Pytanie:
Czy rura sterowa widelca aero Reynolds 753 może być nieugięta?
tom
2011-09-15 00:52:06 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Uderzył mnie samochód, a teraz rura sterowa mojego widelca aero Reynolds 753 jest wygięta.

Czy można je zgiąć? Czy to byłoby bezpieczne?

Nie stać mnie na nową parę!

Myślę, że będzie to zależeć od tego, jak są zgięte. Czy mówimy o kącie 2 stopni czy 200 stopni?
Witaj na stronie, Tom. Interesujące pytanie!
Powiedziałbym, że są około 10-15 stopni na zewnątrz, co ciekawe, rzeczywiste ostrza / korona widelca nie ugięły się w najmniejszym stopniu tylko rura sterowa
Jednym z problemów związanych z wyginaniem dowolnego metalu jest to, że rozciąga to również metal, a samo zginanie go nie przywraca mu pierwotnego kształtu.
Mój Fuju MX500 z 1982 roku miał bardzo lekkie wygięcie w rurze sterowej. Uderzyłem nim w betonową ścianę ze zrujnowanym kołem + oponą i wydawało się, że to naprawiło.
Pięć odpowiedzi:
Daniel R Hicks
2011-09-15 01:25:21 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Jeśli przez „ster” masz na myśli górną rurę, która obraca się w łożyskach, byłoby bardzo źle, gdyby była ona wygięta, ponieważ poważnie zaszkodziłoby to łożyskom i kiedykolwiek ustawiłby ją na tyle prosto, aby NIE zepsuć łożyska byłyby mało prawdopodobne.

Oprócz łożysk, w przypadku czegoś w rodzaju konwencjonalnego stalowego widelca, bliźniaczymi problemami są pęknięcia stali i pęknięcia spawów i / lub odlewów, które trzymają wszystko razem. Generalnie, jeśli zagięcie dotyczy TYLKO długości metalowej rurki jednego lub obu zębów wideł, prawdopodobieństwo pęknięcia jest dość małe. Ale tak trudno jest mieć pewność, że nie ma początkowych pęknięć naprężeniowych w spoinie lub odlewaniu, że używanie widelca (z prostowaniem lub bez) jest ryzykowne.

Próba wyprostowania widelca jest ważne, aby było to zrobione ostrożnie, w sposób, który nie będzie obciążał spoin i odlewów.

Doceniam problem z łożyskami, ale nie o to się w tym momencie martwię. Nie wydaje się, aby były jakieś pęknięcia / złamania, ale oczywiście fakt, że widelec jest wygięty, oznacza, że ​​minął
„wydaje się, że nie ma żadnych pęknięć / złamań ...” Problemem nie są pęknięcia, które można zobaczyć; to te małe, prawie mikroskopijne, do których potrzebujesz mikroskopu / prześwietlenia. Głosowałbym za jego wymianą - ostatnią rzeczą, której potrzebujesz, jest katastrofalne uszkodzenie widelców podczas jazdy, wrzucenie cię twarzą w kochające objęcia chodnika.
Conrad990
2016-10-24 03:13:23 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Uważam, że 753 ramy musiały zostać zbudowane całkowicie zgodnie z prawdą za pierwszym razem, ponieważ ściany rur były tak cienkie, że zgnieciona rurka była katastrofalna - tak niemożliwa do ustawienia na zimno (zgięcia prosto). To powiedziawszy, że rura sterowa byłaby najgrubszą rurą, więc rzadziej się zgniatała, ale nie, awaria steru spowodowała wstrząs i blizny na twarzy, więc radzę nowe widelce. Te węglowe są lżejsze i tanie i do tej pory mogą być mniej podatne na awarie. Sprawdź, czy rury ramy około 10 cm w dół rury od zestawu słuchawkowego nie mają wybrzuszeń - rama może zostać odrzucona. Mam nadzieję, że się udało

Witamy w [bicycles.se] @Conrad. Dobra pierwsza odpowiedź. Podobnie jak w przypadku wszystkich nowych członków, zalecamy zapoznanie się z [prezentacją], a ponieważ odpowiadasz, zobacz również [odpowiedź]. Twoje zdrowie
ʍǝɥʇɐɯ
2011-09-15 01:20:06 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Opowiem ci, jak w przeszłości „naprawiałem” rowery z uszkodzonymi widelcami:

Obróć kierownicę o 180 stopni i zamień kwadrat rowerowy w betonową ścianę.

Niewiarygodnie ta „technika” działa zadziwiająco dobrze i jest całkiem przyjemna w stosowaniu z czyjąś „dumą i radością”, ale jak dotąd nie sądzę, żebym miał przyjemność stosowania tej „techniki” na czymkolwiek powyżej widelca Reynolds 501. Działa bardzo dobrze na „hi-ten”, ale nie mam pojęcia o 753. Ale to wszystko jest ze stali, prawda?

W każdym razie podzielę się z wami tą „techniką”, ponieważ jeśli zamierzacie spróbujcie go „zgiąć”, a to zadziała dużo lepiej niż bardziej „naukowe” podejścia obejmujące imadła, słupy do rusztowań i tym podobne. Problem polega na tym, że rury odkształcają się zbyt łatwo, więc nie można ich zacisnąć.

