Pytanie:
Czy jest jakiś problem z jazdą bezdętkową na felgach innych niż tubeless?
Mac
2016-09-22 07:12:32 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Mam koła Fulcrum 5 DB, które nie są gotowe do zastosowania bezdętkowego. Mój poprzedni zestaw kołowy był przystosowany do zastosowania bezdętkowego i byłem pod wrażeniem jazdy bezdętkowej.

Moje pytanie brzmi: zakładając, że mogę zamontować opony bezdętkowe na nowych kołach i sprawić, że będą uszczelniać i nie będą przeciekać powietrza, czy jest jakiś powód, dla którego nie powinienem używać tych kół bezdętkowych? Czy felga będzie mniej mocno „przytrzymywać” opony i powodować staczanie się opony? Czy jest coś innego z obręczami przystosowanymi do zastosowania bezdętkowego, za którymi tęskniłem?

Moje opony to Schwalbe Pro Ones

Czy można zamienić poprzednie koła na obecny rower?
Kupiłem punkty podparcia jako uaktualnienie. Mogę włożyć dętki, jeśli to konieczne, zastanawiając się tylko, czy mam opcję, aby przejść na tubeless
Jak potrzebne są dla Ciebie tubeless? Na drogach bezdętkowych nie widać jeszcze przewagi w zakresie oporów toczenia (spodziewam się, że wkrótce się to zmieni) - dętki lateksowe i opona klinowana nadal wydają się mieć najniższe RR.
Oczywiście trzeba uszczelnić obręcz, a obręcz, która nie jest przeznaczona do zastosowania bezdętkowego, może być trudniejsza do uszczelnienia.
@DanielRHicks - nie tylko to, ale silne ugięcie opony może spowodować chwilowe pęknięcie uszczelki (odbijanie) i możesz stracić więcej powietrza przed ponownym uszczelnieniem niż w przypadku obręczy, która została specjalnie zaprojektowana do opon bezdętkowych.
@Rider_X Rozważam opony bezdętkowe bardziej ze względu na `` unikanie utknięcia na poboczu drogi z przebiciem '' i `` unikanie ściskania płaskich powierzchni '' opon bezdętkowych niż ze względu na opory toczenia
@Mac zobacz moją zaktualizowaną odpowiedź. Myślę, że droga bezdętkowa może być niebezpieczna bez obręczy bezdętkowej. Nie jestem pewien, czy warto zaryzykować wyeliminowanie dziwnego mieszkania.
Trzy odpowiedzi:
Rider_X
2016-11-28 03:34:27 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Jedną z kwestii (zakładając, że jesteś w stanie uzyskać dobre uszczelnienie) jest to, że utrata powietrza pod odbijaniem opony może być gorsza niż w przypadku obręczy do opon bezdętkowych. W CX jest to zdecydowanie brane pod uwagę, zwłaszcza jeśli przekraczasz dolne granice ciśnienia w oponach (np. < 30 psi na 700x33c jest niesamowity na śliskich zakrętach z pochyleniem, ale łatwo jest złożyć oponę w twardym zakręcie o wysokiej przyczepności) . Duże odbijanie może obniżyć ciśnienie, niebezpiecznie nisko, powodując utratę kontroli i obrażenia.

Podczas biegania po drodze jest mało prawdopodobne, że będziesz chciał ciśnienie na tak niskim poziomie, więc odbijanie się zdarzeń są znacznie mniej prawdopodobne. [ DISREGARD - patrz Aktualizacja]

Aktualizacja - 28 listopada 2016 r.

Znaleziono ten cytat z Lennard Zinn :

Używając szosowych opon bezdętkowych, zalecam używanie felg przystosowanych do opon bezdętkowych. Wydaje mi się, że ze względu na niższe ciśnienie w oponach do rowerów górskich, poza większym problemem odbijania się na zakrętach, spowodowanym brakiem „garbu” blokującego stopkę na środkowej krawędzi każdej półki ze stopkami, ta konwersja do opon bezdętkowych w przypadku większości felg jest w porządku.

Przeczytaj więcej

Do zastosowań w rowerach szosowych Lennard zaleca używanie wyłącznie felg przystosowanych do opon bezdętkowych, ale do rowerów górskich (przeczytaj informacje na temat opon o większej objętości ) nie zawsze jest to konieczne, w zależności od tego, jak niskie ciśnienie biegasz i jak agresywnie jedziesz. Podobnie jak moja początkowa odpowiedź, Lennard wskazuje również, że w przypadku odbijania możesz stracić więcej powietrza.

Myśląc o odpowiedzi Lennardsa, podejrzewam, że jego zalecenie dla rowerów szosowych bezdętkowych ma związek z niższym marginesem. za błąd z drogowymi oponami bezdętkowymi. Masz do czynienia z mniejszymi objętościami powietrza i jesteś znacznie bardziej podatny na negatywne konsekwencje związane ze zdarzeniami utraty powietrza.

