Pytanie:
Co to za aluminiowa płyta, która zaczęła grzechotać wewnątrz moich felg Ksyrium?
user3671607
2019-10-22 17:08:27 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Podczas mojej ostatniej jazdy zauważyłem grzechotkę wydobywającą się z tylnego koła przy małych prędkościach.

Zdjąłem koło, ale potrząsanie i obracanie nie pomogło. Po pewnym podrapaniu głowy pomyślałem o włożeniu do niej plastikowej rurki, aby odizolować, gdzie jest poruszająca się rzecz. Okazuje się, że jest tam aluminiowa płytka, która ślizga się w pobliżu spawanej obręczy (patrz zdjęcie).

Wywierciłem mały otwór w luźnej części, myśląc, że może mogę pociągnąć go w kierunku otworu na sutek ( duża dziura na zdjęciu, przepraszam, ale to najlepsze, na czym mogłem się skupić), więc mogę wywiercić go na kawałki. Ale nie ustąpi poza tym punktem. Jedyne, co mogę zrobić, to zablokować go na miejscu za pomocą pianki poliuretanowej.

Ale co to jest i dlaczego zaczął się teraz poruszać?

Edycja: Skontaktowałem się z Mavicem i potwierdzili, że to niestrukturalna część, która utrzymuje końce razem podczas spawania. Najlepszym rozwiązaniem jest pianka poliuretanowa IMO, ponieważ będzie się rozszerzać i utrzymywać na miejscu.

Druga edycja: FWIW, Mavic odpowiedział ponownie, sugerując poprawki. Zalecali metodę punktowania lub klej. Ostrzegamy przed użyciem piany, ponieważ może ona stworzyć „ciężki punkt”, który powoduje niewyważenie koła. Pianka IME jest bardzo lekka, o wiele lżejsza niż trzpień zaworu i na pewno będzie działać, więc pójdę w ten sposób.

https://i.imgur.com/pQY6HB7.png

Żeby wyjaśnić, wywierciłeś dziurę w obręczy, aby dowiedzieć się, co to za grzechotanie? Więc to akademickie, prawda, bo i tak nie zamierzasz ponownie jeździć na tych felgach?
@Useless Myślę, że wywiercili (malutki) otwór w płycie. Otwór, który widzimy (do wnętrza wytłoczonego profilu) na zdjęciu, jest po to, aby wstawić zgodnie z projektem, aby włożyć i dokręcić sutki. Być może PO wyjaśni to w pytaniu?
Ach, więc _ „Wywierciłem małą dziurkę, myśląc, że może uda mi się ją przyciągnąć do dziury” _ odnosi się do ** dwóch ** otworów, z których jeden jest wywiercony w czymś, co może być tajemniczym metalem, a drugi nieokreślony otwór, który już istniał?
Czy masz dokładną nazwę modelu, a może nawet rok budowy? Mavic użył nazwy Ksyrium na wielu podobnych, ale nie dokładnie takich samych kołach.
Skontaktuj się z firmą Mavic, która produkuje felgi Ksyrium lub sprzedawcą, u którego ją kupiłeś, i poproś o ich wymianę. To zdecydowanie wada produkcyjna.
@AndrewHenle, to sprzęt 2008.
@Useless duży otwór widoczny na zdjęciu to otwór na sutek. Mały otwór w płycie został wywiercony wiertłem 1 mm. Zmienię pytanie, aby wyjaśnić.
Czy mógłbyś dodać odpowiedź Mavica jako odpowiedź na własne pytanie? Ułatwia śledzenie w nadchodzących latach.
@gschenk Dobry pomysł, zrobię to.
Trzy odpowiedzi:
Weiwen Ng
2019-10-22 19:22:15 UTC
view on stackexchange narkive permalink

To bardziej szczegółowa odpowiedź. Ostrożnie nie zgadzam się z Chrisem, że OP musi przestać jeździć kierownicą, ale to zależy od konstrukcji obręczy. Zasadniczo aluminiowy kawałek to pewnego rodzaju rękaw. Rękawy są elementami strukturalnymi niektórych, ale nie wszystkich felg. Uważam, że nie jest to element konstrukcyjny tej obręczy, którą OP opisał jako 2008 Mavic Ksyrium Equipe. Wyjaśnię dlaczego, ale wymaga to przeglądu sposobu budowy i łączenia felg.

