Pytanie:
Czy można używać rozpieraczy drogowych z piastą z wewnętrznymi przełożeniami?
Reid
2012-06-03 22:36:00 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Mam rower turystyczny z szosowymi przełożeniami Shimano, które uwielbiam. Intrygują mnie też piasty z wewnętrznymi przełożeniami, ale te piasty wydają się skupiać na obrotowych lub przyciskanych manetkach.

Czy można uruchomić piastę z wewnętrznymi przełożeniami, zwłaszcza jedną z 11-biegowych , 12- lub 14-biegowe, z przełożeniami drogowymi? A jeśli tak, jakie części będą potrzebne?

Zasadniczo musisz w jakiś sposób dostosować odległość kabla między biegami. Może być już cudownie dopasowany lub być może będziesz musiał użyć interposera, który być może będziesz musiał zrobić samodzielnie. Sukces nie byłby pewny. I pamiętaj, że możesz praktycznie użyć tylko jednego brifera, więc twoja liczba biegów byłaby ograniczona do maksymalnie dziesięciu.
Mam IGH (Rohloff) z dwoma niesprężynowanymi kablami, jeden do ciągnięcia w jednym kierunku, a drugi do ciągnięcia w drugim kierunku. Byłoby miło mieć jedną dźwignię na każdej ręce do zmiany biegów za pomocą kciuków, takich jak szybkostrzelna dźwignia zmiany biegów MTB, zamiast niewygodnej dźwigni zmiany biegów, którą ma, ale z pewnością wymagałoby to pewnych umiejętności budowania zegarka i narzędzi, które niewiele osób ma. Myślę, że Brifters najprawdopodobniej nie nadawaliby się do tego.
Heltonbiker, jeśli zbudujesz coś takiego, podejrzewam, że wielu właścicieli Rohloffów by cię pokochało. Pojawia się regularnie na ich listach życzeń. Możesz sprzedać dziesiątki!
3-biegowy hub fixie firmy Sturmey-Archer ma lepszą opcję, podobnie jak niektóre inne piasty SA. Możesz dostać brifters z 5-10 wcięciami, ale myślę, że nie więcej, więc uzyskanie 11 lub więcej biegów oznaczałoby zmianę tarcia. Którego większość hubów nie lubi. Brifters miałby również problem z przeniesieniem wystarczającej liczby kabli dla większości koncentratorów.
Brzmi to tak, jakby odpowiedź brzmiała „nie”; jeśli nikt inny nie poda tego szybko jako odpowiedź, zrobię to i przyjmuję to.
@Kohi: Niektóre nowsze, z wyższej półki motocykle mają teraz kasety i briftery 11-biegowe ... (ale nadal jest bardzo mało prawdopodobne, aby uzyskać wystarczającą długość kabla, a jeszcze bardziej prawdopodobne jest, że zostaną odpowiednio indeksowane)
Dobre pytanie. IMHO to święty Graal rowerowego przełożenia.
Trzy odpowiedzi:
Mac
2012-06-05 11:39:08 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Biorąc pod uwagę liczbę innych osób zadających to samo pytanie w internecie, podejrzewam, że odpowiedź brzmi nie.

Ta strona zawiera najlepsze podsumowanie, jakie znalazłem dostępnych opcji zmiany biegów dla piast Rohloff.

Mittlemeyer może we wrześniu wypuścić niektóre brifters, które współpracują z hamulcami hydraulicznymi, ale już opóźniły swoją wcześniejszą marcową datę premiery.

Bardzo chciałbym zobaczyć podobne podsumowanie dla innych hubów!
802bikeguy.com
2012-06-05 22:51:59 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Versa produkuje 8-biegową dźwignię zmiany biegów / hamulca przeznaczoną do użytku z 8-biegowymi Nexus / Alfine. UPC to 686605506835, zdjęcie: http://img1.qbp.com/6SPsvm45/prodl/LD0090.jpg

Kohi
2012-06-04 10:38:50 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Brzydkim rozwiązaniem byłoby zbudowanie adaptera do ciągnięcia linki dla jednej dźwigni, a następnie użycie drugiej dźwigni, aby pociągnąć ją w przód iw tył. To dałoby więcej skoku linki i więcej wcięć, więc możesz być w stanie uzyskać indeksowanie, aby obsługiwać więcej biegów. Obawiam się, że niektóre piasty mają zmienny skok między biegami, więc nie jest to gwarantowane. Jeśli to zadziała, niezgrabny adapter będzie wisiał gdzieś na rowerze, gdzie będzie mógł się poruszać. Który będzie bałaganiarski i nie jestem przekonany o jego długowieczności. Ale byłoby dość łatwo zrobić taki i sprawdzić, czy działa, zakładając, że masz już piastę / koło do przetestowania. Jeśli tak, proponuję zbudować jeden i zobaczyć, co się stanie. Może nawet zbuduj na początek wersję z podwójną belką, zamiast przygotowywać adapter podróżny. Następnie przesuwaj kable wzdłuż belek, aż znajdziesz układ, który działa.

diagram of double beam adapter

W przypadku Rohloffa, jak powiedział heltonbiker w komentarzach, masz dwa kable i musisz pociągnąć w obu kierunkach, więc to nie zadziała. Manetka obrotowa obraca się o 273 °, więc brifter wymagałby bliższych wcięć (mniejszy obrót) lub bardzo długiego skoku (od prawie twardego przy kierownicy na górze do tego samego pod spodem. Różni ludzie próbowali zrobić adaptery pasujące do manetek Rohloffa) upuszczać drążki, ale (IMO) nie działają zbyt dobrze. Ogólnie rzecz biorąc, montują uchwyt obrotowy Rohloff na końcu drążków w nieco dziwnym położeniu, co powoduje, że kable wędrują wszędzie; albo polegają na tym prosta kierownica z zamontowanymi końcówkami kierownicy. Tak czy inaczej, skrętna zmiana biegów.

To nadal nie zadziała, chyba że odległość kabla przebytego przy każdej zmianie będzie dopasowana między manetką a piastą, co nie wydaje się prawdopodobne.
@Mac, czy dźwignia na koncie adaptera za to?
@Reid tylko wtedy, gdy wszystkie „kroki” wymagane przez piastę mają stałą i równą odległość, wszystkie „kroki” zapewniane przez rozpieracze są równe i równe, a dźwignie można dostosować, aby to uwzględnić. Wprawdzie nie wiem, czy wszystkie kroki są takie same, wydaje się to po prostu mało prawdopodobne, ponieważ zbyt łatwo byłoby uczynić manetki innych firm kompatybilnymi z częściami Shimano, umożliwiając ludziom kupowanie sprzętu po rynku zamiast płacenia podatku Shimano .


To pytanie i odpowiedź zostało automatycznie przetłumaczone z języka angielskiego.Oryginalna treść jest dostępna na stackexchange, za co dziękujemy za licencję cc by-sa 3.0, w ramach której jest rozpowszechniana.
Loading...