Pytanie:
Zardzewiały łańcuch i tylna kaseta - wymienić czy naprawić?
Ced
2019-05-08 17:57:11 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Oznaczenie łańcucha: KMC Z51
Numer referencyjny tylnego koła: Shimano TZ21 14-28 zębów, 7 biegów
Numer referencyjny roweru: BTWIN Rockrider 340


Niedawno kupiłem używany rower i postanowiłem go naprawić: łańcuch i zębatki wolnobieżne są w bardzo złym stanie i zardzewiały jak widać na poniższych zdjęciach:

enter image description here enter image description here

Rower nie był używany przez rok przez byłego właściciela. Ponieważ nie mam takiej wiedzy na ten temat;


Zastanawiałem się: czy powinienem zmienić łańcuch, czy go naprawić? co do wolnego koła, czy mogę go nawet naprawić?
Jeśli muszę je naprawić, jak mogę to osiągnąć?

Opony zdecydowanie minęły lata świetności. Wystarczająco dobre do testów, ale wymień przed poważnym użyciem. Sprawdź również dokładnie, czy linki hamulcowe są nadal dobre. Może być zardzewiały na zewnątrz, gdzie nie możesz go zobaczyć.
Udało mi się usunąć ten stopień rdzy przez spryskanie kwasem szczawiowym (sprzedawany jako „rozjaśniacz do drewna” w sklepach z farbami). Zrób to przed naoliwieniem, a po wyschnięciu kwasu wołowego.
Wyczyść łańcuch i kasetę WD-40 (najlepiej je zdjąć), umyj je i nasmaruj (nigdy nie za dużo).
Jeśli nie masz opcji - tani sztuczny ocet - często dostępny do zbioru to * naprawdę * dobry, bezpieczny (dla ludzi) deruster. Namoczyć w nim części na kilka dni - wymienić, jeśli ocet straci swój zapach, a rdza po prostu odpadnie. Uzupełnij WD40 i dobrym olejem ochronnym, jeśli działa.
@JourneymanGeek Dziękuję za komentarz, słyszę też, że najsłynniejszy napój gazowany (którego imienia bym nie wymienił) mógłby w tym pomóc, czy to prawda?
Może działać. Ocet, który kupiłem z jednego z filmów Jimmy'ego Diresty. Nigdy nie próbowałem produktu w czerwonej puszce ...
Dla porównania jest to raczej wolnobieg (rzeczownik) niż kaseta, ale nie sądzę, że ma to duży wpływ na odpowiedź (chyba że kąpałbyś kasetę w danym płynie, ale nie wolnobieg, który ma łożyska).
@Swifty Dziękujemy za odpowiedź, ale zostało to już wyjaśnione w poniższych odpowiedziach.
Cztery odpowiedzi:
David
2019-05-08 20:51:24 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Dopóki ramiona korby, łańcuch i wolnobieg obracają się swobodnie i jako jedno. Bez stłuczenia, poślizgu lub sklejania w dowolnym momencie nie powinno być potrzeby wymiany żadnego z nich. Rdza powierzchniowa nie przeszkodzi w przystosowaniu go do celu i powinna ulec zużyciu wraz z użyciem i przyzwoitym smarem. Zawsze możesz spróbować szczotki drucianej, aby usunąć rdzę powierzchniową bez konieczności demontowania jakichkolwiek części, a także tylko w celach informacyjnych, jeśli zdecydujesz się zmienić swoją „kasetę”. Pamiętaj, że jest to wolnobieg, a nie kaseta, nie można ich zamieniać, więc unikaj rozczarowania przy zamawianiu część, która nie będzie pasować. Część, którą musiałbyś zamówić, jeśli zdecydujesz się na to, to wolnobieg 7-biegowy, a nie 7-biegowa kaseta.

Dobry chwyt terminologii wolnego koła i kasety! Zwykle nazywam każdy zestaw kół zębatych z tyłu motocykla kasetą. Więcej informacji jest dostępnych tutaj dla każdego, kto nie jest zaznajomiony z tym rozróżnieniem: https://www.sheldonbrown.com/free-k7.html
Dzięki, staram się pomóc innym tutaj, mając nadzieję, że przyniesie mi to dobrą karmę. I pewnego dnia doświadczony członek tej społeczności może być w stanie odpowiedzieć lub przynajmniej częściowo odpowiedzieć na moje palące pytanie… Jaką marką i modelem jest moja rama!
@David, jak zauważyłeś, że to wolnobieg? Czy sprawdziłeś kod na dużej zębatce, czy jest coś jeszcze, co go zdradza. Pomyślałem, że wolnobieg coś z naprawdę dawnych czasów, może 70-tych. Nie należy się tego spodziewać na całkiem nowym, choć tanim rowerze.
Istnieje wiele wskazówek dla wprawnego oka, które łatwo zauważyć. Wolnobiegi są nadal powszechnie używane w tańszych rowerach ogólnych, takich jak domy towarowe itp. Od rowerów dziecięcych po rowery miejskie lub tanie rowery górskie, większość nadal używa wolnego koła, ponieważ jest to tańszy, bardziej podstawowy element w produkcji. Alternatywą dla wolnego koła jest bębenek i ma własny mechanizm łożyska i grzechotki, w którym wolnobieg opiera się na prostszej konstrukcji grzechotki. Zwykle freehub można znaleźć tylko w rowerach górskich, począwszy od 500 wzwyż. Chociaż jestem pewien, że można znaleźć wyjątek, to dobra ogólna zasada.
@gschenk 7-biegowe są zwykle wolnobiegami. W tym przypadku numer modelu [Shimano MF TZ21] (https://bike.shimano.com/en-EU/product/component/tourney/MF-TZ21.html) jest wyraźnie widoczny. Co dziwne, zdjęcie produktu na stronie Shimano wygląda na zardzewiałe ...
gschenk
2019-05-08 20:36:27 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Spróbuj!

