Pytanie:
Czy powinienem się martwić o piasek w łańcuchu?
Vilx-
2020-04-23 02:34:01 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Chodzi o rower mojej córki (10 lat). Jest dość nowy, może około roku (kupił go od krewnej, która zmieniła zdanie). Nie jesteśmy aktywną rodziną sportową, ale dzięki temu dystansowi społecznemu i pracy w domu zaczęliśmy codziennie chodzić na długie spacery - około 2 godzin dziennie. A moja córka jeździ razem z rowerem przez większość dni. A więc - lekkie, ale regularne użytkowanie.

Większość dni tutaj była ładna i słoneczna, ale w zeszły piątek podczas marszu padał deszcz. Następnego dnia, w sobotę, zaczęła narzekać, że jej rower piszczy. Musiałem się zgodzić, łańcuch piszczał.

Więc w niedzielę poszedłem do najbliższego sklepu z narzędziami i kupiłem puszkę jedynego oleju do łańcuchów, jaki mieli ( ten produkt). Nie jest przeznaczony specjalnie dla rowerów, ale sądząc po wielu zdjęciach rowerów na ich stronie internetowej, z pewnością można go tam wykorzystać.

Moja córka nie jeździła na rowerze w poniedziałek, ale we wtorek ponownie go wyjęliśmy i dokładnie spryskałem łańcuch. Rzeczywiście, rower ucichł jak szept. Fajnie.

Następnie dzisiaj (środa) wybraliśmy się w inne miejsce i odwiedziliśmy pobliski skrawek lasu. Brudne ścieżki, wzgórza, były fajne. Ale wkrótce po tym, jak wysiedliśmy, moja córka znów zaczęła narzekać, że pedałowanie stało się trudniejsze i łańcuch znowu hałasuje. Tym razem nie skrzypiało, ale ... Nie znam angielskiego słowa, ale to dźwięk, który wydaje piasek, gdy znajduje się między ruchomymi częściami. "Gritting"? "Krata"? "Szlifowanie"? Niepewny. Tak czy inaczej, tak, łańcuch i koła zębate wyglądają tak, jakby przylgnęły do ​​nich trochę piasku i brudu, co by to wszystko wyjaśniło.

Teraz ... nie wiem, co robić. Mógłbym spróbować nałożyć więcej oleju w sprayu, ale intuicja podpowiada mi, że niewiele to pomoże, jeśli nie aktywnie pogorszy sprawę. Czytanie na tej stronie ujawnia, że ​​ludzie używają jakiegoś rodzaju „odtłuszczaczy” i dokładnie czyścą łańcuchy szczoteczką do zębów ... Co wydaje się zbyt dużym kłopotem i przesadą. Jako dziecko spędziłem lata jeżdżąc na rowerze przez cokolwiek i prawdopodobnie dwukrotnie smarowałem łańcuch, więc brzmi to tak, jakby nie powinno to stanowić problemu. Może po prostu wyschnie lub zostanie zmielone w ciągu kilku dni i to wszystko? A może przesmarowałem łańcuch lub użyłem niewłaściwej substancji lub czegoś w tym rodzaju i teraz rzeczywiście są problemy z warzeniem?

Masz jakąś radę, co robić?

Aktualizacja:

To, co ostatecznie zrobiłem, było o wiele prostsze i prawdopodobnie przyniesie mi przynajmniej kilka rozczarowanych westchnień ekspertów. Przypomniałem sobie, że w pobliżu jest stacja benzynowa, gdzie mają swobodny dostęp do bieżącej wody do mycia przedniej szyby / roweru / czegokolwiek. A ja właśnie polałem trochę na łańcuch i przerzutki i hałas ucichł i rower teraz ładnie jeździ. Trzymam ucho na zewnątrz, żeby zobaczyć, czy znowu zacznie piszczeć - jeśli tak się stanie, ponownie narysuję trochę oleju i tym razem - zetrę!

