Pytanie:
Zmień Shimano GRX 1x na 2x
Dima
2020-08-04 14:25:38 UTC
view on stackexchange narkive permalink

To może być głupie i nietypowe (zdecydowanie tak się wydaje) pytanie. Wybacz mi również potencjalne naruszenia etykiety, ponieważ jest to mój pierwszy rower na wymianie stosów.

Zastanawiam się nad zakupem roweru szutrowego ( nukeproof digger comp 2020), który ma Napęd Shimano GRX 1x11. Nie mając prawie żadnego doświadczenia z rowerami szutrowymi, po prostu próbuję zrozumieć, czy w przyszłości byłaby w ogóle możliwa „modernizacja” do 2x11 - jeśli zajdzie taka potrzeba.

Więc potraktuj to jako myśl eksperyment: co byłoby potrzebne do takiej konwersji i jakie są potencjalne problemy / showstoppers?

Dzięki!

ps

Dość mało odpowiednich postów tutaj ( patrz poniżej) nie pomogły mi ostatecznie. Mogą być również pewne szczegóły dotyczące GRX

Przeczytałem także kilka artykułów na temat rozszerzenia asortymentu 1x11 o nieoryginalne kasety i osprzęt, na przykład to doskonały na bikepacking.com i zrozum, że coś takiego może być również (znacznie łatwiejszym, jeśli bardziej ograniczonym) rozwiązaniem.

Trzy odpowiedzi:
gschenk
2020-08-04 15:46:13 UTC
view on stackexchange narkive permalink

To zależy. W przypadku większości rowerów szutrowych będzie to łatwa, ale droga zamiana. Kilka ram rowerów szutrowych jest zbudowanych w sposób, który uniemożliwia wysyłkę przedniej przerzutki. Może zabraknąć miejsca na prowadnice łańcucha, aby uwolnić drugą zębatkę. Co więcej, w niektórych ramach brakuje pozycji montażowych, a kształt lub materiał rury podsiodłowej nie pozwala na mocowanie. Drobną przeszkodą może być prowadzenie kabli.

Wiele rowerów szutrowych występuje w konfiguracjach 1x i 2x. Różna jest tylko grupa, podczas gdy rama jest identyczna. Migracja na tych rowerach z 1x na 2x jest łatwa, ale koszty z tym związane są znaczne. Będziesz musiał wymienić korbę, rozpórki, przerzutkę tylną, łańcuch, owijkę kierownicy.

O ile nie używasz grupy bezprzewodowej SRAM, musisz również poprowadzić kabel. Tak jak poprzednio, rowery szutrowe, które są dostępne w konfiguracji 2x, ułatwiają to. Pamiętaj jednak, że w przypadku wewnętrznego prowadzenia linek może być konieczne zdjęcie suportu. Prowadzenie kabli może być poważną i frustrującą pracą, aw sklepie może być kosztowne.

Przy tak wielu komponentach do wymiany dobrym sposobem oszacowania kosztów komponentów jest przyjrzenie się cenie zestawu grupowego. Zwykle jest to około 1/3 do 1/2 ceny całego roweru. Wraz z drobnymi częściami i zestawem wykończeniowym możesz spodziewać się, że koszt modyfikacji przekroczy wartość roweru po roku jazdy.

Strona specyfikacji Nuke Proof jest irytująco niejasna, czy rower jest kompatybilny z przerzutką przednią. Nie ma wersji roweru 2x. Nie ma specjalnej wzmianki na stronie, jeśli wymaga FD. Sugerowałbym, aby OP zadzwonił do sprzedawcy Nuke Proof, aby potwierdzić, czy jest on ustawiony na ewentualną konwersję na 2x, ale zgadzam się, że te konwersje są zwykle nieekonomiczne w stosunku do zakupu innego (nowego lub używanego) roweru. Oczywiście czasami ramki nabierają wartości sentymentalnej.
Al rama z okrągłymi rurami, mocowanie nie powinno stanowić problemu. Prowadzenie kabli będzie brzydkie z zaciskami do węży, chyba że ktoś będzie bezprzewodowy. Ale to jeden z najnowszych trendów w geometrii MTB starej szkoły z kierownicami i super szerokimi oponami. Nie zdziwiłbym się, gdyby dubler nie wyczyścił tylnych widełek. _korekcja_ właśnie zobaczyłem zdjęcie koparki z 1919 roku od lewej. Posiada porty do prowadzenia kabli FD.
Wielkie dzięki za obszerną odpowiedź! Po prostu do Twojej wiadomości, jak wskazałem w komentarzu do poniższego posta, istnieją [ograniczone dowody] (https://www.cxmagazine.com/shimano-grx-review-gravel-component-group-mechanical-wheels-rx810- rx812-rx570), że określona przerzutka tylna rx812 współpracuje z konfiguracją 2x
Nie było w 100% jasne, że rura podsiodłowa była okrągła, a miejsce mocowania pochodziło z aktualnej strony specyfikacji roku modelowego. Jeśli 2019 Digger miał port routingu FD, bardziej prawdopodobne jest, że model 2020 może przyjąć FD. @Dima Słyszałem, że w 812 RD łuk, w którym porusza się przerzutka, jest bardziej zoptymalizowany dla kasety MTB i jej większych zębów. To powiedziawszy, doceniam doświadczenie pisarza CX Mag, który powiedział, że działał wystarczająco dobrze z kasetą 11-34 w praktyce.
Argenti Apparatus
2020-08-04 17:22:43 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Post gshenka to doskonała ogólna odpowiedź, oto konkretna odpowiedź na konfigurację Digger Comp.

