23 UTC
view on stackexchange narkive permalink
 • Cóż, musi być dość zimno, ale może się zdarzyć.
 • To naprawdę zależy od Ciebie. Osobiście nie używam zawieszenia poza trasami. Możesz użyć zawieszenia, jeśli droga, której używasz, jest szczególnie zła.
 • Właściwości oleju w widelcu zmieniają się wraz z zimnem. Jeśli więc mieszkasz w miejscu, w którym robi się naprawdę zimno, możesz przyjrzeć się olejowi, który jest bardziej przystosowany do zimy.
#4
+1
Swany
2012-11-28 04:36:48 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Możesz nałożyć uniwersalny smar na cholewki i górne uszczelki. Zapobiegnie to zamarzaniu, uszkodzeniom i pomoże chronić przed wilgocią.

#5
+1
Yuly Neproguess
2018-01-03 22:57:23 UTC
view on stackexchange narkive permalink

IMHO "efekt zamarzania" widelca mtb ma niewiele wspólnego ze zmianami lepkości oleju. Przyczyną jest plastikowy suwak (liner) znajdujący się między zewnętrznymi i wewnętrznymi goleniami (nogami) widelca. Ponieważ współczynnik rozszerzalności cieplnej polietylenu jest 10 razy większy niż stalowego, suwak kurczy się wokół wewnętrznej nogi, a nawet wysuwa się z zewnętrznej, możesz spróbować przeciąć suwak pionowo i przykleić go do wewnętrznej strony zewnętrznej nogi, lub po prostu zablokuj zawieszenie na cieplejsze dni.To pytanie i odpowiedź zostało automatycznie przetłumaczone z języka angielskiego.Oryginalna treść jest dostępna na stackexchange, za co dziękujemy za licencję cc by-sa 2.0, w ramach której jest rozpowszechniana.
Loading...