Na przykład możesz mieć słabą uszczelkę obręczy / opony. Wydaje się, że przy wstępnej inspekcji zatrzymuje powietrze, ale w rzeczywistości powoli ulatnia się. Utrata powietrza podczas jazdy może spowodować utratę kontroli nad rowerem. W przypadku opon o większej objętości powolna utrata powietrza jest mniejszym problemem, ponieważ margines błędu jest większy. Opony o małej objętości mogą osiągnąć krytyczne poziomy ciśnienia znacznie szybciej niż opony o większej objętości w tym samym scenariuszu ze słabym uszczelnieniem.

Ponieważ bezdętkowa opona szosowa ma mniejszy bufor ciśnienia, błędy w konfiguracji stają się krytyczne dla bezpieczeństwa, ponieważ krytycznie niskie ciśnienie może spowodować, że rower stanie się niekontrolowany.

Wniosek

Postępowałbym zgodnie z radą Lennarda Zinna i używam wyłącznie drogowych opon bezdętkowych z obręczą przystosowaną do zastosowania bezdętkowego.

Wow, nie wiedziałem, że CX działa bezdętkowo. Myślałem, że to tylko opony o większej objętości. Myślę, że naprawdę każdego dnia uczysz się czegoś nowego. Mógłbym usunąć uszczelniacz bez rur z moich czerwonych metalowych 5 i zobaczyć, jak się czuje bezdętkowa.
@Chris - Uważaj na konfigurację bezdętkową, polecam obręcze przeznaczone do opon bezdętkowych, ponieważ generalnie używasz bardzo niskich ciśnień w CX i każde odbijanie może obniżyć ciśnienie krytycznie niskie. CX zawsze miał obsesję na punkcie możliwości jazdy przy niskim ciśnieniu, dlatego na elitarnych poziomach dominują opony szytkowe.
Jeżdżę tylko na MTB, ale będąc dość lekkim, i tak często jeżdżę z ciśnieniem w okolicy 25 psi. Duża przyczepność i jak dotąd nie dostałem przebicia przez szczypanie.
RobinHorner
2016-09-22 17:06:33 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Obecnie używam opon bezdętkowych (Maxxis High Roller LUST) na obręczach innych niż tubeless - działa dobrze i jest już od kilku miesięcy!

Najważniejsza rzecz, która musi działać jest początkową pieczęcią. Z jakiegoś powodu, kiedy zakładałem opony, nie dostałem typowego popu, który kojarzy się z osadzeniem stopki na zestawie bezdętkowym i mogę tylko założyć, że jest to spowodowane tym, że felgi nie mają lekkiej krawędzi obręcze gotowe do zastosowania bezdętkowego. Jednak zaletą mojego ustawienia jest to, że opony są dość grube i osadzone na dość wąskich felgach, więc myślę, że stopka w zasadzie wcisnęła się w gniazdo obręczy. Jak powiedziałem, trzyma się bardzo dobrze - nawet przebiłem je raz lub dwa i pieczęć trzymała się dobrze.

Więc z mojego osobistego doświadczenia jest to całkowicie wykonalne, jednak myślę, że tak zależałoby od kombinacji opona / felga.

Uwaga: Przed zakupem moich obecnych opon próbowałem założyć opony bezdętkowe na opony inne niż bezdętkowe. O dziwo, jedyną rzeczą, która przeszkodziła tej pracy, były dziury w oponach. Całkiem możliwe, że cały pomysł na tubeless to kolejna sztuczka w branży rowerowej.

