Pytanie:
Czy mogę zostawić amortyzowany widelec do góry nogami?
Baarn
2013-10-24 19:45:59 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Obecnie mam zdemontowany rower górski, złamałem oponę i potrzebowałem trochę miejsca w moim pokoju. Rama spoczywa do góry nogami na siodełku i kierownicy.

Sam widelec to Rock Shox SID Dual Air (dość stary model, chyba 2001). Ponieważ ten widelec opiera się - według mojej najlepszej wiedzy - wyłącznie na powietrzu, przechowywanie go do góry nogami nie powinno stanowić problemu. Mam rację, a co z innymi typami amortyzowanych widelców?

Trzy odpowiedzi:
DWGKNZ
2013-10-25 04:00:32 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Nie uszkodzisz widelca amortyzowanego, wieszając go do góry nogami. Chociaż widelec jest sprężynowany pneumatycznie, używa również oleju do tłumienia jednej z nóg. Olej może wyciekać, jeśli uszczelki ulegną degradacji. Uszczelki w widelcach zawieszenia są wykonane tak, aby nie reagowały z olejem do zawieszenia. Olej faktycznie pomoże nasmarować uszczelki.

To samo dotyczy widelców zwojowych (sprężynowych).

Po ponownym zamontowaniu widelca zajmie trochę czasu, aby powrócić do pierwotnego stanu stan.

joelmdev
2013-10-25 05:17:46 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Większość sklepów rowerowych wiesza znaczną część swoich zapasów i dokonuje napraw do góry nogami, aby zaoszczędzić miejsce. Nie znam widelca, którego nie można przechowywać do góry nogami. Jak zauważył DWGKNZ, widelce ze zdegradowanymi uszczelkami i wycieraczkami mogą być bardziej podatne na wycieki, ponieważ olej uderza w nie i działa grawitacja + kapilara.

Niektóre widelce z fantazyjnymi zaworami mogą trochę potrwać a powrót do normalności, na przykład niektóre wstrząsy Specialized Brain potrzebują trochę czasu, zanim platforma zacznie działać poprawnie po odwróceniu przechowywania.

Torben
2013-10-25 16:08:44 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Rock Shox Dual Air w rzeczywistości zawiera niewielką ilość oleju. Musisz trzymać widelec do góry nogami przez około minutę przed dodaniem powietrza do dolnej części nogi. Jeśli tego nie zrobisz, trochę oleju wytryśnie z zaworu i zrobi bałagan po podłączeniu pompy.To pytanie i odpowiedź zostało automatycznie przetłumaczone z języka angielskiego.Oryginalna treść jest dostępna na stackexchange, za co dziękujemy za licencję cc by-sa 3.0, w ramach której jest rozpowszechniana.
Loading...