Zwróć uwagę, że jeśli brud dostanie się na łańcuch i chcesz go szybko zdjąć, możesz najpierw wytrzeć szmatką i wyszorować szczoteczką do zębów (bez wody ani rozpuszczalnika). Spowoduje to usunięcie większości brudu z powierzchni (chociaż nie jest to prawie „kompletne” czyszczenie łańcucha).
Prawdopodobnie przyniesie to każdemu zawodowcowi atak serca, ale mam dobre doświadczenia z prostym myciem ciśnieniowym i oczywiście od razu ponownym smarowaniem. Pobiera wszystkie rzeczy, których nie chcesz. Ale znowu, wielu ludzi myśli, że to herezja, więc ostrzegam.
@Aganju Ekstremalne sytuacje wymagają ekstremalnych rozwiązań.
Pięć odpowiedzi:
gschenk
2020-04-23 03:24:56 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Właściwe było użycie smaru do łańcucha.

Nie znam konkretnego produktu, ale generalnie smary w sprayu mają tendencję do umieszczania zbyt wielu na zewnątrz łańcucha. Ta warstwa lubrykantu stanie się lepka po rozpuszczeniu rozpuszczalników w sprayu.

Hałas zgrzytania z układu napędowego może pochodzić od piasku lub żwiru przyklejającego się do zewnętrznej części łańcucha. Poprawka polega na usunięciu go. Nie musisz stosować bardziej skomplikowanych metod przeznaczonych dla rowerów, w których ważna jest wydajność i żywotność układu napędowego.

Jeśli masz pod ręką odtłuszczacz lub lekki olej, taki jak WD-40, pomaga zmiękczyć stary lubrykant. W przeciwnym razie użyj ciepłej wody z płynem do mycia naczyń. Spryskaj łańcuch środkiem odtłuszczającym lub lekkim olejem. Sztyft jest często przydatny do zeskrobania starego brudu i smaru z kół zębatych i zębatki. Użyj starego pędzla lub starej szmatki z wodą z mydłem, aby zmyć stary smar (i detergenty). To nie musi być super dokładne. Spłucz czystą wodą.

Po wyczyszczeniu łańcucha w ten sposób ponownie nałóż lubrykant w sprayu „Krown”. Zakręć zębatkami lub pozwól dziecku przejechać kilka rund po swoim podwórku (nie przez brud), aby wprowadzić smar do rolek. Następnie zetrzyj nadmiar smaru z łańcucha. Zrób tę ostatnią część szybko po nałożeniu, gdy spray na łańcuchu jest nadal płynny. Po chwili lekkie oleje w nim znikną i pozostanie tylko lepki lubrykant.

Chcemy, aby smar był wewnątrz łańcucha, między rolkami, a nie na zewnątrz, gdzie przyciąga brud i żwir.

skrót:

Jeśli się spieszysz, może wystarczyć ponowne spryskanie łańcucha lubrykantem „Krown”, który posiadasz. Zmiękczy smar na łańcuchu. Następnie wytrzyj to wszystko brudną szmatką. Wytrzyj również zębatkę i pierścień łańcucha. Uważaj, aby nie przytrzasnąć sobie palców!

Ta szybka i brudna metoda spowoduje dostanie się piasku do rolek łańcucha i skróci ich żywotność. Ale dla zastosowania, które opisujesz, nie będzie to miało znaczenia.

