Pytanie:
Częstotliwość czyszczenia łańcucha a koszt
Christopher Pisz
2019-06-09 18:36:15 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Kupiłem sobie nowy Giant Trance 2 z 2019 roku. Uwielbiam go i robię wiele terenowych szlaków w Teksasie. Typowa trasa to dla mnie około 4-6 godzin i może 10-20 mil w zależności od wzniesień.

Dużo czytałem o tym, jak czyścić mój układ napędowy, ale mniej o częstotliwości. Słyszałem, że powinno się to robić mniej więcej co 40 mil. W tym samym czasie wyraźnie widzę brud i piasek przyczepione do mojego łańcucha. Nie grudki błota, ale małe ziarenka, które możesz zobaczyć. Mój żołądek mówi, żebym go ponownie wyczyścił.

Jednak te kawałki brudu i piasku dostaję podczas każdej jazdy. Czy czyszczenie go za każdym razem jest logiczne? Mam na myśli, zarabiam 70 $ / godz., A czyszczenie tego zajmuje godzinę. W pewnym momencie koszt alternatywny musi pokonać dodatkowe zużycie.

Jestem noobem, więc nie mam pojęcia, ile kosztuje łańcuch, przerzutki, kaseta lub przekładnia na korbie . Mam Shimano SLX, jeśli to ma znaczenie.

Czy powinienem czyścić za każdym razem, gdy widzę brud i żwir, nawet jeśli oznacza to każdą jazdę?

Przy porządnej myjce łańcuchowej czyszczenie i smarowanie łańcucha nie powinno zająć więcej niż 10-15 minut. Poza wyjątkowo zakurzonymi lub mokrymi warunkami, nie powinieneś czyścić łańcucha częściej niż raz w tygodniu, o ile używasz smarów odpowiednich do warunków („mokry” na deszcz, „suchy” na zakurzony, standardowy smar do "normalnych" warunków).
Czy na pewno pokonanie dziesięciu mil zajmuje Ci cztery godziny? To mniej niż tempo marszu. Większość ludzi spadłaby z roweru, gdyby spróbowała jechać z prędkością 2,5 mil na godzinę.
@David - Trance ma skok 140 mm, jest przeznaczony do zjeżdżania ze wzgórza po technicznych szlakach, aby zejść ze wzgórza, musisz iść w górę. Jeśli nie wahasz się / podnoszenie krzesła, 10 mil może z łatwością spowodować wzrost wysokości o 1600 metrów w pionie. Śmiertelnicy potrzebują czasu, aby się wspinać
@DavidRicherby oczywiście nie jesteś golfistą
Właściwie, oto * właściwy * sposób na wyczyszczenie łańcucha! https://www.sheldonbrown.com/chainclean.html
Pięć odpowiedzi:
Jeff
2019-06-11 05:55:27 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Odpowiedź na pytanie o częstotliwość czyszczenia łańcucha / układu napędowego jest dość niejednoznaczna. Pozwól zwyciężyć swojemu rozsądkowi, ponieważ istnieje cienka granica między skrupulatną a diagnozą psychiatryczną. Jeżdżę codziennie na rowerze górskim lub szosowym i we wszystkich warunkach pogodowych z wyjątkiem lodu i śniegu> 6 cali. Używam TriFlow (tylko fakt, a nie aprobata produktu) do smarowania łańcucha, punktów obrotu przerzutki, dźwigni hamulca &. Uważam, że co tydzień do 10 dni łańcuch wymaga pełnego oczyszczenia i ponownego smarowania, co, jak zauważono w innych odpowiedziach, prowadzi do celu, jakim jest smarowany łańcuch wolny od zanieczyszczeń.

Jeśli chodzi o okres pomiędzy tymi całkowitymi oczyszczeniami, oto kilka pomysłów:
- Sprężone powietrze. Przylegający brud i piasek są dość łatwo i szybko zdmuchiwane krótkimi podmuchami z dyszy. Uderzyłem też w kasetę i przerzutki. Teflon w moim wyborze smaru jest pomocny, ponieważ żwir drogowy jest mniej skłonny do przyklejenia się mocno, jeśli w ogóle, do łańcucha lub komponentów. Można to zrobić szybko i łatwo po każdej jeździe, chociaż warunki na każdej przejażdżce nie zawsze stwarzają potrzebę czyszczenia. Podobnie jak woda pod ciśnieniem, należy zachować ostrożność i zachować ostrożność, aby zanieczyszczenia nie wbijały się w obudowę łożyska, kable przerzutki i hamulca itp. Możliwe jest również zdmuchnięcie warstwy smaru z łańcucha, jeśli ktoś wystrzeliwuje miejsce zbyt długo. Ogólnie rzecz biorąc, działa to świetnie.

