Pytanie:
Jak działa pompa z podwójnym efektem?
pintoch
2016-09-30 12:12:51 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Właśnie kupiłem ręczną pompkę podwójnego efektu ( BETO CLD-024NAG), nie wiedząc, czego się spodziewać. Byłem bardzo zaskoczony, gdy odkryłem, że pompka pompuje oponę zarówno podczas pchania, jak i ciągnięcia. Jak to działa?

Również lufa pompy jest z tyłu zamiast z przodu (przez przód rozumiem, gdzie są zawory i manometr) - czy ma to związek z podwójnym efektem?

Jeden odpowiedź:
srank
2016-09-30 13:13:05 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Pompy mają komorę powietrzną (zwykle cylindryczną), która jest ściskana w celu wtłoczenia powietrza do opony. Kiedy rączka jest wyciągnięta, powietrze za tłokiem jest wypychane z cylindra. W pompach o pojedynczym działaniu to powietrze jest wypuszczane do atmosfery i tracone (nic wielkiego, jest go dużo w pobliżu!). W pompie podwójnego (lub podwójnego) działania to powietrze jest zbierane i wtłaczane przez zawór do opony.

Pompy jednostronnego działania są prostsze mechanicznie, a przez to mniejsze i lżejsze niż równoważne pompy podwójnego działania, ale około dwa razy więcej uderzeń, aby uzyskać to samo ciśnienie. W przypadku pompy dwufunkcyjnej trzeba wykonywać pracę podczas ciągnięcia rączki pompy, a także podczas pchania, co jest większym wysiłkiem na skok (ze względu na ciśnienie powietrza już w oponie, w przeciwieństwie do pompy jednostronnego działania, gdzie pracujesz przeciwko ciśnieniu atmosferycznemu, które jest znacznie niższe).

Czy możesz wyjaśnić * większy wysiłek na pociągnięcie *? Ponieważ myślę, że to ten sam wysiłek, bez zmarnowanego wysiłku wydalającego niewykorzystane powietrze.
@andy256 W przypadku pompy jednostronnego działania wyciągnięcie uchwytu prawie nie wymaga wysiłku, ponieważ po prostu poruszasz uchwytem i nie zwiększasz ciśnienia. W przypadku pompki o podwójnym działaniu wyciągnięcie rączki jest równie trudne, jak jej wciśnięcie, ponieważ sprężasz powietrze i wtłaczasz je do opony. „Zmarnowany wysiłek związany z wydaleniem niewykorzystanego powietrza” jest praktycznie zerowy: jest to taki sam wysiłek, jaki wykonujesz na przykład przy pompowaniu pompy, gdy nie jest ona podłączona do opony.
@andy256, Dodałem trochę, aby wyjaśnić mój sposób myślenia - może się mylę, w takim przypadku usunę ten fragment odpowiedzi. Myślę, że każde uderzenie (wejście i wyjście) to więcej wysiłku niż wersja z pojedynczą akcją, ale ogólnie mniej wysiłku jest marnowane.
@David i srank: Tak, ten sam wysiłek w obie strony. Ale w przypadku jednej pompy nadal trzeba wysilać się, aby cofnąć uchwyt. Niewiele, ale nadal działa, więc całkowita praca jest wyższa.
@andy256 OK, tak. Ale nie o jakąkolwiek praktycznie istotną kwotę. Jaki był sens tego poruszania?
@David Na początku, aby uzyskać jasność z srank, dotyczącą * wysiłku na pociągnięcie *, ponieważ to, co jest napisane jest nieprawidłowe, IMO. Jeśli pompa jednostronnego działania wymaga większego wysiłku, nawet * nie o jakąkolwiek praktycznie istotną ilość *, jest on jeszcze większy. Narusza moje wrodzone poczucie fizyki. Zawsze miło cię słyszeć David :-)
Należy zwrócić uwagę, że suw „ciągnięcia” nie jest tak skuteczny jak skok „pchania” z powodu dłuższego połączenia wysokiego ciśnienia z boku pompy. Nie mogłem znaleźć dobrego schematu przekrojowego pompy dwukierunkowej, narysuję ją na żądanie.
@Criggie: Szukałem też schematu… musi być gdzieś w internecie, ale nie jestem pewien, jakie słowa kluczowe mogłyby go wykopać.
Skok "ciągnięcia" działa z nieco mniejszym (pod względem efektywnych cali kwadratowych) cylindrem (ze względu na obecność wału), a zatem wymaga nieco mniejszej siły niż suw pchający. Ten efekt jest jednak prawdopodobnie mniejszy niż 10%. Różnica w długości przyłącza powietrza dla suwu ciągnięcia miałaby niewielkie znaczenie w dobrze zaprojektowanej pompie z dwoma zaworami zwrotnymi, chociaż przy pierwszym suwie wystąpiłby pewien „wysiłek zmarnowany”, ponieważ kanały powietrzne są pod ciśnieniem .
Zwróć uwagę, że powodem posiadania pompy o podwójnym działaniu nie jest zmniejszenie wysiłku, ale szybsze wykonanie pracy. Pompowanie opony krótką pompką to pół dnia. Podwójna akcja pozwala na wykonanie zadania w zaledwie 2-3 godziny.


To pytanie i odpowiedź zostało automatycznie przetłumaczone z języka angielskiego.Oryginalna treść jest dostępna na stackexchange, za co dziękujemy za licencję cc by-sa 3.0, w ramach której jest rozpowszechniana.
Loading...