Jeśli OP nie może lub nie chce usunąć łańcucha, inną opcją jest zrobienie tego na miejscu za pomocą starej szczoteczki do zębów i rozpuszczalnika. Zdjęcie tylnego koła powoduje większy luz łańcucha. Jest to trudne do zrobienia bez środka do czyszczenia łańcucha, takiego jak Park CM5, ale można to zrobić.
Ha, pokonałeś mnie! Najlepsza jest miska z mydłem i wodą oraz mały pędzelek. I na miłość boską, nie musisz zdejmować łańcucha! Tylko pamiętaj, aby wyczyścić również koła zębate.
Nigdy nie myślałem, żeby ktoś zdjął łańcuch. Działa całkiem dobrze z łańcuchem na miejscu. Odtłuszczacz lub lekki olej to tylko rzeczy, które ułatwiają usunięcie starego smaru. Ale sama woda mydlana jest więcej niż wystarczająco dobra. To samo dotyczy szczotki, starej gąbki do mycia naczyń, starej szmatki lub czegokolwiek, co pomaga w czyszczeniu.
Problem w tym, że mieszkam w bloku na 4 piętrze i rowery trzymam na balkonie. W mieszkaniu nie ma zbyt wiele miejsca na rozpryskiwanie się wodą z mydłem, a na zewnątrz nie ma dostępu do bieżącej wody, którą musiałbym spłukać z mydła. : P Chociaż coś wymyślę. Warto wiedzieć, że samo mydło wystarczy, aby go wyczyścić!
Czy po umyciu i spłukaniu muszę poczekać, aż łańcuch wyschnie, czy też natychmiast nałożyć smar w sprayu na mokry łańcuch?
@Vilx- Jeśli umyłeś wodą, powinieneś wysuszyć szmatką i odczekać około 15 minut przed smarowaniem. Jeśli użyłeś rozpuszczalnika, powinieneś nadal wysuszyć szmatką, ale czekanie prawdopodobnie nie jest konieczne.
@Vilx- Regularnie czyszczę rower w mieszkaniu. Wystarczy użyć gąbki lub szmatki. Nie ma potrzeby, aby jałmużna kapała jakakolwiek woda. Jeśli się martwisz, możesz włożyć pod rower gazetę lub szmatę, ale ja nie, po prostu czyszczę powierzchnię (PCV). Płuczę tą samą szmatką po jej pierwszym wypłukaniu.
Niektórzy myją rowery pod prysznicem, chociaż żona może się na to źle patrzeć. ;-)
@Vilx- W moim starym, malutkim mieszkaniu odkładałem karton podczas czyszczenia łańcucha rowerowego. (Nie zapomnij postawić trochę na ścianie, o którą stoisz!) Później podniosłem długi, wąski plastikowy but. Chociaż cały rower nie pasował do niego, wystarczyło, aby zapobiec ucieczce płynu. To było świetne do wniesienia roweru po deszczowych lub paskudnych zimowych dojazdach.
@Vilx Ja też mieszkam w mieszkaniu. Po prostu biorę wiadro wody do czyszczenia kości. Zwykle robię to na podwórku lub przy chodniku.
Tak, przypomniałem sobie pobliską stację benzynową z darmową bieżącą wodą do celów technicznych. Działa dobrze, nawet bez mydła lub odtłuszczacza.
Daniel R Hicks
2020-04-23 03:53:52 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Musisz odwiedzić sklep rowerowy lub poszukać w Internecie i kupić lubrykant do motocykli. Istnieje kilka opcji, z grubsza podzielonych na „mokry”, „suchy” i „średniozaawansowany” (chociaż nie ma spójnego określenia dla tej drugiej kategorii).

„Mokry” smar jest stosunkowo ciężki z olejem podobny, przynajmniej na pierwszy rzut oka, do oleju silnikowego. Pozostawia błyszczącą, oleistą powłokę.

„Suchy” smar jest znacznie cieńszy i mniej lepki, a niektóre suche lubrykanty (często nazywane „woskowymi”) pozostawiają na łańcuchu znacznie cieńszą, podobną do wosku powłokę.

Smary pośrednie są czymś pośrednim.

Chodzi o to, że wybierasz smar na podstawie warunków. Jeśli jest mokry i dużo wody może pryskać na łańcuch, wtedy najlepiej jest użyć „mokrego” smaru, który chroni łańcuch przed wilgocią i utrzymuje smarowanie, gdy deszcz próbuje go zmyć.

Ale problem z „mokrym” smarem polega na tym, że jest on z natury oleisty, co powoduje, że podczas jazdy zbiera kurz, brud i piasek, a to zanieczyszczenie szkodzi łańcuchowi i zębatkom.

A Z drugiej strony, „suchy” lubrykant jest odporny na gromadzenie się zanieczyszczeń, ale nie chroni przed wilgocią.

Smary pośrednie próbują przełamać różnicę.

Domyślam się, że Twój córka nie jeździ zbyt często w deszczu, więc używanie „mokrego” lubrykantu (a znaleziony materiał znajdował się prawdopodobnie w dużej ilości na „mokrym” końcu spektrum) prawdopodobnie nie jest dobrym pomysłem. Zamiast tego należy co kilka tygodni używać jakiegoś środka odtłuszczającego (WD-40 działa całkiem nieźle) na łańcuchu, a następnie smarować pośrednim lub suchym smarem.