Digger jest dostarczany z korbą RX-600 40t, przerzutką RD-RX812 i CS-M7000 11- 42 kaseta. Przerzutka RD-812 jest kompatybilna z 11-biegowymi kasetami do rowerów górskich z szerokim zakresem (które mają inny rozstaw niż 11-biegowe kasety szosowe). Nie jest przeznaczony do użytku z podwójną korbą.

To oczywiście oznacza, że ​​zmiana roweru na 2x wymagałaby wymiany całego układu napędowego.

Możesz porównać RX-810 2x i RX-812 1x i zobacz, z jakimi innymi komponentami mają być używane na tej stronie z ofertą komponentów Shimano. Zwróć uwagę, że konfiguracja 812 z 42 zębami korby zapewnia rozpiętość przełożeń 0,9 - 3,6, a 2x 810 z kasetą 11-34 daje 0,9 - 4,3, z mniejszymi przerwami między przełożeniami. Napęd 1x poświęca przełożenia na rzecz prostoty oraz utrzymania łańcucha i kontroli.

Pomyśl, co chcesz zrobić z rowerem na szuter. Jeśli chcesz jeździć w trudniejszym terenie, lepszy może być wyłącznie rower 1x. Jeśli chcesz mieć większą elastyczność i korzystać z roweru na szosie, a także z roweru 2x, byłoby lepiej.

tylko do Twojej wiadomości: Widziałem niewielką liczbę postów mówiących, że RD812 współpracuje z 2x (mimo że jest oficjalnie niekompatybilny), np. [tutaj] (https://www.cxmagazine.com/shimano-grx-review-gravel-component-group-mechanical-wheels-rx810-rx812-rx570): „Oczywiście jest różnica między tym, co jest zalecane, a tym, co faktycznie działa. Z powodu pomyłki nasz rower testowy został dostarczony z mechanizmem korbowym GRX 2x RX810, przednią przerzutką oraz przednią i tylną manetką, ale z tylną przerzutką 1x RX812. Wykonał pracę bez reklamacji i problemów… ”
wielkie dzięki za szczegóły! Zakładam, że z Digger na korbie 40, zakres wynosi raczej 1: 0,95 - 3,63: 1, prawda?
@Dima masz rację, jakoś użyłem 42 zębów do korby w moich obliczeniach
Criggie
2020-08-04 17:39:50 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Nie mogę rozmawiać konkretnie z GRX, ale jedną ze starych pił rowerowych jest „Kup rower, jaki chcesz”, co oznacza unikanie kupowania roweru z zamiarem natychmiastowej wymiany części.

Ogólnie rzecz biorąc, nowy rower będzie dobrze ze sobą współpracował - zamieniając się rzeczami, odczucie nowego roweru może się pogorszyć.

O ile Twój LBS nie jest naprawdę fajny i nie przypisuje Ci startowych części, koszt kara za kupowanie roweru z częściami, których nie chcesz i dodatkowo kupowanie większej liczby części w sprzedaży detalicznej wkrótce się sumuje. Jeśli zamierzasz samodzielnie wymienić części, może to spowodować późniejsze problemy z roszczeniami gwarancyjnymi.


Jednak wszystko to wychodzi przez okno, jeśli mówisz o używanym rowerze, w którym nie ma Gwarancje i części są fabrycznie zamontowane (lub zużyte)

Koniec końców, kup rower, którym chcesz jeździć, w wybranej przez siebie specyfikacji.To pytanie i odpowiedź zostało automatycznie przetłumaczone z języka angielskiego.Oryginalna treść jest dostępna na stackexchange, za co dziękujemy za licencję cc by-sa 4.0, w ramach której jest rozpowszechniana.
Loading...