Pytanie:
Graj w zestawie słuchawkowym bez górnych łożysk na rowerze typu tandem
Jean-Baptiste Rudant
2019-06-04 20:38:10 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Mam częściowo leżący rower typu tandem. Zestaw sterów przedniego widelca (pod przednim rowerzystą) jest luźny: czuję trochę luzu, gdy zaciągam przedni hamulec i próbuję ruszyć rowerem przód i tył. Próbowałem go dokręcić bez powodzenia. Zdemontowałem go i zdziwiłem się, że nie ma górnych łożysk. Czy to może być normalne, biorąc pod uwagę geometrię roweru (niewielki prześwit między przednim siedzeniem a sterami i brak konieczności stosowania mostka)? Znalazłem jakąś wyrwaną pieczęć. Czy to wyjaśnia luźny zestaw słuchawkowy? Każda pomoc byłaby mile widziana.

Uwaga: rama roweru pochodzi z Bilenky (punkt widzenia), ale konfiguracja została wykonana przez inną firmę.

the front seat with the headset below it the headset with the upper parts disassembled the headset upper parts with the torn seal the headset upper parts the bearings used at the bottom of the fork

To naprawdę wygląda na wadliwy, źle zbudowany. Coś brakuje, chyba że druga pozycja po prawej to jakiś mocno uszkodzony grafitowy (?) Pierścień pracujący jako łożysko. 1 i 3 zdecydowanie wyglądają jak wyścigi łożysk.
Dziękuję @Carel. Dodałem lepszy obraz z wyczyszczonymi częściami. Czy to potwierdza to, co myśleliście: 1 i 4 (na czwartym obrazku) to wyścigi, z 2 i 3 coś, co powinno działać jako łożysko? Co byś zasugerował, aby to naprawić i mieć bardziej regularną i solidną konfigurację? Czy muszę kupić jakieś uszczelnione łożyska (takie jak to od spodu widelca pokazane na ostatnim zdjęciu), aby wymienić 1 + 2 + 3 + 4?
Inną opcją jest skontaktowanie się z Bilenky / Viewpoint i bezpośrednie zapytanie. To nie wygląda świetnie, ale górne łożysko steru przenosi bardzo małe obciążenie. Górne łożyska służą raczej do wstępnego obciążenia dolnych łożysk. To interesujące pytanie - prosimy o aktualizowanie.
@Jean-BaptisteRudant Myślałem, że właśnie to widziałem. Myślę, że twój problem zostanie rozwiązany, jeśli zainstalujesz kompletny (nowy) zestaw słuchawkowy.
Dwa odpowiedzi:
Chris H
2019-06-04 21:43:29 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Pojedyncza bieżnia łożyska naprawdę nie jest zbyt dobra w przenoszeniu momentu obrotowego prostopadłego do jego osi, więc byłbym zaskoczony, gdyby nie było zestawu łożysk na górze. Nawet blisko rozmieszczone zestawy łożysk nie są pod tym względem świetne. O ile nie ma specjalnego układu włożonego od dołu, brak górnego łożyska prawdopodobnie spowodowałby luz i prawdopodobnie uszkodzenie. W każdym przypadku należy sprawdzić dolne łożysko. Obciążenie tandemu jest dość duże, więc spodziewałbym się solidnej konstrukcji wykorzystującej pełną dostępną długość rury sterowej.

Dziękuję @chris-h. Czy mógłbyś zasugerować rodzaj łożysk, które musiałbym kupić i które części wymieniłbym? Dodałem zdjęcie z uszczelnionymi łożyskami znajdującymi się na dole rury sterowej.
W tym momencie pewnie poszedłbym do dobrze zaopatrzonego sklepu rowerowego, mimo że mam komplet zacisków Vernier i mógłbym dorównać (stare dolne łożyska mogą być oznakowane). Naprawdę nie mogę powiedzieć, który z bitów na rys. 3 jest którym, chociaż prawy 2 może być pozostałością obudowy łożyska i jej uszczelek. Nie widząc tego zespołu rury sterowej, uważam, że kołnierz (czwarty od L na rys. 3) przechodzi przez górną część główki ramy, zacisk idzie tam, gdzie mógłby iść mostek, a śruba i nasadka wstępnie obciążają ster. Nowe górne i dolne łożyska zostaną zamontowane, jak na https://www.youtube.com/watch?v=5lSN9hWHIN4
Jean-Baptiste Rudant
2019-06-05 12:48:49 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Znalazłem więcej informacji na temat tego rodzaju zestawu słuchawkowego. Wykorzystuje to, co Cane Creek nazywa łożyskiem kompozytowym Norglide. To nie są zwykłe łożyska kulkowe (jak zasugerował @Carel), ale tylko mały kawałek metalu ze specjalną powłoką. Jest przeznaczony do rowerów szosowych i myślę, że nie był to dobry wybór dla ciężkiego roweru typu tandem.

Nordglide composite bearingTo pytanie i odpowiedź zostało automatycznie przetłumaczone z języka angielskiego.Oryginalna treść jest dostępna na stackexchange, za co dziękujemy za licencję cc by-sa 4.0, w ramach której jest rozpowszechniana.
Loading...