Zauważ, że jest coś, co nazywa się „myjka do łańcucha” lub „ściągacz łańcucha”, która jest idealna do czyszczenia łańcucha, ale działa tylko z łańcuchami typu przerzutki, a rower twojej córki jest jednobiegowy.

enter image description here

Nie dostarczają prawie żadnych informacji o tym, co jest w puszce. Słowa kluczowe, które widzę, to: „dobre dla wszystkich rodzajów łańcuchów, w tym łańcuchów o dużym obciążeniu / gęstości”; „do 250 ° C”; „świetna przyczepność”; „chroni przed brudem”; „odporny na tarcie”; „nadaje się do urządzeń elektrycznych”; „odpycha wilgoć”; „praktycznie nie można zmyć wodą”; "przeciw powstawaniu rdzy"; „przeciw zamarzaniu”. Więc jak ... w każdym miejscu. Prawdopodobnie połowa z tego to marketingowe bzdury, ale to „odpycha wilgoć i nie można go zmyć” brzmi rzeczywiście po mokrej stronie.
Jak myślisz - jeśli postąpię zgodnie z radą @gschenk's i go umyję; następnie ponownie nałóż ten sam materiał, a następnie zetrzyj - czy przyciągnie mniej brudu?
Ponadto - jeśli po prostu nic nie zrobię lub po prostu dodam teraz więcej tych samych rzeczy - czy wszystko będzie w porządku, czy po prostu będę miał kłopoty?
@Vilx- Wygląda na to, że jest dość gruby i jest w najlepszym przypadku „pośrednim” lubrykantem. I nie, jeśli na łańcuchu jest brud / piasek, nie należy po prostu polakierowywać bez uprzedniego wyczyszczenia łańcucha. Takie postępowanie spowodowałoby, że brud byłby bardziej ścierny i szkodliwy.
Z mojego doświadczenia wynika, że ​​mokry lubrykant nie jest taki zły w zakurzonym / piaszczystym środowisku, jeśli odpowiednio zetrzesz jego nadmiar po nałożeniu. Możesz nawet wytrzeć brud z zewnętrznej strony łańcucha bez smarowania go.
Właściwie nie, ona ma system przerzutek z 18 biegami (3 z przodu, 6 z tyłu). Ale nie jestem pewien, czy jestem jeszcze gotowy na zakup specjalistycznego narzędzia do czyszczenia łańcuchów. :) Wciąż miło wiedzieć, że to istnieje!
@Michael - Słuszna uwaga! Po nasmarowaniu należy zawsze szybko przetrzeć łańcuch.
Adam Rice
2020-04-23 04:13:42 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Należy wyczyścić łańcuch przed nasmarowaniem: połączenie smaru i piasku daje w efekcie pastę szlifierską, która szybko zużyje łańcuch. W szczególności musisz wyczyścić części, które nie są odsłonięte (kontakt między nitami łańcucha i rolkami).

Użyłem pieniącego się odtłuszczacza w sprayu, który działa dobrze i nie robi nie wymagają żadnej pracy ręcznej. Istnieją gadżety, które można przyczepić do łańcucha i użyć płynnego środka odtłuszczającego do dokładniejszego wyszorowania łańcucha, ale dla ciebie brzmi to jak przesada.

Crowley
2020-04-23 13:08:38 UTC
view on stackexchange narkive permalink

To zależy od ram czasowych, o których mówisz.

Krótko mówiąc, Sand nie ma nic przeciwko. Zawsze, gdy masz mokrą powierzchnię, kurz i piasek przylgną do niej i nie możesz nic z tym zrobić.

W dłuższej perspektywie piasek i pył działają jak całkiem skuteczny materiał ścierny, który zużywa łańcuch i wszystkie koła łańcuchowe, z którymi się styka . Dlatego brak usuwania piasku / pyłu w łańcuchu znacznie zmniejsza żywotność części.

  • Jeśli łańcuch jest naprawdę brudny i pełen smaru / oleju / mazi, użyj brudnej szorstkiej szmatki lub szczotki i wytrzyj łańcuch oczyścić z bałaganu. Do czyszczenia kół łańcuchowych idealnym narzędziem jest stara twarda szczoteczka do zębów.
  • Następnie nałóż tani olej (domowy, WD40, ...) i wytrzyj łańcuch do czysta mniej brudną szmatką. To samo dotyczy wszystkich kół łańcuchowych.
  • Użyj środka do czyszczenia łańcucha wymienionego w odpowiedzi Daniela wypełnionego wodą i niewielką ilością detergentu. Wyczyść również koła. Następnie wytrzyj łańcuch do sucha czystą szmatką.
  • Nasmaruj łańcuch olejem do łańcuchów, a następnie wytrzyj go do sucha czystą szmatką.

