Pytanie:
Hamulce cantilever z odwrotnym środkowym ciągiem (jak ustawić i problemy)
PositiveK
2013-11-02 00:33:32 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Pytania

P1. Czy w przypadku tylnych hamulców wspornikowych są jakieś gotowe części lub projekty hamulców, które prowadzą linkę tylnego hamulca spod linki siodełka zamiast powyżej?

Q2. Jeśli nie, to czy ktokolwiek może zasugerować improwizowaną, ale sprawdzoną konfigurację wykorzystującą istniejące, łatwo dostępne części?

Pytanie 3 . Jakie obawy powinienem mieć w przypadku konfiguracji hamulca Cantilever z odwrotnym ciągiem (np. bezpieczeństwo, konserwacja)?

Wprowadzenie

Mam ramę mixte ze standardowym tylnym hamulcem cantilever występy na wspornikach siodełka, ze standardowymi hamulcami wspornikowymi, takimi jak te:

classic wide cantilever brakes

Ponieważ rama jest mieszana, tylne hamulce są wyżej niż „górna rura” mixte, wzdłuż którego biegnie moja linka hamulca tylnego.

Widziałem, że niektóre miksery używają odwrotnego mocowania linek do bocznych zacisków hamulcowych, dzięki czemu linka wykonuje pojedynczy łuk od górnej rury do hamulców. Moim celem jest z grubsza naśladowanie tego prowadzenia kabli, ale zamiast tego z hamulcami cantilever. Oto przykład (ale mój nie ma stojaka do obejścia):

a reverse-pull caliper brake setup

Oryginalna wersja jest pokazana poniżej (nie jest to rzeczywisty rower, ale ten sam model, itp.) i ma linkę tylnego hamulca biegnącą wzdłuż „górnej rury”, zakrzywioną wzdłuż tylnej części rury podsiodłowej, a następnie przechodzącą przez koło pasowe przymocowane do śruby zaciskowej rury podsiodłowej. To koło pasowe działa jak ogranicznik obudowy, więc jest to centralne ciągnięcie od góry. Chcę poprawić reakcję tylnego hamulca, zmniejszyć obciążenie i zużycie linki i dobrze się bawić, opracowując bardziej eleganckie rozwiązanie.

Schwinn Mirada rear brake setup

Jak jest pierwotnie trasowany? Czy to nowa budowla?
@WTHarper, Do pytania dodałem trasę oryginalnej kompilacji. Mam nadzieję, że to pomoże, dzięki!
Podejście z kołem pasowym jest najbardziej oczywistym i prostym rozwiązaniem tego problemu. Inną opcją byłoby owinięcie długiego kabla typu straddle wokół rurowej formy umieszczonej mniej więcej w miejscu zamocowania lusterka na dolnym rysunku, a następnie połączenie „złącza” kabla z liną główną mniej więcej w połowie odległości między górnymi i dolnymi wspornikami siedzenia. (Używanie kół pasowych zbyt mocno ograniczałoby kable w poziomie, ale trudno powiedzieć, jakie tarcie byłoby w kształcie zakrzywionym w przybliżeniu o promieniu 1 cala). Albo można w jakiś sposób użyć dwóch „makaronów” z hamulców typu V.
Cztery odpowiedzi:
lantius
2013-11-02 03:34:28 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Nie można tego zrobić z tradycyjnymi hamulcami wspornikowymi, ponieważ drut rozłączny musi być ciągnięty od góry, aby go napiąć - próba pociągnięcia go od dołu spowodowałaby wciągnięcie w koło.

Możesz pociągnąć z boku za pomocą bezpośrednich wsporników, zwanych też hamulcami typu V. „Agent turystyczny” rozwiązujący problemy prawdopodobnie mógłby zostać włamany do pracy, a czystą implementację można by prawdopodobnie wykonać za pomocą jednego z nieprodukowanych już adapterów światowej klasy „V-Daptor”, gdybyś znalazł.

To powiedziawszy, oba te podejścia są prawdopodobnie mniej eleganckie niż już istniejąca metoda koła pasowego, która wydaje się działać na ramie.

