Pytanie:
Skrzypienie w siodle
Altom
2015-06-09 21:08:32 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Wiem, że jest tu około miliona pytań dotyczących skrzypienia podczas pedałowania, ale nie widziałem takiego, które dotyczy… przeprosin, jeśli jedno przegapiłem. W zeszłym roku kupiłem BMC Streetracer SR02 2011; wkrótce po tym, jak go dostałem, usunąłem Shimano 105, które miałem wcześniej i zastąpiłem je mieszanką SRAM Rival i Red (manetki i przerzutki Rival, korba Red GXP 2012). Odkąd dostałem rower w lutym zeszłego roku, przejechałem na nim około 6000 mil (łańcuch i kaseta zostały wymienione ~ 2 tygodnie temu).

Nieco ponad miesiąc temu zacząłem zauważać skrzypienie / klikanie podczas pedałowania, zwykle rozpoczynające się, gdy byłem około 3 mile przed jazdą. W motocyklu nic się nie zmieniło, zanim się uruchomił. Skrzypienie pojawia się mniej więcej raz na obrót pedału (około godziny 6 po obu stronach) i ustaje, gdy wysiadam z siodełka. Dzieje się tak niezależnie od tego, czy moje ręce są na kratach. Sam pracowałem nad motocyklem i zabrałem go do mojego LBS, ale obaj brakuje nam pomysłów.

 • Wszystkie śruby mechanizmu korbowego zostały wymienione.
 • BB został wymieniony na nowy.
 • Czerwony mechanizm korbowy został usunięty, ponownie nasmarowany i ponownie zainstalowany.
 • Czerwony mechanizm korbowy został wymieniony na nie skrzypiący mechanizm 105.
 • Wymieniono pedały.
 • Łańcuch i kaseta zostały wymienione.
 • Wymieniono siodełko.
 • Sztyca została wyczyszczona / nasmarowana.
 • Wymieniono sztycę.
 • Zestaw kołowy wymieniono na nowszy.
 • Zestaw słuchawkowy został wyjęty, sprawdzony i wyczyszczony.
 • Dokręcono śruby koszyka na bidon .
 • Śruba lutowana przerzutki przedniej sprawdzona / dokręcona.
 • Śruby haka przerzutki tylnej sprawdzone / dokręcone.
 • Wymienione szpilki kół.
 • Wymieniłem wkłady z zestawem słuchawkowym.

A jednak skrzypienie trwa. W tym momencie czuję, że prawie nie mam pomysłów (poza powołaniem księdza ...). Jestem prawie pewien, że pochodzi z obszaru BB, ale wiem też, że dźwięk może dochodzić z dowolnego miejsca w motocyklu, biorąc pod uwagę wszystkie rury.

Czy to rama? Jak mógłbym sprawdzić, czy to rama, a nie jeden z komponentów? Coś jeszcze mogłoby mi brakować?

Aktualizacja: Miałem okazję bawić się skrzypieniem, kiedy jechałem wczoraj wieczorem (z różnymi szaszłykami w kołach). Wygląda na to, że źródło problemu znajduje się gdzieś w obszarze kokpitu. Jeśli nie trzymam rąk na prętach, skrzypienie nie różni się od tego, kiedy trzymam obie ręce na prętach. Wygląda jednak na to, że jeśli położę jedną rękę na kierownicy i przerzucę ciężar na drugą stronę, skrzypienie wydaje się również przesuwać w tę stronę. Kiedy wróciłem z przejażdżki, nałożyłem warstwę smaru na część mostka, która przyczepia się do kierownicy i sprawdzę, czy to coś zmieniło podczas jazdy później dzisiaj. Nie jestem pewien, czy to będzie to, ale to ułatwiłoby sprawę.

Aktualizacja: wreszcie naprawiono! Po przejażdżce grupowej w zeszłym tygodniu przyjrzeliśmy się motocyklowi w ostatniej próbie rozwiązania problemu skrzypienia. Wydawało się, że wszystko jest w porządku, ale mechanik nasmarował zacisk sztycy i śrubę mocującą przedni hamulec do ramy. Zauważył również, że śruby mostka (w miejscu mocowania do widelca) zostały zerwane. Po smarowaniu jechałem krótko na rowerze, bez zmiany skrzypienia. Następnego dnia wymieniłem mostek na nowszy i pojechałem na przejażdżkę. Trzeszczenie utrzymywało się na początku jazdy, ale zniknęło w trakcie jazdy po dłuższym wyjściu z siodła. > 170 mil później i skrzypienie nie wróciło. Nie jestem pewien, które z ostatnich trzech rozwiązań w końcu to zrobiło (smarowanie zacisku sztycy, śruby przedniego hamulca czy mostka), czy też smar potrzebował więcej czasu na filtrowanie, ale ja to wezmę.

Mam nadzieję, że nikt nie napotka tego problemu w przyszłości, ale jeśli tak się stanie, to mam nadzieję, że zaoszczędzi im to wędrówki do króliczej nory.

Jeździsz bez zatrzasku? Rozważ buty. Moje buty skrzypią od czasu do czasu. Dokręcenie bloków eliminuje skrzypienie.
Chciałem zasugerować - wymieniłeś prawie każdą część roweru oprócz ramy - czy to może być pęknięcie lub złe zginanie spoiny? Ostatnią rzeczą do zmiany jest rowerzysta - zamień z kimś na chwilę rowery i zobacz, czy nadal skrzypi. Jedziecie obok siebie i słuchacie własnego roweru, na którym jedzie ktoś inny.
Cztery odpowiedzi:
OraNob
2015-06-09 21:33:15 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Skrzypienie tylko w siodle - sprawdziłbym siodło? Kropla oleju w miejscu mocowania szyn siodełka do siodełka może złagodzić, ale jeśli jesteś pewien, że tak nie jest - spróbuj wytłumić hałas, używając roweru na trenażerze statycznym i pedałując. Jeśli usuniesz łańcuch z mechanizmu korbowego - odizoluje to hałas tylko do mechanizmu korbowego / suportu.