- Weź szmatę, owiń go wokół łańcucha i z powrotem obracaj korbą, aby skutecznie usunąć większość mazi zebranej na łańcuchu. W związku z tym należy zetrzeć nadmiar smaru z łańcucha krótko po nałożeniu na łańcuch i pozwolić mu wniknąć w jedyne miejsce na łańcuchu, w którym jest to potrzebne: wewnętrzne aspekty cięgien, do których wchodzą sworzeń, tuleja i płytki boczne. razem.

- Nadmiar lubrykantu stwarza okazję, aby więcej brudu i brudu przyczepiło się do łańcucha. Podczas nakładania smaru wystarczy kilka kropel na każdym łączniku, a następnie normalny ruch łańcucha, aby wspomóc jego penetrację w łączeniach. Poczekaj, aż nośnik rozpuszczalnika (jeśli ma to zastosowanie do wybranego smaru) odparuje i zetrzyj nadmiar przylegający do płyt bocznych.

- Uważam, że zwracanie uwagi na koła pasowe przerzutki tylnej jest pomocnym wskaźnikiem podczas oceny poziomu zanieczyszczenia. To tutaj, na kołach pasowych, ziarnista pasta nosząca łańcuchy gromadzi się i przenosi do iz łańcucha podczas jazdy. Wystarczy wziąć szmatkę lub narzędzie do skrobania i usunąć je z kół pasowych.

- Niektórzy rowerzyści lubią uruchamiać dwa łańcuchy, zamieniając jeden czysty i zyskując elastyczność na brudny, który można wyczyścić w wygodniejszym czasie. Pojawienie się i sukces szybkich łączników w wielokrotnym łamaniu i ponownym łączeniu łańcucha sprawia, że ​​jest to łatwy sposób na utrzymanie świeżości układu napędowego. Wiele osób twierdzi, że dzięki tej technice zarówno kaseta, jak i łańcuch zyskały doskonałą żywotność (więcej niż można wyjaśnić po prostu podwojeniem typowej żywotności pojedynczego łańcucha).

To była odpowiedź na miarę Teksasu, która mówi, że uruchamiaj dwa łańcuchy z przerwami i wykorzystuj sprężone powietrze do szybkiego czyszczenia między zmianami.

Adam Rice
2019-06-09 19:23:55 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Istnieje wiele różnych podejść do tego. Jak napisał Sheldon Brown, jest to debata religijna.

Jednym ze sposobów jest spryskanie układu napędowego WD40 po każdej jeździe - WD40 działa zarówno jako odtłuszczacz, jak i smar. To może być coś, co ktoś miał na myśli, słysząc radę co 40 mil.

Ale poza tym wątpię, żeby ktokolwiek czyścił łańcuch co 40 mil. Jedyną satysfakcjonującą metodą czyszczenia łańcucha, jaką znalazłem, jest usunięcie go i zanurzenie w puszce odtłuszczacza, a to dużo pracy, aby robić to często.

Nigdy nie słyszałeś o myjce łańcuchowej?
Słyszałem o myjce łańcuchowej. W rzeczywistości użyłem kilku. Opiera się na tym doświadczeniu, że nie uważam ich za wykonujących satysfakcjonującą pracę.
Uniwersalny WD-40 działa odtłuszczająco. To wszystko. A może masz na myśli „gamę” produktów WD40?
W 100% zgadzam się co do środków do czyszczenia łańcuchów - być może nigdy nie wydałem wystarczająco dużo na „dobry”, ale nikt nigdy nie zrobił dla mnie tak dobrego, jak cierpliwość i mała szczotka do butelek, aby dostać się między talerze.
Uważam, że myjka łańcuchowa Park jest doskonała. Wątpię, czy wykonałbyś lepszą robotę, gdybyś zdjął i namoczył łańcuch.
+1 „debata religijna”
Kiedy jeździsz na rowerze górskim na bardzo zakurzonych szlakach, 30 milowa jazda może sprawić, że czysty, dobrze nasmarowany (z suchym lubrykantem) będzie bardzo suchy i skrzypiący.
Chris H
2019-06-09 19:25:21 UTC
view on stackexchange narkive permalink

„Sprzątanie”, „brud”, a nawet „przejażdżki” oznaczają różne rzeczy dla różnych ludzi. Nikt (prawie nikt) nie zasugerowałby dokładnego umycia roweru po dojeździe do pracy, a potem znowu wieczorem, ale zrzucenie najgorszego błota po całym dniu na szlakach jest rozsądne. Więc czyści układ napędowy przed naoliwieniem, jeśli czujesz, że wymaga naoliwienia.

SLX to grupa górska, więc zakładam, że jeździsz po szlakach i sugeruję, że najlepiej nie zostawić go z zastygłe w błocie, ale nie musisz też tego czyścić. Nie używam zbyt często mojego MTB, więc staram się go szorstko myć i naoliwić łańcuch po większości przejażdżek; Często jeżdżę na rowerze szosowym w tym samym czasie. Jednym z powodów jest to, że łatwiej jest usunąć brud z przerzutek, zanim wyschnie; a grudki brudu wpływają na osiągi i zużycie, więc następnym razem będziesz mieć przyjemniejszą jazdę.