Myślałem, że najlepszym rozwiązaniem będzie hamulec V. Może można by jakoś zmodyfikować makaron, żeby ciągnął od dołu ...
@WTHarper: Tak! Dokładnie mój oryginalny zaimprowizowany plan. Zamierzam wypróbować makaron przymocowany do poprzecznego jarzma kablowego i poprowadzić goły kabel do standardowego wieszaka na kabel przy zacisku rury podsiodłowej, gdzie będzie miał mały zacisk kablowy do zamocowania. Jest też kwestia luzu, jak wspomniał lantius: między jarzmem a oponą, ale także biorąc pod uwagę metalowy wspornik odbłyśnika, który znajduje się między oponą a jarzmem.
@WTHarper Update: Usunąłem śrubę kotwiącą linki ze starego aluminiowego wieszaka na siodełko. Wygiąłem otwór na śrubę w bok zawiniętymi wargami, które trzymają linkę siodełka, pod kątem 90 stopni. Włożyłem w to końcówkę makaronu, aby utworzyć dolny punkt ciągnięcia, jak omówiono powyżej. Jednak zgięcie makaronu wbija się w wieszak, powodując, że kabel wyłania się z makaronu pod niewielkim kątem zamiast prosto. To sprawiło, że ocierał się o ostrą krawędź końcówki makaronu. Porzucam więc to podejście, dopóki nie znajdę kawałka / sposobu, aby przymocować wieszak dalej, aby zostawić miejsce na makaron.
Ciekawe ... zdjęcia byłyby świetne!
Jahaziel
2018-09-23 05:28:05 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Kiedyś zrobiłem podobną modyfikację, dla nieco innego celu.

Zainstalowałem hamulce wspornikowe z trasą kablową, która symulowała bezpośrednie prowadzenie linki. Rozwiązałem problem z prześwitem linki opony, używając oryginalnego ogranicznika linki do zainstalowania wieszaka, który zapobiegałby kolidowaniu linki z oponą.

Strona wspornika ze śrubą do dokręcenia linki została pozostawiona jako to znaczy, że drugi ma kształt do trzymania nakrętki kabla. Zmodyfikowałem go tak, aby utrzymywał tuleję na wąż kablowy.

Rezultatem była bardzo mocna instalacja hamulca wspornikowego, w której kabel z nich został poprowadzony w drugą stronę (było to niezamierzone). Niezawodność była tak dobra, jak normalne hamulce liniowe. Przeprowadziłem kilka testów, w szczególności w celu oceny, czy żaden element nie wypadł ze swojego miejsca, gdy rower był poddawany silnym wstrząsom, wstrząsom itp. Testy te przeprowadzono w wybranym środowisku, aby zmniejszyć możliwość obrażeń w przypadku awarii.

Minusem było to, że żeby zdjąć koło musiałem zdjąć linkę z wieszaka, a potem kolidował on z oponą, więc cała operacja była bardziej skomplikowana niż przy innych konfiguracjach.

Ja zaufałem zestawowi na tyle, aby robić krótkie zjazdy po szlakach (jak w jeździe DH)

Zastrzeżenie: Dzielę się swoim doświadczeniem, ale nie zaleca się modyfikowania układów hamulcowych, chyba że masz dobrą wiedzę na temat zasad ich działania i doświadczenia instalowanie, konserwowanie lub naprawianie normalnych lub standardowych konfiguracji. Dobre umiejętności narzędziowe są również koniecznością.

Nie jestem już właścicielem roweru i nigdy nie zrobiłem zdjęcia konfiguracji. Oto rysunek tego, co pamiętam.

enter image description here

Ciekawe - czy kabel przesunął się po wieszaku na siodło, czy też pociągnął wieszak na siodełko w kierunku węża?
@Criggie wieszak na siodełko "unosi się", ponieważ jest trzymany przez krótki kawałek linki (około 4 cm lub 2 cale), więc przesuwa się na boki, gdy główna linka się przesuwa.
Josh Lasson
2015-04-27 03:03:09 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Jak zawsze pytaj Sheldon Brown!

Nie wiem, czy to zadziała, ponieważ mówi o środkowych pociągnięciach, ale i tak musisz przymocować obudowę kabla do jarzmo, a linka jest następnie mocowana w miejscu, w którym koło pasowe jest na zdjęciu. Obudowa linki popchnie wówczas jarzmo w górę w kierunku rury podsiodłowej, zamiast ciągnąć linkę do góry!

Anthony Mcnally
2018-09-22 13:42:02 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Użyłbym koła pasowego, ale poprowadziłbym obudowę linki do rury podsiodłowej.

Obróć koło pasowe tak, aby ogranicznik był w poziomie, a nieosłonięta linka wewnętrzna używa koła pasowego prawie jako prowadnicy, a nie jako tradycyjne górne koło cierne. Dzieje się tak, ponieważ siła ciągnąca jest skierowana w dół.To pytanie i odpowiedź zostało automatycznie przetłumaczone z języka angielskiego.Oryginalna treść jest dostępna na stackexchange, za co dziękujemy za licencję cc by-sa 3.0, w ramach której jest rozpowszechniana.
Loading...