Pytanie:
Świeżo włożony sworzeń nowego łańcucha Shimano powoduje sztywne połączenie
koniiiik
2018-12-03 02:18:57 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Właśnie po raz pierwszy próbowałem wymienić łańcuch - Shimano, 9-biegowy, oznaczony jako CN-GH53. Po włożeniu specjalnego sworznia przegub jest nieco sztywniejszy w porównaniu do pozostałych. Po stronie wsuwania wydaje się wystawać z płytki mniej więcej tak samo jak zwykłe kołki (a więc prawie wcale), a po drugiej stronie, gdzie znajdowała się część prowadząca kołka, wystaje około 0,5 mm.

Czy to normalne i czy będzie lepiej, gdy lubrykant przeniknie przez łącze, czy może coś zepsułem? Zauważyłem, że zanim wepchnąłem go na tyle, aby był wyrównany ze zwykłymi kołkami z jednej strony, połączenie nie mogło się w ogóle poruszać i było lepiej, gdy dostałem go dalej, ale nie chcę go wciskać zbyt daleko przez przypadek.

Czy użyłeś narzędzia do łamania łańcucha, czy też było to ogniwo główne / ogniwo zasilające, którego użyłeś do zamknięcia łańcucha?
Narzędzie do zrywania łańcucha.
Dodałem swoją odpowiedź, mam nadzieję, że to pomoże.
Przeczytaj UWAŻNIE instrukcję narzędzia do łańcucha. Po dołączeniu do łańcucha przesuń narzędzie tak, aby drugi zestaw palców zaczepił łańcuch, a następnie obróć dźwignię o około pół obrotu. To rozluźnia sztywne ogniwo (co nieuchronnie wynika z połączenia łańcucha).
Nie było instrukcji dotyczących narzędzia, które otrzymałem. : P
Dwa odpowiedzi:
Mike
2018-12-03 03:28:39 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Zdarzyło mi się to kilka razy i najbardziej niezawodnym sposobem na naprawę było trochę cofnięcie sworznia, tj. użycie narzędzia z przeciwnej strony, zaczepiając ogniwo łańcucha na innych końcówkach narzędzia, patrz Zdjęcie:

enter image description here

Czerwony to narzędzie do zrywania łańcucha
Czarny czy są częściami łańcucha
Niebieski to sworzeń, w którym wbijasz

Najpierw wbijasz sworzeń (zwykle od zewnątrz w kierunku ramy), aby zobaczyć, jak jest wyrównany, jak pozostałe kołki po stronie ramy (środkowy rysunek). Ponieważ całe ogniwo opierało się o masywną część łamacza, zostaje ono nieco ściśnięte (w kierunku ramy).
Następnie przestawiasz narzędzie zrywacza łańcucha tak, aby ogniwo łańcucha spoczywało na drobnych listkach łamacza (patrz najbardziej po prawej rysunek) i poprowadź szpilkę dalej, zwalniając link.

Znalazłem film na YouTube zatytułowany Montaż i naprawa roweru - narzędzie do łamania łańcucha, który pokazuje cały proces jak opisałem powyżej.

Jeśli przeczytasz instrukcje narzędzia, powiedzą ci, aby to zrobić.
Jaka instrukcja? Chiński „mój przyjaciel” nie przyczepił nic do mojego narzędzia.
To jest poprawna odpowiedź imo. Jest to część typowego procesu podczas wkładania nowej szpilki do łańcucha i bez tego łańcuch prawie zawsze będzie sztywny. Służy do tego dodatkowa część uchwytu łańcucha na narzędziu do łańcucha.
Chris H
2018-12-03 02:33:42 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Zdarza się to dość często i zwykle można to naprawić, zginając łańcuch (prostopadle do kierunku, w którym normalnie nie wygina się łatwo, tj. w lewo-w prawo, gdy patrzysz w dół z pozycji do jazdy). Najłatwiejszym sposobem, w jaki udało mi się to zrobić, jest umieszczenie sztywnego ogniwa na dolnym (powrotnym) biegu łańcucha, gdzie jest luźne i chwycić łańcuch w obie pięści, a kciuki stykają się nad sztywnym ogniwem. Następnie kilka razy pochyl się w kierunku / od siebie. to powinno wystarczyć, jeśli wszystko jest na swoim miejscu

Dzięki, to wydaje się pasować do moich spostrzeżeń - w międzyczasie próbowałem nałożyć trochę lubrykantu, a kiedy próbowałem go wrobić, zauważyłem, że czasami jest sztywny - kiedy był idealnie prosty, nie miał problemu z poruszaniem się. Najwyraźniej nowy staw ma po prostu mniejszą tolerancję na zginanie na boki.
Moje odczytanie „[wygnij łańcuch] prostopadle do kierunku, w którym normalnie nie zgina się łatwo” to „[wygnij łańcuch] w kierunku, w którym _z łatwością_ się wygina”. Rozważ poprawienie lub przeformułowanie.


To pytanie i odpowiedź zostało automatycznie przetłumaczone z języka angielskiego.Oryginalna treść jest dostępna na stackexchange, za co dziękujemy za licencję cc by-sa 4.0, w ramach której jest rozpowszechniana.
Loading...