Pytanie:
Jaka jest siła hamowania Twojego przeciętnego roweru szosowego?
Ben
2010-11-30 09:20:12 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Czy ktoś ma dane na temat siły hamowania nowoczesnego roweru szosowego ? IE kiedy rowerzysta szosowy uderza w hamulce, siła przyłożona do podłoża wynosi x.xxx niutonów (lub lbf).

Innym sposobem zapytania byłoby, czy ktoś ma jakieś dane dotyczące prędkości, drogi hamowania i masy rowerzysty. dla rowerów szosowych.

DO WYJAŚNIENIA : Pytam, czy ktoś ma zestaw liczb, jestem w pełni zdolny do wyjścia i przetestowania własnego roweru oraz zrobienia fizyka / matematyka, aby uzyskać potrzebne informacje, ale wolałbym po prostu nie wykonywać testów. Spodziewałbym się pewnych odchyleń w zależności od rodzaju hamulców i obręczy, ale spodziewałbym się, że każdy nowoczesny rower szosowy będzie miał podobną siłę hamowania.

Możesz również spróbować uzyskać odpowiedzi na to pytanie w [witrynie Physics] (http://physics.stackexchange.com/).
tutaj lub na stronie fizyki, byłoby pomocne, gdybyś mógł podać szacunkową prędkość w czasie = 0 i albo ile czasu zajmuje zatrzymanie się, albo ile potrzeba, aby się zatrzymać.
łatwiej jest napisać odpowiedź w witrynie fizyki, ponieważ obsługuje ona LaTeX, ale powinieneś być przygotowany na podanie więcej szczegółów.
@David: Jeśli znasz te liczby, znasz już odpowiedź. Myślę, że chodzi o to, „jakie są typowe liczby”.
Kierunek jest również ważny. W tym przypadku prawdopodobnie warto rozważyć oddzielnie siłę hamowania i siłę docisku, ale są one również powiązane - limit tarcia jest częściowo określany przez siłę docisku. Możliwe jest wywołanie poślizgu przedniego koła, cofając się wystarczająco daleko nad siodełkiem, więc pozycja kierowcy będzie krytyczna. Zastanawiam się, czy możliwe jest złamanie widelca lub ramy przez hamowanie (zamiast złamać, zgodnie z pierwotnym pytaniem)
Trzy odpowiedzi:
#1
+6
Мסž
2011-04-11 09:51:59 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Beck Forensics ma dane (pdf), sięgające około 0,5 g dla MTB na płaskim betonie. Użyłem tego wyszukiwania, aby znaleźć ten papier i niektóre inne wyniki, które wyglądają na trafne.

Liczba, która przychodzi mi do głowy, to 0,3 g, ale może to dotyczyć samochodów. Nauka o rowerach lub Siła ludzka to miejsca, w których chciałbym znaleźć dobrze zbadane odpowiedzi. Wydaje się, że Human Power nic nie ma, chociaż może po prostu brakować w indeksie.

Wiele zależy od geometrii roweru, ponieważ jest to czynnik ograniczający (większość rowerów może rzucić rowerzystom przez nadmiernie entuzjastyczne hamowanie). Pomóc może mały eksperyment myślowy. Załóżmy, że CoG jeźdźca znajduje się w biodrach, czyli około 10 cm nad siedzeniem. Linia biegnąca od tego miejsca przechodząca przez przedni punkt styku będzie znajdować się około 45 stopni powyżej poziomu (powiedzmy 15 stopni), więc górna granica 1g jest prawdopodobna.

Dla dalszego Feynmana to 10 m / s wynosi 36 km / h, więc 1 g zatrzyma cię z 36 km / h w ciągu jednej sekundy. W tym czasie podróżowałeś około 1 / 2at ^ 2 lub 5m (oszukiwałem, robiąc t = 1). Dlatego jeden prosty test polegałby na sprincie do 35 km / h, a następnie naciśnięciu hamulca w oznaczonym punkcie i sprawdzeniu, jaka jest droga hamowania.

Po odbiciu 1G lub 10 m / s / s brzmi bardziej wiarygodnie jako górna granica.

Być może powinniśmy teraz wprowadzić zagmatwany efekt leżących rowerów :) Trakcja jest często ograniczeniem, ponieważ rowerzysta może być umieszczony niżej, dając w ten sposób ten sam stacjonarny rozkład masy, ale mniejszy kąt między CoG a miejscem kontaktu. Zwłaszcza w leżącym trójkołowym rowerze, gdzie konsekwencje poślizgu przedniego koła są niewielkie, a zatem bezpieczniej jest eksperymentować. Mój velomobil jest w stanie wyhamować prawie wszystko, mimo że jest z tego powodu bardzo ciężki (jak na rower).
Konsekwencją jest to, że rower może zatrzymać się w jednej dziesiątej odległości od samochodu, znacznie szybciej niż kierowca mógłby się spodziewać. Tak więc, gdy „jeździsz” w korku, np. Na rondzie, ...
Zdecydowanie. Wyhamowanie samochodu nie jest trudne, a to może być bardzo krępujące dla ocalałych. Miałem odpowiednik - wyprostowanego kierowcę lądującego na moich kolanach, kiedy niespodziewanie postanowiłem ustąpić miejsca kierowcy, który skakał na znaku stop. Na szczęście nie wylądował na żadnym z naprawdę ostrych kawałków.
Na stronie 3 czytamy: „Forester odkrył, że przechylenie wymaga przyspieszenia około -0,67 g. Korzystając z przedniego hamulca, doświadczeni rowerzyści również ześlizgują się z siodełka do tyłu i ustawiają się tuż nad tylną oponą”. Podczas gdy w przypadku samochodów, na stronie 12 czytamy, że "jezdnie asfaltowe ... normalnie miałyby współczynnik oporu wynoszący -0,70g między powierzchnią jezdni a pojazdem silnikowym".
#2
+3
David LeBauer
2010-11-30 11:22:38 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Możesz dowiedzieć się, jak to oszacować na wikihow; biorąc pod uwagę prędkość początkową 20 mil na godzinę i drogę hamowania 30 stóp, szacuje się, że 14,6 stopy / s ^ 2, co odpowiada 4,5 m / s ^ 2.

#3
  0
ChrisW
2011-04-11 08:38:05 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Zgaduję, że przy dobrych oponach i dobrych hamulcach, jeśli uderzysz hamulcami, przejedziesz przez kierownicę.

Jeśli tak jest, to parametrem ograniczającym nie jest nie waga rowerzysty, ale raczej położenie środka masy jeźdźca w stosunku do przedniej opony, które jest mniej więcej niezależne od (stałej w stosunku do) wagi rowerzysty.To pytanie i odpowiedź zostało automatycznie przetłumaczone z języka angielskiego.Oryginalna treść jest dostępna na stackexchange, za co dziękujemy za licencję cc by-sa 2.0, w ramach której jest rozpowszechniana.
Loading...