Ostatnim krokiem jest zachowanie samego oleju w miejscach, w których jest to rzeczywiście potrzebne (między konektorami), a miejsca, w których olej jest bezużyteczny, wysychają, więc odległość i piasek nie mogą się tam łatwo przykleić.

Criggie
2020-04-23 07:27:03 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Patrząc na stronę 8 https://www.skf.com/binary/81-156296/SKF_KrownCatalogRevise_10Dec14_FNL.pdf

Podejrzewam, że jest to przeznaczone dla motocykli łańcuch rolkowy. Nigdzie nie jest to podane, ale na zdjęciach widać dość grube rolki. Zasadniczo jest to ta sama zasada, co w przypadku łańcucha rowerowego, ale obciążenia i prędkość obrotowa będą znacznie mniejsze niż w przypadku motocykla lub innej maszyny napędzanej łańcuchem. Inne zastosowania, takie jak opisane „otwarte koła zębate”, są zupełnie inne niż wewnętrzne elementy walca. Ten spray będzie bardziej lepki i mniej zdolny do „wnikania” do wnętrza wałka, do którego ma dotrzeć.

Upshot każdy lubrykant jest lepszy niż żaden, ale piasek jest przyciągany przez smar i działa jak ścierna pasta do szlifowania.

Podejrzewam, że smar znajduje się bardziej na zewnątrz łańcucha niż wewnątrz rolek, gdzie musi być skuteczny. Ponieważ jest to aerozol, istnieje ryzyko nadmiernego sprysku na tylne koło i tylną powierzchnię hamulca (bieżnię obręczy lub tarczę). Użyj szmatki, aby złapać cały rozprysk.

Zacznij od wyczyszczenia łańcucha ciepłą wodą z detergentem lub najpierw odtłuszczaczem, a potem ciepłą wodą. Pozostaw na chwilę do wyschnięcia na powietrzu - za długo, a zacznie tworzyć się rdza. Suszarka do włosów może przyspieszyć schnięcie, ale pamiętaj o farbie i oponach.

Sugerowałbym zakup jednej z tych wąskich rur, które mieszczą się w dyszy puszki aerozolu, i pozwoliłbym skupić strumień natrysku dokładnie na wałku .

https://www.amazon.co.uk/Aerosol-Can-Straw-Tube-Lubricants/dp/B00H0OS17S
Przykład słomek w aerozolu

Po naniesieniu smaru na każdy wałek (i tak jest około 100 rolek w łańcuchu na rowerze dorosłego, może 70-80 na mniejszym rowerze dziecięcym), następnie cofnij się na chwilę lub dwie, a następnie zetrzyj nadmiar smaru z zewnątrz. Zwróć uwagę, że lubrykant może kapać lub spływać, więc zrób to wszystko na zewnątrz.

Jeśli chodzi o użytkowanie w przyszłości, staraj się unikać zanurzania roweru w piasku, a jeśli zrobi się piaszczysty, zmyj go jak najszybciej normalną wodą - użyj butelki z wodą, jeśli nie ma więcej piasku. Następnie przy pierwszej okazji zrób smar łańcuchowy, prawdopodobnie po powrocie do domu lub wieczorem.

Nie, to właściwie lepsze niż to. Sam olej jest dość płynny (a przynajmniej tak się wydawało) ORAZ butelka była wyposażona w zintegrowaną słomkę, więc nałożenie jej tylko na łańcuch było łatwe. Użyłem również ręcznika papierowego, aby złapać nadmiar lakieru i spryskałem tylko łańcuch (spryskać trochę odsłoniętej części; przesunąć; spryskać nowo odsłoniętą część; przesunąć itp., Aż wszystko będzie mokre). Jednak nie starłem nadmiaru.
Jak mocna jest Twoja suszarka do włosów>
@Swifty Mam warsztatową pistolet na gorące powietrze, który topi lut niskotemperaturowy. Świetnie nadaje się do utwardzania / gotowania czarnej farby silnikowej, której czasami używam do odnawiania starej kierownicy itp. Chociaż suszarka do włosów na skalę ludzką również pomogłaby wysuszyć część.


To pytanie i odpowiedź zostało automatycznie przetłumaczone z języka angielskiego.Oryginalna treść jest dostępna na stackexchange, za co dziękujemy za licencję cc by-sa 4.0, w ramach której jest rozpowszechniana.
Loading...