Przegląd metod budowy felg aluminiowych

Istnieją 3 sposoby łączenia felg. Astral Cycles jest producentem felg i kół w USA i wyjaśniają:

O: Aby zrozumieć, dlaczego połączenie ma znaczenie, ważne jest, aby znać proces. Zwijamy nasze wytłoczenie w spiralę, która ostatecznie stanie się dwoma obręczami. Po zwinięciu felgi jest ona cięta, a następnie wymaga połączenia dwóch powierzchni nacięcia. Istnieją trzy główne sposoby łączenia obręczy: kołkowanie, spawanie i tuleja.

Przypinane : przypinane są tylko najtańsze felgi. Pinned wykorzystuje dwa stalowe kołki ustalające wbite w uformowane lub wytłaczane otwory w obręczy, aby utrzymać obręcz razem. Kołkowanie utrzymuje tylko współpracujące powierzchnie obręczy na dwóch sworzniach, dzięki czemu gąsienica hamulca i łoże szprych obręczy mają dużą elastyczność, aby poruszać się względem siebie. Z tego powodu niektóre tańsze felgi zacinają hamulce na szwie.

Spawanie : stało się to pierwszym krokiem, aby zastąpić przypinanie ładniejszych felg około 30 lat temu i było dużym ulepszeniem . Spawanie może stworzyć ładne, wykończone połączenie, ale ma pewne kompromisy. Materiał obręczy jest poddawany obróbce cieplnej w celu zwiększenia wytrzymałości materiału. Bez tego etapu obróbki cieplnej aluminium nie jest wystarczająco mocne, aby być obręczą roweru. Proces zgrzewania łukowego generuje olbrzymi poziom ciepła w obszarze złącza, tworząc „strefę wpływu ciepła”. Ta strefa wpływu ciepła pogarsza obróbkę cieplną otaczającego materiału połączenie sprawia, że ​​materiał w miejscu łączenia jest słabszy niż materiał w innych miejscach obręczy. Nie oznacza to, że nie działa, ale z naszego doświadczenia wynika, że ​​niepotrzebnie powoduje to, że połączenie jest najsłabszą częścią obręczy. Mamy pełne możliwości spawania w naszym zakładzie w Oregonie, ale z całym naszym doświadczeniem zdecydowaliśmy się na łączenie rękawów z naszymi felgami.

Rękaw : Łączenie mankietu wykorzystuje dopasowany kształtowo rękaw dokładny kształt wewnętrznej wnęki obręczy obejmującej połączenie. Ma około 2,5 cala długości i zwykle waży 4-5 g. W naszym procesie ten rękaw jest wciskany - co oznacza, że ​​jest niesamowicie ciasno dopasowany i wymaga specjalistycznej prasy do włożenia. Używamy żywicy epoksydowej jako izolatora, aby zminimalizować potencjalny hałas, ale żywica epoksydowa nie jest strukturalną częścią złącza. W tym procesie podoba nam się to, że tuleja skutecznie podwaja grubość ścianki w bezpośrednim obszarze złącza, czyniąc ją najmocniejszą częścią obręczy i nie wpływa na obróbkę cieplną materiału. Następnie obrabiamy ślady hamulców po ich połączeniu, aby ścieżka hamulca była całkowicie gładka.