Czy łańcuch w ogóle się porusza, gdy poruszasz korbą? Jeśli niektóre części są zardzewiałe do litego kawałka, to jest to zrobione.

Możesz nałożyć trochę mokrego lubrykantu i sprawdzić, czy się rusza. Jeśli daje się jeździć, może zetrzeć rdzę powierzchniową. Jeśli rolki są zardzewiałe od wewnątrz i na zewnątrz, nie wyginają się prawidłowo.

To samo dotyczy kasety. Rdza może być powierzchowna i może nadal działać.

Nie powinienem naciskać zbyt mocno wszędzie tam, gdzie pęknięty łańcuch może narazić Cię na niebezpieczeństwo (np. Sprint w korku). Ale prawdopodobnie nie do tego kupiłeś zardzewiały rower dziesięcioboju.

Oczywiście zawsze możesz go wymienić. Siedmiobiegowa kaseta i łańcuch często kosztują w przedziale 10 € $ £. Być może dobrym pomysłem jest jednak przejechać się na bungee i sprawdzić, czy warto zainwestować w naprawy.

Rower działa w obecnym stanie, ale podczas obracania się łańcucha wydaje denerwujący dźwięk, dlatego martwiłem się i wolałem przyjść tutaj po poradę, niż podejmować niepotrzebne ryzyko, wiedząc, że jestem gotowy go naprawić i odnowić.
@Ced, że szum łańcucha jest prawdopodobnie lepkim ogniwem. Spróbuj manipulować każdym łączem rękami i znajdź takie, które nie poruszają się tak swobodnie, jak inne, a następnie wygnij je we wszystkich trzech kierunkach (tak, w bok) i przeprowadź je ponownie.
Argenti Apparatus
2019-05-08 21:24:43 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Rdza powierzchniowa na zębatkach i łańcuchu nie stanowi problemu, rdza między tarczami łańcucha a rolkami jest taka, ponieważ uniemożliwia poprawne przemieszczanie się łańcucha.

Nałóż obfity smar na łańcuch, zakręć korbą, poczekaj, aż lube nasiąkać, obracać korbą. Ręcznie obejdź cały łańcuch, wyginając ogniwa. Jeśli wszystkie poruszają się stosunkowo swobodnie, wszystko jest w porządku. Może być konieczne powtórzenie procesu. Jeśli są szczególnie lepkie ogniwa, nie możesz pozbyć się wymiany łańcucha.

Drugim problemem jest zużycie i wydłużenie łańcucha (zużycie zwiększa luz na każdej rolce, umożliwiając wydłużenie łańcucha). Wskaźniki zużycia łańcucha są tanie lub poproś o sprawdzenie lokalnego warsztatu rowerowego. Jeśli jest znacznie zużyty, wymień go.

Daniel R Hicks
2019-05-10 16:45:59 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Pracowałem wczoraj na rowerze niezbyt źle. Początek łańcucha był zamarznięty. Spryskać łańcuch (PRZED olejowaniem!) Kwasem szczawiowym, po czym odczekać kilka minut. Większość linków zwolniła się ładnie, ale było około 8 upartych. Ponieważ nie chciałem czekać przez noc, aż kwas wołowy będzie dalej działać, ani zdejmować łańcucha, aby go namoczyć, użyłem dwóch par szczypiec do zgięcia upartych ogniw, a następnie kreski więcej wołu. Ładnie się odprężył i pracował płynnie po zastosowaniu myjki do łańcucha. (Co sprawia, że ​​zastanawiam się, czy mogłem użyć wołu w spryskiwaczu łańcucha.)

(Zauważ, że użyłem wołu również na zardzewiałej sztycy i kilku innych elementach. Ładnie topi rdzę.)

Skończył mi się czas na przykręcaną dźwignię hamulca, więc nie udało mi się na niej przetestować. W przyszłym tygodniu ...To pytanie i odpowiedź zostało automatycznie przetłumaczone z języka angielskiego.Oryginalna treść jest dostępna na stackexchange, za co dziękujemy za licencję cc by-sa 4.0, w ramach której jest rozpowszechniana.
Loading...