NIGDY nie myj roweru !!
@DanielRHicks, co przez to rozumiesz? Nie powiedziałem, że powinno się go zanurzać ani myć ciśnieniowo. Mówisz poważnie, że po całym dniu spędzonym na szlakach powinieneś zostawić wszystkie ruchome części oblepione błotem? Albo zaczekać, aż wyschnie, a następnie zdjąć? Olej na wierzchu brudu?
Mówię, że to totalnie niefajne! Należy czyścić łańcuch, zębatki i mechanizmy przerzutki oraz oczywiście utrzymywać powierzchnie hamowania w czystości. Ale dobry rower jest dla mnie o wiele bardziej atrakcyjny, jeśli wygląda na to, że się na nim jeździ.
@DanielRHicks, który ma większy sens. Kiedy oczyszczam mój, celem jest całkiem czyste części mechaniczne i światła / reflektory oraz usunięcie najgorszego brudu z reszty, bez szukania nieczystości. Po części dlatego zachowuję czystszą obsługę
Lubię rower, który świeci - szczególnie mój roadie - ale to nie znaczy, że unikam szlaku ze względu na warunki lub możliwość jazdy z powodu żywiołów.
mattnz
2019-06-10 02:28:40 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Suche lubrykanty przeznaczone do spłukiwania łańcucha, używane po każdej jeździe, to najlepszy wybór. (Używam głównie Rock'n'Roll, ale to nie jest konkretna rekomendacja, to jest to, co moje akcje LBS). Tryskasz go na łańcuch, aż w zasadzie zacznie ściekać, poruszaj nim przez 30 sekund, a następnie wytrzyj łańcuch do sucha szmatką. Zrób to po każdej jeździe.

Co 4 lub 10 jazd będziesz chciał dokładnie wyczyścić łańcuch (najlepiej zdjąć z roweru, ale środek do czyszczenia łańcucha na miejscu działa dobrze w 1/4 czas). Poczujesz, kiedy jest to potrzebne, jeśli po nałożeniu suchego smaru łańcuch będzie ziarnisty, czas na porządne czyszczenie.

Jeśli szlaki są mokre, zamień je na mokre i częściej czyść pełne czyszczenie.

Zrównoważyć to z kosztem łańcucha - 30 dolarów powinno dostać jeden na rower. Proponuję kupić narzędzie do pomiaru łańcucha i używać go regularnie, aby wiedzieć, kiedy wymienić łańcuch. Bardzo łatwo jest jeździć po bezdrożach, aby złapać się na zużyciu łańcucha znacznie szybciej niż oczekiwano.

Jeśli chodzi o inne czynności konserwacyjne często pomijane przez nowych rowerzystów górskich, widelce i amortyzatory Fox wymagają serwisowania co 30 minut. godziny.

Jeśli znalazłem odpowiednie rzeczy w Internecie ... Nie wiem, czy używać butelki o pojemności 10 dolarów i 4 uncji do spłukiwania. Wygląda na to, że byłoby droższe niż części, które chcemy zaoszczędzić, nie? Potrzeba połowy butelki, żeby mój łańcuch kapał.
Lloyd McFarlin
2019-06-11 04:31:48 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Podobnie jak w przypadku wielu innych czynności, ilość czasu spędzanego na czyszczeniu i smarowaniu łańcucha będzie się różnić w zależności od tego, jak często to robisz. Spędzam przy tym średnio tylko około 5 minut, ale robię to co 20 mil lub po ostatniej jeździe, jeśli była dłuższa niż 20. Po przejażdżce po prostu biorę szmatę sklepową i dociskam ją do łańcucha, obracając korby ręcznie przez minutę. Następnie kapie lubrykant wzdłuż łańcucha, kontynuując kręcenie korbą. W końcu po prostu wciskam łańcuch między trzema palcami i obracam się przez kolejną minutę. Potem odstawiłem rower do następnej jazdy. Używam lubrykantu Squirt i stwierdziłem, że nie jest konieczne czyszczenie go przed kolejną jazdą, ale inne brudne lubrykanty wymagają tego, więc być może będziesz musiał powtórzyć czyszczenie szmatki przed kolejną jazdą (być może następnego ranka). >

Rzadziej przeprowadzę dokładniejsze czyszczenie za pomocą środka do czyszczenia łańcucha i odtłuszczacza. Może co 10 przejażdżek.To pytanie i odpowiedź zostało automatycznie przetłumaczone z języka angielskiego.Oryginalna treść jest dostępna na stackexchange, za co dziękujemy za licencję cc by-sa 4.0, w ramach której jest rozpowszechniana.
Loading...