Już tego próbowałem - zarówno poprzez naoliwienie siodełka, jak i całkowitą wymianę siodełek, to świetny pomysł, aby założyć go na trenażer i spróbować odtworzyć hałas podczas demontażu / zamiany części - spróbuję dziś wieczorem. Dzięki!
itsthejash
2015-06-09 21:45:27 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Jedną rzeczą, której bezpośrednio nie widzę, jest nałożenie cienkiej warstwy smaru na trzpień korbowy, gdzie styka się on z łożyskami. To wyleczyło problemy ze skrzypieniem, które miałem na poprzednim rowerze.

Nie jestem pewien, czy zmieniłeś szaszłyki, kiedy próbowałeś zmienić zestaw kołowy, ale słyszałem też, że szaszłyki powodują dziwne skrzypienie. Jedyną inną rzeczą, z którą miałem problemy, było skrzypienie widelca / sterów, ale jeśli jesteś przekonany, że pochodzi od BB, może nie warto się temu przyjrzeć.

Tak, wyjąłem mechanizm korbowy i ponownie nasmarowałem całość (w tym wrzeciono), a także wymieniłem cały mechanizm korbowy / BB na Shimano 105, ale bez skutku. Nie wymieniłem zestawu słuchawkowego, ale wyczyściłem go i ponownie nasmarowałem bez efektu. Myślałem, że to może być widelec, ponieważ jest w połowie węglowy / pół-aluminiowy, ale czy nie skrzypiałby bardziej, gdy wysiadałem z siodła (wspinaczka / sprint)? spróbować. Dzieki za sugestie!
Czy używasz podkładek dystansowych z włókna węglowego w zestawie słuchawkowym? Mogą być źródłem skrzypienia.
Nie - w tym rowerze nie mam żadnych podkładek dystansowych; tylko korona-trzpień-czapka.
Rozerwałbym to wszystko i nałożył cienką warstwę smaru na wszystkie punkty styku w zestawie słuchawkowym. . . łożysko do ramy / wyścigu, mostka i czapki.
BSO rider
2015-06-10 21:50:03 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Wow, to brzmi jak bestia.

Ponieważ wygląda na to, że prawie całkowicie wyremontowałeś lub wymieniłeś wszystko w motocyklu, myślę, że to jedna z tych dwóch rzeczy:

Twoja oprawa może pękać. Sprawdziłbym obszar BB pod kątem pęknięcia włoskowatego. I próbowałbym pociągnąć (rękami) za korby, aby spróbować odtworzyć dźwięk w kontrolowanym środowisku.

To może mieć coś wspólnego z twoim ubraniem. Może buty? To szalone zgadywanie, bo wygląda na to, że próbowałeś wszystkiego innego.

Tak ... gonię za tym przez ostatni miesiąc! Udało mi się odtworzyć skrzypienie w domu, naciskając ramię korby (albo jedno), ale skrzypienie nadal mogło pochodzić z obszaru główki ramy, ponieważ jest to również pod zwiększonym obciążeniem podczas fazy mocy skoku pedału . Czy przez farbę byłoby widoczne włoskowate pęknięcie?
Nie jestem pewien, czy rysa włosa mogłaby się ukryć pod farbą ... Chyba powinieneś założyć, że tak. W tym momencie zdjąłbym wszystko oprócz korb z ramy i ponownie spróbuję popchnąć korby. Wiesz, że problemem nie są korby ani BB, ponieważ je wymieniłeś. Jeśli nadal skrzypi, winowajcą musi być rama.
Altom
2015-06-22 23:08:51 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Postanowiłem odpowiedzieć na własne pytanie (wraz z aktualizacją), ponieważ żadna z poprzednich odpowiedzi nie dotyczyła konkretnie rozwiązania (bez ich winy).

Po przejażdżce grupowej w zeszłym tygodniu sprawdziliśmy nad rowerem w ostatniej próbie rozwiązania skrzypienia. Wydawało się, że wszystko jest w porządku, ale mechanik nasmarował zacisk sztycy i śrubę mocującą przedni hamulec do ramy. Zauważył również, że śruby mostka (w miejscu mocowania do widelca) zostały zerwane. Po smarowaniu jechałem krótko na rowerze, bez zmiany skrzypienia. Następnego dnia wymieniłem mostek na nowszy i pojechałem na przejażdżkę. Trzeszczenie utrzymywało się na początku jazdy, ale zniknęło w trakcie jazdy po dłuższym wyjściu z siodła. > 170 mil później i skrzypienie nie wróciło. Nie jestem pewien, które z ostatnich trzech rozwiązań w końcu to zrobiło (smarowanie zacisku sztycy, śruby przedniego hamulca czy mostka), czy też smar potrzebował więcej czasu na filtrowanie, ale ja to wezmę.

Mam nadzieję, że nikt nie napotka tego problemu w przyszłości, ale jeśli tak się stanie, mam nadzieję, że ta odpowiedź uratuje im podróż do króliczej nory.To pytanie i odpowiedź zostało automatycznie przetłumaczone z języka angielskiego.Oryginalna treść jest dostępna na stackexchange, za co dziękujemy za licencję cc by-sa 3.0, w ramach której jest rozpowszechniana.
Loading...