Jeszcze jeden punkt: przynajmniej kilka spawanych felg jest utrzymywanych razem przez mały rękaw podczas procesu spawania. Po zgrzaniu tuleja nie pełni żadnej roli konstrukcyjnej, tj. Nie trzyma obręczy razem. Tuleja pełni również funkcję radiatora podczas spawania. Może to zmniejszyć prawdopodobieństwo wypaczenia felgi i może oznaczać, że proces spawania nie wpływa tak bardzo na obróbkę cieplną felgi.

Co więc poszło nie tak?

Ten niekonstrukcyjny rękaw może czasami się poluzować. Ten link od Wheelworks, firmy z Nowej Zelandii, dokumentuje to stwierdzenie. Nazywa felgi Pacenti i Stans. Osobiście zdarzyło mi się to na obręczy Pacenti SL23, podobnie jak kilku innych rowerzystów (link podaje jeden przykład).

Uważam, że Mavic Ksyriums to felgi spawane. Jeśli koło ma gdziekolwiek naklejkę z napisem „SUP”, oznacza to, że będzie zgrzane; łącze Fitwerks dokumentuje, że SUP jest standardowym akronimem Mavic odnoszącym się do spawanych felg. Ponadto znalazłem kilka linków identyfikujących grzechotki z rękawów w kołach Mavic, w tym Ksyrium Equipe z końca 2000 i początku 2010 roku. Linki wydają się potwierdzać, że wiele felg Mavic było spawanych za pomocą niestrukturalnej tulei łączącej.

Uważam, że oryginalny plakat może epoksydować niestrukturalną tuleję z powrotem na miejsce. Witryna Wheelworks, do której link opisano wcześniej, w jeden sposób: wywierć dwa małe otwory w łożu obręczy okrakiem na tulei, wstrzyknij żywicę epoksydową przez otwory, a następnie połóż tuleję obręczy stroną do dołu i pozwól, aby epoksyd utwardził się . Wygląda na to, że może to osłabić felgę i nie jestem pewien co do tej rady.

W każdym razie rękaw w powyższym pytaniu jest bardziej dostępny. Wygląda na to, że OP może umieścić trochę żywicy epoksydowej między nią a łóżkiem obręczy, a następnie wsunąć rękaw z powrotem i poczekać, aż żywica epoksydowa stwardnieje. W niektórych przypadkach zwykłe dodanie smaru rozwiązało problem; to załatwiło sprawę na moich felgach Pacenti SL23 i zadziałało dla kilku innych konsumentów. Jednak rękaw w mojej obręczy nie był tak luźny, jak na obręczy Mavic OP. Nie mogłem go fizycznie zlokalizować i wydaje mi się, że po prostu grzechotał w miejscu.

Jeśli się mylę, a ta obręcz faktycznie ma konstrukcję oplotu, natychmiast przestań na niej jeździć. To oznacza tuleję strukturalną, tj. obręcz nie jest zespawana ze sobą i jest utrzymywana razem przez tuleję i naprężenie szprych. Zachęcam do sprawdzenia metody budowy felgi. Jeśli ktoś wie, że Ksyrium Equipe 2008 rzeczywiście jest połączony z konstrukcją z rękawem, proszę o komentarz.

Odnosząc się do twierdzeń Astral o felgach z rękawami i spawanych, mam wrażenie, że większość dostępnych obecnie felg aluminiowych jest spawana. Zatem względne zalety felg spawanych i z tuleją są prawdopodobnie przedmiotem dyskusji. Nie uważam, że konsumenci powinni kategorycznie unikać felg spawanych lub z rękawami. Poluzowanie się niestrukturalnego rękawa również nie powinno być częstym zjawiskiem.