Dzięki za informację. Twoje opony to MTB, prawda? Mój zestaw to szosowe, opony 28mm na obręczach 23mm. Zastanawiam się, czy to robi różnicę.
Ach ok; są - nie zdawałem sobie sprawy, że ludzie jeżdżą bezdętkowo na rowerach szosowych! Może to mieć znaczenie, ponieważ felgi są znacznie węższe, jednak zakładając, że profil obręczy jest taki sam, nie rozumiem, dlaczego miałoby to nie działać. Zapomniałem wspomnieć, że rozsądne jest również wykonanie wstępnego pompowania za pomocą sprężarki powietrza, pompa podłogowa nie całkiem go przerwała.
JayDeePee
2019-05-12 06:03:14 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Robiłem dokładnie to, co Ty:
„zwykłe” opony szosowe z oponami Schwalbe Pro One Tubeless ... i jeżdżę na nich jako Tubeless.Tak, to możliwe. Tak, to jest bezpieczne. Kluczowym punktem jest opona Tubeless! Obręcze są [w większości] bardzo podobne, ale najważniejsze jest, aby mieć tę pierwszą uszczelkę (tj. Uszczelkę, która pojawia się podczas pierwszego zakładania „zwykłej” obręczy i opony bezdętkowej). Dowiesz się, czy utrzymuje powietrze, ... w ciągu 10 minut będzie nadal pełny lub straci powietrze w ciągu 45 sekund Tak, przepłucz go szczeliwem! Szczeliwo służy do zatrzymania utraty powietrza: na pasku obręczy, poza porami opony i poza obszarem styku felgi / stopki opony. Ludzie `` SNAP '' są przyzwyczajeni do tego, że opona bezdętkowa biegnie w kanale wewnętrznym bezdętkowej obręczy, a następnie uderzając w ciśnienie X i wyskakując z kanału i uderzając w bok obręczy (w miejscu, gdzie opona jest stopka opony) .W przypadku `` zwykłej '' obręczy brakuje wewnętrznego kanału, więc opona po prostu się wysuwa delikatnie i wsuwa się na miejsce. To jednak zadziała tylko wtedy, gdy opona będzie nieco przykuta do uszczelnionej obręczy z `` taśmą bezdętkową ''. Tak, obręcz obręczy musi być `` uszczelniona '' (np. Taśma Stan's No-Tubes jest jedną z najlepszych i dwie warstwy taśma pomaga uszczelnić stopki opony nawet na zwykłej feldze).

Komentarze na temat różnic ciśnień są rzeczywiście [w większości] poprawne. Prędkości roweru nie są tak wysokie, co oznacza, że ​​ciśnienie powietrza nie będzie wywierać tak dużej siły na oponę, aby rozciągnąć i przeskoczyć nad górną krawędź obręczy. Ryzyko między tymi dwiema dyscyplinami jest takie samo, ale prawdopodobieństwo katastrofalnej awarii podczas korzystania z obręczy innych niż bezdętkowe i opon bezdętkowych jest znacznie niższe, jeśli próbujesz połączyć MTN Tubeless, w porównaniu z wyższym prawdopodobieństwem niepowodzenia w przypadku opon bezdętkowych! Używaj TYLKO opon bezdętkowych do dróg bezdętkowych !!!! (i napompuj je do rozsądnego ciśnienia roboczego) Wszyscy jesteśmy narażeni na ryzyko zsunięcia się stopki opony (ten sam problem, z którym mieliśmy do czynienia w 1985 roku). Opony bezdętkowe unikają jednak tego problemu ze względu na koraliki węglowe, podczas gdy „zwykłe” opony wykorzystują koraliki stalowe lub z aramidu / kevlaru. Kulki węglowe nie rozciągają się, kulki aramidowe / kevlarowe się rozciągają. Producenci i uczestnicy branży chronią swoją odpowiedzialność i swoje produkty. Dlatego zawsze rozważ źródło wszelkich uwag (niekoniecznie są one błędne, ale prelegenci mają żywotny interes w tym, żebyśmy obierali ich kierunek). Dla mnie zależy mi na faktach, liczbach. zgodzić się na standard, ... och, coś w rodzaju Road UST. Po prostu zrób to już. Wiele różnych systemów kompatybilnych z tubeless, przystosowanych do zastosowania bezdętkowego, bez dętek ... w rzeczywistości wszystkie one są zgodne z innym `` standardem '' (jeśli chcesz to tak nazwać). podczas budowania i oznaczania swoich części. Hmmm, znowu brzmi to jak rok 1985.

Ostateczna decyzja zawsze należy do nas. Zwykle zaczynam powoli i zdobywam doświadczenie na każdym nowym sprzęcie po przeczytaniu wszystkiego, co możliwe, o prawdziwych liczbach !!!!

Oczywiście zawsze jestem gotów zebrać dodatkowe informacje, więc jeśli ktoś je ma ” prawdziwe ”informacje / numery, proszę o poradę.

Innym problemem związanym z używaniem obręczy bezdętkowej w konfiguracji bezdętkowej jest niższa tolerancja średnicy osadzenia stopki obręczy, w zależności od kombinacji opona / felga, co może pozwolić na więcej miejsca na poruszanie się, co może skutkować wspinaniem się stopki opony po obręczy przy wyższym ciśnieniu. W konfiguracji rurowej dodatkowe tarcie o dętkę utrzymuje stopkę na miejscu, nawet jeśli jest luźno dopasowana do obręczy. Produkuje często niewymiarowe felgi inne niż opony bezdętkowe, aby ułatwić montaż opon.


To pytanie i odpowiedź zostało automatycznie przetłumaczone z języka angielskiego.Oryginalna treść jest dostępna na stackexchange, za co dziękujemy za licencję cc by-sa 3.0, w ramach której jest rozpowszechniana.
Loading...