Jedynym drobnym problemem związanym z podejściem do `` betonowej ściany '' jest to, że możesz nie mieć siły woli, aby to zrobić, i jakiegokolwiek słabego wysiłku spowoduje bicie koła. Jeśli rozłupywanie kłód siekierą jest jednym z twoich zajęć, zrób to. Co masz do stracenia? (Cóż, rama, przednie koło i twoje nadgarstki ...) Ale jeśli chodzi o stal, wygnie się bez zbytniego uszkodzenia zmęczeniowego, twarda część faktycznie robi to dokładnie. Stąd podejście `` betonowej ściany '' - wypróbowane i przetestowane.

Jeśli jesteś mięczakiem, jeśli chodzi o wyzwanie `` betonowej ściany '', rozważ również zakup okropnego taniego widelca z chromowanej stali, o jakimś niejasnym smak ch-mo. Możesz je dostać za 25 funtów lub mniej, a gdybyś jechał na rowerze z zasłoniętymi oczami, nie byłbyś mądrzejszy, że wymieniłeś przedni widelec. Ścinanie widelca w celu dopasowania i zakładanie dolnej bieżni łożyska znowu nie jest dla osób o słabych nerwach, chyba że masz odpowiednie narzędzia. Radziłbym zadzwonić po lokalnych sklepach rowerowych i zobaczyć, co mogą dla Ciebie zrobić.

Z niedrogim widelcem na miejscu możesz spojrzeć na zakup włókna węglowego lub wysiłku 753, który będzie lepiej pasował do Twojego roweru.

Mam nadzieję, że to pomoże i mam nadzieję, że po awarii nic Ci nie jest!

P.S. A co z kierowcą samochodu - czy nie ubiegasz się o jego ubezpieczenie ???
Wydaje się, że jest to niezwykle ryzykowna procedura na czymś tak ważnym jak widelec. Jestem pewien, że zrobiłeś to już wcześniej i nie miałeś żadnych problemów, ale doradzanie komuś, aby zrobił to bez pojęcia o rozmiarach uszkodzeń i bez możliwości sprawdzenia wyniku, wydaje się nieodpowiedzialne.
Zgadzam się z częścią dotyczącą kupowania okropnego taniego widelca. Możesz dostać cały używany rower za 40 USD. Po prostu uratuj widelec ze starego roweru. Większość ludzi nie jest na tyle dobra, aby widelec coś zmienił, a jeśli uważasz, że jesteś wystarczająco dobry, poproś swojego sponsora, aby dał ci nowy widelec.
Naprawdę nie jest tak trudno odciąć rurę sterową. Możesz kupić tani przecinak do rur za 15 USD i pilnik do metalu za kilka dolców więcej. Po użyciu obu uzyskasz lampę, która wygląda, jakby pochodziła z fabryki, bez żadnego wcześniejszego doświadczenia. Wbicie w nią gwiaździstej nakrętki to najtrudniejsza część, ale najgorszy scenariusz jest taki, że kilka z nich znajduje się w rurze sterowej. Jednak dobrze jest się uczyć i naprawdę można się tego nauczyć tylko poprzez zepsucie kilku z nich. Możesz go też przeciąć piłą do metalu i będzie doskonale funkcjonalny, ale nie będzie wyglądał tak ładnie.
Wszystko w tej sugestii jest całkowicie nieodpowiedzialne i źle poinformowane, biorąc pod uwagę omawiany widelec.
Useless
2016-10-25 23:07:11 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Uderzył we mnie samochód i teraz rura sterowa mojego widelca aerodynamicznego Reynolds 753 jest wygięta.

Jeśli masz na myśli rurę sterową, to sama rura czołowa również jest wygięta Prawdopodobnie będziesz musiał wyrzucić do kosza cały widelec & ramy (chociaż możesz uratować inne komponenty) i ubiegać się o odszkodowanie z tytułu ubezpieczenia kierowcy.

Jeśli masz na myśli ostrza widelca lub koronę, w której stykają się ze sterówką - ty może być w stanie zachować resztę ramy. Sprawdź jednak, czy w górnej i dolnej rurce nie ma zagięć w pobliżu główki ramy.

Czy można je zgiąć? Czy to byłoby bezpieczne?

To mogłoby być możliwe. To może być bezpieczne. Koszt prac dentystycznych wymaganych, jeśli okaże się, że nie były w końcu bezpieczne, jest prawdopodobnie znacznie wyższy niż wartość widelca.

Nie stać mnie na nową parę!

Jestem pewien, że ubezpieczenie kierowcy może.

Uzyskaj wycenę w sklepie rowerowym i wycenę dowolnego możliwe naprawy lub koszt podobnej wymiany. Niech kierowca za to zapłaci.

Nathan Knutson
2016-10-26 02:29:46 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Prawdziwą odpowiedzią na to pytanie jest praktycznie rzecz biorąc, nie. Stalowe sterownice są niezwykle mocne i tak naprawdę wyginanie ich z powrotem na tyle prosto, aby osiowanie łożysk było prawidłowe, po prostu nie zdarzy się w praktyce. Jeśli rura sterowa jest wlutowana w koronę, konstruktor ramy może być w stanie usunąć wygiętą rurę i założyć nową. Domyślam się, że niewielu, jeśli w ogóle, byłoby zadowolonych z pomysłu zrobienia tego z widelcem aero 753 (właściwie najbardziej narożna permutacja tego pytania, o jaką można kiedykolwiek poprosić), ale to staje się kwestią oceny z kimkolwiek pracujesz.To pytanie i odpowiedź zostało automatycznie przetłumaczone z języka angielskiego.Oryginalna treść jest dostępna na stackexchange, za co dziękujemy za licencję cc by-sa 3.0, w ramach której jest rozpowszechniana.
Loading...