* Podejrzewam, że obręcz rękawa, w której rękaw był luźny, rozpadałby się w stawie. * Niestety, może się to nie zdarzyć, jeśli napięcie szprych utrzymuje połączenie wystarczająco mocno, aby uniemożliwić ruch. Jazda na takiej obręczy może jednak bardzo dobrze spowodować katastrofalną awarię, jeśli przejściowe obciążenie rozdzieli złącze. Więc tak, jeśli jest to obręcz połączona rękawem, to martwa obręcz, gdy rękaw się poluzuje.
@AndrewHenle punkt, w którym napięcie szprych powinno utrzymywać obręcz razem, jest dobry. Zredagowałem to zdanie z ostatniego akapitu.
Dzięki za szczegółową odpowiedź. Skontaktuję się z firmą Mavic i zobaczę, co mają do powiedzenia. Odpowiednio poprawię odpowiedź.
Jest to bardzo częsty problem z felgami Mavic. Rozumiem, że są one osłonięte przed spawaniem, a grzechotka nie jest konstrukcyjna. Chciałby dwukrotnie sprawdzić swoje konkretne Ksyriums, ale nie sądzę, że jest to problem strukturalny. Sam mam to na parze obręcz turystycznych A719 i jest to zgłaszane w całej sieci na wielu różnych felgach Mavic. To bardzo irytujące, ale cię nie zabije.
@IvanMcA Na forum znajduję kilka wątków potwierdzających Twoje stwierdzenie, a także potwierdzających, że wiele felg Mavic było spawanych z tuleją łączącą. Nie zdawałem sobie sprawy, że jest to problem z niektórymi felgami Mavic, prawdopodobnie dlatego, że tak naprawdę nigdy nie używałem ich kół ani felg.
Chris H
2019-10-22 17:22:22 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Ta płytka prawdopodobnie wzmacniała połączenie w feldze, a felga bez niej jest znacznie osłabiona, prawdopodobnie do tego stopnia, że ​​nie nadaje się już do użytku. Tylko producent może wiedzieć, czy jest to konstrukcyjne, czy nie, ponieważ te płyty są używane zarówno jako stałe, jak i tymczasowe (na spawanych felgach) mocowania. Jeśli wywierciłeś również obręcz, nie będzie wystarczająco mocna, aby na niej jeździć.

Myślę, że to zależy od tego, jak duża jest dziura. Z powyższego zdjęcia wynika, że ​​otwór jest mniej więcej tego samego rozmiaru co otwór zaworu. Otwór należałoby usunąć z gratu i wygładzić, aby wyeliminować naprężenia.
Dlaczego miałbym wiercić felgę? Wywierciłem blachę, żeby móc ją wyciągnąć, bo teraz najwyraźniej nie robi nic pożytecznego.
Informacja: pomyśl, że to tuleja łącząca felgę. Jeden ze sposobów budowy obręczy polega na zgrzaniu ze sobą końców obręczy, a tuleja utrzymuje końce razem podczas zgrzewania. Nie sądzę, aby rękaw pełnił później jakąkolwiek rolę strukturalną. Czy ktoś może potwierdzić? Niektóre linki: https://www.wheelworks.co.nz/rim-joint-sleeve-rattle/ https://weightweenies.starbike.com/forum/viewtopic.php?t=128831
Wyjaśnienie mojego komentarza powyżej. Felgi można łączyć za pomocą samej tulei (jest to pasowanie cierne) lub można je spawać. W tym drugim przypadku myślę, że miałbyś małą tulejkę do przytrzymania obręczy podczas spawania. Uważam, że Mavic Ksyriums są spawane. Jeśli to prawda, ten rękaw może nie być strukturalny. Jeśli to skręt z czystym rękawem, to się mylę i nie powinieneś jeździć na obręczy.
@user3671607 Myślałem, że wywierciłeś blachę a nie felgę, ale poczułem potrzebę dodania ostrzeżenia na wypadek, gdyby moje przypuszczenie było błędne
@WeiwenNg czyli dobry _answer_ (podpowiedź, podpowiedź).
@WeiwenNg Nie jestem pewien, czy chciałbym stwierdzić, że płyta jest niestrukturalna z wyraźnym potwierdzeniem producenta dla konkretnej felgi
@gschenk Po prostu dodałem to jako potencjalną odpowiedź. Jestem już dość przekonany, że omawiane koło powinno być przyspawane z niestrukturalną tuleją. Zastrzegłem to w swojej odpowiedzi. Chris, zgadzam się z tobą, a zobaczysz, że moja odpowiedź dostarcza źródła, że ​​wiele zestawów kołowych Mavic jest spawanych, i podaje, w jaki sposób możesz zidentyfikować spawany zestaw kołowy Mavic. Zasadniczo będzie prawdopodobnie miał naklejki z napisem „SUP” gdzieś na kole lub feldze.
Świetna odpowiedź powyżej. Nie było tak, kiedy to skomentowałem. Twoje zdrowie!
@WeiwenNg Właśnie głosowałem za twoją odpowiedzią. Twoja jest bardziej pouczająca, ale uważam, że krótka, ostrożna odpowiedź, taka jak moja, również ma swoje miejsce
Zredagowałem moje pytanie, dodając, że Mavic potwierdził, że jest niestrukturalne
@user3671607 Edytowałem, aby uwzględnić możliwość niestrukturalnych płyt, zachowując ogólną ostrożność w przypadku ogólnym
user3671607
2019-10-26 01:36:45 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Skontaktowałem się z firmą Mavic w sprawie problemu i oto ich odpowiedź:

Dziękujemy za wiadomość e-mail i przykro nam, że stworzyłeś grzechotkę. Luźna część obręczy pochodzi od gdy felga była zespawana podczas produkcji, używają małej metalowej płytki do utrzymania felgi na miejscu podczas spawania i to właśnie poluzowała się w feldze. dobra wiadomość jest taka, że ​​nie jest to kwestia konstrukcyjna, jednak zła wiadomość jest taka, że ​​ze względu na rozmiar płytki w porównaniu z otworami w obręczy (wentyl / szprycha) nie byłbyś w stanie jej wyłowić. jeśli użyjesz czegoś do przytrzymania, aby zapobiec grzechotaniu to może zadziałać, jednak jeśli użyjesz czegoś, co zwiększy wagę koła, może to mieć wpływ na obracanie się koła, ponieważ będzie cięższe miejsce na kole. wyślę e-mail do kolegi w centrum serwisowym, aby sprawdzić i sprawdzić, czy mają jakieś zalecenia dotyczące trzymania części wewnątrz obręczy. ja wtedy prześlę Ci wszelkie szczegóły, ale daj nam znać, jeśli jest coś, w czym możemy Ci pomóc, lub jeśli w międzyczasie masz dalsze pytania.

Dalsze informacje:

Dziękujemy za cierpliwość, gdy analizowaliśmy szczegóły Twojego przypadku.Nasi koledzy byli w kontakcie z kilkoma możliwymi zaleceniami: możesz spróbować przesunąć płytkę z powrotem na miejsce i użyć stempla, aby wbij go z powrotem na miejsce, czasami może to zadziałać, jednak nie zawsze się to udaje. Możesz spróbować użyć kleju, aby utrzymać płytkę na miejscu po wewnętrznej stronie obręczy. Byłoby to lepsze niż użycie pianki lub czegoś podobnego, co stworzyłoby ciężki punkt w kole, a to może prowadzić do drgań koła podczas jazdy, a przy prędkości może to być niebezpieczne. Niestety, ponieważ płyta znajduje się w wewnętrznych częściach koła felgi są wtedy ograniczone możliwości jej ponownego zabezpieczenia i nie można jej również zdjąć. Mam nadzieję, że jedna z tych metod zadziała i daj nam znać, jeśli masz jakieś pytania lub jeśli jest coś innego, w czym możemy pomóc.

Dzięki za zgłoszenie odpowiedzi Mavic dosłownie!


To pytanie i odpowiedź zostało automatycznie przetłumaczone z języka angielskiego.Oryginalna treść jest dostępna na stackexchange, za co dziękujemy za licencję cc by-sa 4.0, w ramach której jest rozpowszechniana.
Loading...